Azil privat pentru batrani?

Azil privat pentru batrani? | Autor: Laura T

Link direct la acest mesaj

Indraznesc sa va intreb pe voi, cele din Prahova, Bucuresti sau alte zone apropiate, daca aveti cunostinta de existenta vreunui azil privat pentru batrani (zic privat pt a avea conditii decente), la un pret rezonabil (caci gasisem in Bucuresti unul cu 1 mil pe zi!!!) si care primeste bolnavi de Alzheimer. Este vorba de bunica sotului, are 82 de ani si e diagnosticata de vreo 2 ani cu dementa Alzheimer, pana acum cateva luni era in putere, dar acum deja necesita ingrijire aproape permanenta si se pare ca peste alte cateva luni situatia va fi si mai neagra. De aceea am inceput sa cautam un astfel de azil unde sa poata fi dusa cand nu va mai sti deloc de ea.
Ma puteti ajuta,indruma in acest sens?

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Laura, din pacate nuam vesti prea bune pt. tine. Si noi ne-am confruntat cu aceeasi problema si toate azilele private costa in jur de 1 mil/zi.
Nu e o amintire f placuta pt mine, dar o sa-ti povestesc cate ceva ca sa-ti dai seama ca situatia noastra era disperata: in ianuarie a murit bunicul meu, iar bunica, 80 de ani, a picat in depresie, depresie alimentata si de alzheimer. A fost cumplit, ingrozitor...
Pana la urma am internat-o la Adunatii Copaceni (in jud. Giurgiu, la 20 de km de Bucuresti). Conditiile erau decente si costa in jur de 2 milioane/luna. DAR!!! Am dat spaga de 20 de milioane..

...din pacate, bunica mea s-a stins la nici o luna de la internare...

Nu vreau sa te descurajez, dar sanse sa gasesti ceva decent fara spaga nu sunt.

Da un search pe desprecopii, au tot fost discutii pe tema asta.

Multa sanatate, rabdare si pile.....si bani

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Moniboni, mersi mult pt raspuns. Putem discuta si pe PM pt alte amanunte??

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Laura, acum mi-am amintit: este o manastire langa Bucuresti, Pasarea se cheama, undeva langa Pustnicu, unde este un azil. Cand am fost noi, era in renovare si ne-au pus pe o lista de asteptare. Din cate am auzit, unele maicute mai iau in grija batrani.

Merita sa incercati si acolo.
Daca-mi mai vine ceva in minte, iti spun.

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

am dat PM; ai primit?

mamica de rockerash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Moni, mersi mult pt informatii.

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by moniboni

Laura, acum mi-am amintit: este o manastire langa Bucuresti, Pasarea se cheama, undeva langa Pustnicu, unde este un azil. Cand am fost noi, era in renovare si ne-au pus pe o lista de asteptare. Din cate am auzit, unele maicute mai iau in grija batrani.Merita sa incercati si acolo.
Daca-mi mai vine ceva in minte, iti spun.mamica de rockerash

lista de asteptare are deja cam 100 de persoane acolo, am vorbit eu luna trecuta.Si au prioritate preotesele vaduve si maicutele.
Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Se pare ca nu avem sanse, ramane varianta unei femei permanente pt ingrijire. Greu de gasit si aceea...dar asta e!

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Laura, am vazut titlul subiectului si nu am putut sa nu intru sa citesc.

Si eu m-am confruntat cu problema asta cu tata si am cautat in disperare o solutie decenta pentru el si nu am gait. S-a stins anul trecut in februarie si cle mai rau a fost cam in ultimul an si jumatate cind chiar nu mai stia prea multe, nu mai vorbea, in fine a fost cumplit.
Cea care a avut grija de el a fost mama si am reusit sa gasesc pe cineva care sa vina in fiecare zi, sa mai iasa cu el pe-afara (la noi asta a fost marea problema ca mereu vroia sa iasa din casa si cind s-a pierdut si nu l-am gasit timp de 2 nopti si-o zi am hotarit ca nu mai iese din casa singur) si s-o mai ajute pe mama cu treburile, sa stea cu el cind mama pleca la cumparaturi.

Acuma avem aceasi problema cu mama sotului meu care locuieste in Iasi si acolo e mult mai greu de gasit pe cineva care sa vina acasa la persoane cu astfel de probleme.

Stiam si eu de Pasarea dar nu am avut nici o sansa.

As vrea sa iti scriu mai multe dar am sa iti dau pm si mai vorbim asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Eu am vizitat odata azilul de batrani care apartine de Biserica Catolica, si este pe drumul spre Popesti Leordeni, cum iesi din Bucuresti pe partea dreapta. Tot acolo au si manastirea. Azilul este top of the line in Romania, dar din cate am inteles accepta batranii de anumite conditii, nu sunt sigura daca iau si din cei care au familii. Totusi poti sa-ti incerci norocul. Surorile (calugaritele) sunt foarte dulci si sunt convinsa ca ele ar putea sa te lamureasca mai bine. Din nefericire n-am nici un nr. de tel. Eu am mers sa vizitez azilul odata datorita unui prieten care lucra acolo.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2006

Eva 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Danutza, mersi pentru raspuns, ti-am raspuns la PM.
Greieras, asta cu Biserica Catolica e o informatie buna, mai ales ca bunica in cauza e catolica (nu stiu daca are vreo importanta), o sa incercam si acolo. Mersi mult.

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput