* Ghiocei de martie-aprilie 2006 * (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Dandusa, o sa incerc sa ajut si eu!
N-am apucat sa vad poze, sper s-o fac in seara asta.
Micaalsa, pai cu tine seamana iulia de nu-i place somnul deloc..!
Catrinutza, propozitii..wow!..da'tu cred ca nu mai styii nici o propozitie dupa cat de rau ti-a fost..probabil esti foarte obosita, n-are cine sa ti-o ia pe atomica macar doua-trei ore?
Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Catrinel, am vazut pozele FaraOanei..blondutza si dulce..iar tu pari slaaba!! am dreptate?
Stefanna, sarcina mea a fost cu emotii de pe la 20 de saptamani..dar s-a terminat cu bine!..acu'ma uit la pozele voastre!
Noi am fost la mare duminica, cu pitica dupa noi, toata ziua pe plaja, mai putin pe la pranz cand am stat pe o terasa. A fost protejata si cu tricou,si cu sepcuta, si crema SPF 30..si a fost bine, a dormit pe sezlong, i-a placut apa (calda tare) la nebunie, dadea din picioare si din maini , inota adica..asta vroiam sa spun..iar cand dadea de nisip fierbinte in loc sa fuga repede la umbra, ramanea pe loc si incepea sa planga..
Despre vorbire..Ana pronunta foarte multe cuvinte, dar cele mai amuzante sunt atunci cand inverseaza silabele, dar nu numai, ci si atunci cand poceste. Adica:
lapte=pala
capra=paca
Gabi=Bada
Tita=Tati
lupu=..inversati voi, ca e cam...
arici=acu
bursuc=bucu
paine=pane
geanta=deanda (ei bine, capra cand pleaca de-acasa la piata si lasa "edii" singuri,pleaca cu deanda, nu cu un cos, cum se vede in poza si cum ar fi normal)
..si multe, da'acu'astea imi vin in minte, iar in premiera a rostit azi "du-te" si "pleaca'..verbe adica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Stefanna, am vazut pozele Nicolei, mi-a placut cum ii sta cu tichiutza (ca nu stiu cum sa-i spun altfel) de denim pe cap, frumusica fetita ai, sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Poli, eu n-am pus-o pe Ana pe olita, desi soacra-mea i-a cumparat deja una..eu cred ca din moment ce nu poate sa ma anunte "din timp'cand e vorba despre Kk, n-are rost sa ma stresez si eu si ea.Ma gandeasm sa mai aman treaba asta pana pe la 2 ani, atunci se poate controla (teoretic)atat kk, cat si pipi..
Ciuf, tu spuneai ca Eva a avut ceva scaune moi,nu? Cat a durat? A primit ceva tratament sau regim?..ca acu'inteleg ca e constipata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Multumesc frumos, fetelor!! a fost frumos, chiar mi-a placut mult. Si Oanei, pana i-a turnat apa pe cap…si nu i-a placut deloc ca a trebuit s-o tin cu fatza-n sus pt chestia asta. Rochitza a fost din 2 piese, cu o parte a venit la biserica, si a doua a imbracat-o peste, dupa botez. A fost cumplit de agitata dimineata aia! Cumplit! Parca m-a simtit pe mine. Na ja, probabil m-a simtit…
Noaptea urmatoare dupa botez, si de atunci in fiecare noapte, se trezeste plangand, am impresia ca viseaza urat. O iau in brate, se intinde sa o pun in pat dupa o vreme, dar nu vrea sa ies din camera… Si cumva am impresia ca nu e de la dinti!

M-am certat o tura cu bunicul, pt ca i-am rugat de nu stiu cate ori sa nu ii mai dea paine sa o potoleasca daca plange. Daca eu sau huzband o lasam pe oana putin in parc cu el sa mergem la cumparaturi, ea plange un pic… el scoate repede o coaja de paine si ii da. I-am zis sa nu o mai mituiasca cu paine… poate sa o ia in brate, sa ii arate ceva, etc. El numai asa stie, si ii da paine. Am crezut ca explodez ca dupa ce i-am mai zis de trei ori, el tot asta face.

AALINA, par slaba? Ah, m-ai uns la suflet!! adevaru-i ca incap in blugii de dinainte de sarcina, am mai slabit ceva (nu destul), dar burta tot exista…las ca slabesc io si mai si cand vine maman… ca trebe sa fac cumparaturi pt toata lumea, curatenie, mancare, etc. hehei!!!

MIHASER, cum esti? Te-ai mai obisnuit? Cu rutina…

STEFANNA, tot incercam cu primul link de poze, si tot nu-mi iesea… ma uit dupa-masa.

Ieri am reusit sa-l vad pe Nik – POLI, super haioase poze ai pus cu el, pe bune!!! E un jmeker mik, Nik! Faza cu taxiul e de coma, dar si restul!

Si am vazut-o si pe Iulia lui MICAALSA, seamana cu un mar! Iti vine sa musti din ea! Cu ce ai tuns-o, cu masina? Eu i-am mai luat Oanei putin de la ceafa, cand e cald transpira foarte tare. Da’ i-am lasat buclitzele in parti

POLI, cu olitza… nu stiu ce sa zic. A facut o singura data kk in olitza, dupa aia nu a mai vrut sa stea. Cand face kk, zice ca face, aduce olitza, dar nu sta pe ea!!!!! I-am cumparat chestie din aia care se pune pe WC, un fel de olitza pt WC, sa vedem cu aia.

CATRINUTZA, esti mai bine?

Am sunat azi la o mini-gradinita, sa vad, poate o dam acolo… e de trei ori pe saptamana, trei ore pe zi. Cred ca i-ar prinde bine titzei mici. Asta inseamna sa ii schimb putin programul de masa, sa ii dau micul dejun inainte de 9, la 1 pranzul, si la 5-6 fructele. Asta inseamna 4 mese pe zi. Ai vostri ghio cate mese pe zi mai servesc?

Imi pare rau pentru Sonia, mi s-a rupt inima cand am citit!!! Prin ce trece mamica, nici nu indraznesc sa-mi imaginez! Incerc sa trimit ceva…


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

CIUF, m-a dostrat faza cu dirijorul nu m-am gandit, dar chiar asa e!! trebe sa-i zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

neatza
ne-am intors, dar sunt ingropata in bagaje...sper sa apuc sa scriu mai pe dupa-masa



tare trista povestea Soniei, sper sa fie bine micuta



The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Stefanna, v-am vazut pozele, pai Bianca-i bronzata bine de tot. O tii la soare? Mie mi-e cam frica, sin in curte daca sta incerc sa n-o las in soare mult timp. Si mie-mi place Stefanna mult, voiam si eu sa-i pun asa la Iulia, sau macar ca si al doilea nume. Dar pentru ca un ex boyfriend de-al meu avea numele asta, al meu sot n-a vrut nici in ruptul capului . Barbatii astia ...
Pe Poli n-a lasat-o socrii, pe mine sotul
catrinutza, insanatosire grabnica ... si eu sunt de parere ca Atomiku e de vina, te-a epuizat nu gluma .
Poli, si pozele voastre le-am vazut, nici o sansa sa scap vreuna. De obicei, cand ma apuc sa vad poze cu ghioceii nostrii, o iau si pe Iulia in brate ca-i place si ei sa se uite. Si ma distrez de numa de ea ca are reactii diferite la fiecare poza ... tare-as vrea sa stiu ce-i in capsorul ei si ce gandeste. Calduri mari si la voi de stati doar in pampers.
aalina, sa stii ca ma invinovatesc cateodata pentru somnul Iuliei ... cand eram graviduta nu inchideam un ochi pana la 4 - 5 dimineata. Ma uitam la TV dar nu-mi era somn deloc. Imi venea sa ma urc pe toti peretii cand il vedeam pe al meu ce sforaie. De era in stare el sa faca bebe in locul meu, pai iesea un copil caaalm, care-i place somnul si le ia pe toate cu binisorul. Chiar n-aveam fir de stres cu un astfel de copil. Dar asa ... trag din greu.
Si Ana pronunta destule cuvinte, cred ca noi suntem cei mai lenesi. In afara de Ana (asa-mi zice mie), tata, papa ... mai nimic nu zice.
Ieri am fost in parc si era un baietel de varsta alor nostrii. M-am socat cate stia sa vorbeasca, si propozitii lega. Il intrebai cum il cheama, raspundea. Il intrebai cati ani are, la fel. Vorbea de toate. Mi-a povestit maica-sa ca ei locuiesc la o strabunica, paralizata in pat, si de cand era copilul mic mic, il punea cu strabunica in pat, si aia biata femeie ce sa-i faca, vorbea intr-una cu el. Ea zice ca de-aia vorbeste atatea. Si acuma numai cu strabunica doarme, cu ea manaca ...
Catrinel, am tuns-o cu foarfeca ... mi-o trebuit 2 ore ca iti dai seama ca n-o stat. Am tot umblat dupa ea prin curte, mai taiam o suvita, iarasi fugea ... asa ca nu-ti doresc s-o vezi in realitate cum arata. Ce sa-i fac, ca alta solutie n-am avut. Cred ca in toamna bag aparatul in capul ei, macar asa o sa-i fie uniform.
Si Iulia daca ar fi avut bucle nu m-as fi incumetat sa le tai ... imi plac de mor. Si uite ca a mea n-are, desi taica-so e ... pe bune .

Doamne ajut-o pe Sonia , sper sa nu-si piarda speranta parintii ei si sa faca tot posibilul pentru ea. Cred ca e greu si nu stii incotro s-o apuci in momente din astea. Eu astept sa-mi confirme dandusa contul unde sa trimit ceva banuti, mi-a zis sa nu trimit pe cel de pe pagina.

Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Si sa va spun traznaia ce-o facuse Iulia de dimineata ... doar n-o fi Mariuca singura cu boacane
Am lasat-o in camera pana am mers si eu la baie, ca tot omul . Si cand ma intorc, a mea manca de zor la un deodorant solid ... am crezut ca mor cand am vazut-o. M-am panicat rau de tot, am sunat doctorita care m-a linistit, mi-a spus ca nu-i toxic si o sa-l elimine ea fie prin voma fir prin scaun. Intr-adevar mi-a facut kk acid, toata s-a iritat la fundic ... Sper sa nu fie mai grav, pana acum doar atat.
Am certat-o bine pe sora-mea ca si-a lasat deodorantul la indemana ei. Cine nu are copii nu se gandeste ca ar putea baga aia sau aialalta in gurita ... eu cu orice lucru umblu ma gandesc inainte sa-l las undeva daca poate sa-i faca vreun rau sau nu.

Bubulina mishelina

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Micaalsa, nici eu nu puteam sa dorm, mai ales spre sfarsitul sarcinii, (dar am citit ca asta e relativ frecvent),desi eu sunt de fel o maaare somnoroasa..dar sa stii ca eu am zis doar asa, in gluma, nu cred ca somnul Iuliei are legatura cu somnul tau ..si ai dreptate, si eu ii surprind pe ai mei ca nu le trec prin cap lucruri care mie mi se par evident ca ar putea fi periculoase.

Mergi la inceput