Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (18)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Loradinmama - diversifcarea se incepe cu un singur produs(sa-i zic asa) - de ex. doar morcov, doar dovlecel - si continui asa vreo citvea zile, apoi altul si tot asa - dupa poti combina. Nu e bine sa combini din prima - pentru ca e prea mult pentru organismul bebelusui. Si dupa virsta bebelusei - consider ca prea de toate i-ai dat la asa o vrsta frageda. Totusi fa un efort si citeste macar capitolul trecut - si acolo s-a vorbit de diversificare(acolo mi-am expus si eu parerea) - si ar fi prea mult de repetat din nou toata informatia, mai vezi in contul comun - am inteles ca acolo este multa informatie despre diversificare.

Regula diversificarii - introduci alimentele treptat , fara sa te grabesti - cu cit mai incet cu atit mai bine. Da pentru ca am scris mesajul eu - in sens ca sunt muuuuuuulte opinii aici cu diversificarea - imi spun parerea - as astepta pina la 6 luni cu inceperea diversificarii, cel devreme 5,5 - daca are probleme cu greutatea. daca sunt probleme cu greutatea se incepe cu cereale, daca nu - cu legume, si toooocmai dupa sucurile si fructele. Totusi ai de lucru - citeste capitolele din urma - or vei intelege tot, or o sa te incilcesti si mai tare Da o scoatem noi la capat cumva

Kitty Doamne atitea ti s-au intimplat intr-un timp atit de scurt. Sa va ajute Dumnezeu sa fie totul bine si-si revina si micuta cit mai repede

Botezul bebelusei
luna I

Aliona, mami de Ilincuta (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Loradin imi pare rau ca trebuie sa treaca bb al tau prin asa ceva!E rau ca in ziua de astazi nu mai poate avea omul incredere in doctori, unde mai pui ca unii nici nu au crescut copii si dau sfaturi avizate..Si mie mi-a recomandat doc. de familie sa ii dau sucuri cam de pe la 2 luni!!?? dar cine a ascultat-o?
Va dorim sa va reveniti repede!
Martutza multumesc ca m-ai luminat si pe mine cum sta treaba cu legumele astea, ca din ce citesc despre diversificare parca mai rau ma bag in ceata si daca le fierbi , atunci ce valoare mai au pentru copill?
Doamne Kitty, iti doresc numai bine, pacat ca a trebuit sa treci prin asa ceva sa demonstrezi ce puternica esti!
Noi am incercat pe cat posibil sa ii respectam programul si nu l-am luat adormit la plimbare, pentru ca ,. atunci cand nu am respectat asta nu ne-am mai inteles deloc cu el, tipa ca de mama focului.Daca il lasam cu programul lui, este un copil foarte cuminte si linistit!


Adrian bb de Elena M. (10.03.2007)Poze Adita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

NEATA fetelor
LA MULTI ANI:
ALEXIA
RARES TEODOR
DAVID
RADU GEORGE
DIANA
MAYA GEORGIA
MIHAI ALEXANDRU
Sa va traiasca puii mamicutelor
Citesc din urma si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

DANI... lasa mama ca rezistam noi cumva...nu stiu cum, dar vedem noi...:P

scos copil adormit noua ne iese. adik...ea oricum doarme fain la plimabre, si chiar daca o deranjez putin cand o pun in carut, adoarme repede de tot la loc

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei
poze cu Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Elena.2006 - referitor la fiertul legumelor - eu visez sa le fierb la aburi legumele - la aparat special - nu-mi vine in minte in romana cum se numest - mare gospodina ma fac - la el se pastreaza majoritatea vitaminelor, si tot pe aburi se fac foarte multe mincari - iaca la ce visez eu

Sotul mi-a spus ca diversificarea fetei- la el se asociaza si cu investitii mari in aparatura - scaun si masuta pentru bebe(apropo hai sa discutam despre el ca suntem parca la tema sau s-a discutat si eu nu eram pe aici, blender si aparatulasta cu aburi, al carui nume numai in rusa imi vine in mintesi inca multe altele - intr-un cuvint diversificare = gaura in bugetul familiei, dar i-am dat ragaz pina la 6 - 6luni jumate, cel tirziu 7 - cred are timp destul

Botezul bebelusei
luna I

Aliona, mami de Ilincuta (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Kitty , cum ar putea DD sa nu va aiba in paza cand tu esti un exemplu de omenie? Eu imi "scot palaria" in fata ta si iti spun ca esti de admirat pentru puterea psihica si bunatatea de care dai dovada. Va doresc multa sanatate la toti si sa auzim numai de bine!

Loradin, sigur poti sa ii bagi supozitor cu glicerina ca nu are ce sa-i faca rau. Ideea era sa nu se faca o obisnuinta din a ajuta copilasul sa faca kk stimulat. Dar odata de doua ori nu are ce sa ii faca rau. Doar sa o ajute sa nu o mai doara burtica. Fii linistita.

Cum mai rezistati cu caldurile astea ca pe mine m-au capiat. Am niste dureri de cap de nu mai stiu ce e cu mine. Imi vine sa plec in lume. Iar puiul meu transpira bietul la ceafa, ca avem parut tare mare. Sper sa se mai potoleasca vremea asta ca altfel imi dau demisia.


Si, nu in ultumul rand, ii pupam pe toti sarbatoritii zilei:
Alexia - Ghibuadina
Rares - Roxanici
David - Sherbi
Radu - Doina.todor
Diana - Mikkyy
Maya - Crina_mio
Alex - Diana_jors

Sa va creasca mari puisorii si sa va umple viata de bucurii!


Uite ce frumos sunt si eu

Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 07.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

Alexia - Ghibuadina
Rares - Roxanici
David - Sherbi
Radu - Doina.todor
Diana - Mikkyy
Maya - Crina_mio
Alex - Diana_jors

SA NE TRAIASCA!!!

mult prea simpatic Vladut!! acu am vazut poza!

Elena si Antonia (3 mai 2007)

Varsta Antoniei
poze cu Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena.2006 spune:

Bine ai venit Iubita 2007!
La multi ani sarbatoritilor de astazi![dual]

Adrian bb de Elena M. (10.03.2007)Poze Adita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana spune:

loradin si la mine vine tot Sintimbreanu, dar eu ii dau 600, am auzit si eu ca e bun de la o prietena...

Ana mamiica de Rayan (13.03.2007)
http://family.webshots.com/photo/2656999240101784320XhbWkJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

LA MULTE LUNISHOARE, DAVID ALEXANDRU!
Mami te iubeste mult si-ti doreste tot binele din lume. sa cresti mare, frumos si sanatos si sa ne faci fericiti ca-ti suntem parinti.
...mami si tati de david

LA MULTE LUNISHOARE, RARES TEODOR, ALEXIA, RADU GEORGE, MIHAI ALEXANDRU, MAYA GEORGIA SI DIANA!
SA FITI SANATOSI SI SA CRESTETI MARI SI SA VA BUCURATI PARINTII.

Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput