Pentru Crinuta-tratamentul Liviei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Crinuta, normal ca te reglezi dar nu te astepta ca asta sa se intample maine. Tot tu ziceai si de prolactina. Cum ti-a iesit anul trecut si uite cat de bine ti-a iesit anul asta. Vezi.......


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci Monica draga. Tu ce mai faci? Ce vesti mai ai?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu astept ciclul din iulie ca sa merg din nou la Ancar sa vedem ce tratament mai urmez. In rest nimic deosebit. Am reusit sa imi linistesc "piticii" si implicit pe mine.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghemotoc spune:

Eu am luat cam tot tratamentul(inclusiv cat's claw,kamayani,toate tincturile) vreo 3 saptamani. Si eu am zis ca tot de la tincturiar fi , dar nu am mai luat nimic,nici macar ceaiurile. Despre dereglarea mea , eu nu prea m-am stresat asa de tare , poate si de-asta mi-am revenit destul de repede. Initial (dupa vreo 2 sapt) am observat ca am o "gheara" in gat si aveam un fel de sufocare.In plus mi se marisera ganglionii din zona gatului si glanda tiroida.M-am dus la doctor si mi-a zis ca sufar de hipertiroidie si mi-a dat tyro-nu stiu-cum.A zis ca probabil tot din cauza asta am intarzierea ciclului. Am mai intrebat pe aici si fetele mi-au zis sa nu iau tratamente hormonale fara dozare.Am hotarit sa nu mai iau nimic si sa mai astept macar vreo saptamana sa vad despre ce e vorba.In vreo 3 saptamani mi-am revenit complet.
Nu te mai stresa ca iti revii sigur.Eu am fost atat de convinsa de asta ca nu mi-am facut nici o problema.Din propria mea experienta stiu ca o stare psihica buna te ajuta sa te insanatosesti mai repede.Eu m-am taiatin ian. la mana intr-o masa de sticla care s-a spart si am ramas fara artera radiala(mi-au zis ca n-au mai gasit-o!!) si am stat vreo 2 saptamani cu dreapta imobilizata.Ma duceam in fiecare dimineata la ora 7 la pansat.Da' abia asteptam sa ma fac bine , nu m-am gandit nici o secunda ca poate nu mai pot sa misc mana.
Asa ca fii sigura ca o sa te faci bine, si mai ales nu mai plange. Du-te si vezi o comedie .... Johnny English , e cam stupid filmul dar am vazut ca toata lumea radea sa moara. La mine are efect sigur o comedie.Poate o sa fimin acelasi timp, cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sa dea Dumnezeu sa fie asa. Eu am mai avut o derelgare din cauza medrixoprogesteronului, si m-a tinut 3 luni. Am scapat cu bai de plante.
CRinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu spune:

Buna Crinuta!

am urmat si eu un tratament cu medroxiprogesteron (2/zi) si m-am dereglat....dr a supus ca probabil doza a fost prea mare pt mine...
tu cum ai scapat de dereglare cu plante? ce bai ai facut?

spera si nu renunta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am luat acum 2 ani 10 pastile, si asta fara anlize. Cica trebuia sa regleze. Ce sa regleze ca la mine era reglat, si rezultatul a fost ca ciclul imi venea din ce in ce mai tarziu.
Baile de plante sunt urmatoarele: codita soricelului, cretisoara, pelin, galbenele, musetel, muguri plop negru, coada calului, coada racului, salvie, branca ursului, matase de porumb, pufulita cu flori mici, stejar, mesteacan, radacina de soc, urzica moarta.
Cele mai importante sunt : cod soricelului, urzica moarta, cretisoara, galbenele, pelin. Astea nu pot lipsi, iar codita soricelului trebuie sa fie in cantitate tripla decat celelalte.
Baia nu trebuie sa fie fierbinte, dureaza 20 de minute si dupa aceea te bagi urgent in pat la caldura. Nu te stergi, te acoperi cu un proposp si urgent in pat minimum o ora. Sa nu racesti ca atunci e de rau.
Daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

SFAT PT.FETELE CARE FAC TRAT.CU PLANTE:
Aveti mare grija ce luati("dupa ureche") fiindca mai mult ca sigur nu o sa aiba efectul dorit.Eu cand am facut trat.cu plante l-am studiat intai ca totul sa fie echilibrat,de aici complexitatea lui,nu ca am vrut eu sa fie asa de greu( cu multe componente).Toate plantele au un corespondent(un fel de antidot)care nu le lasa sa faca rau organismului sau mai bine spus le ajuta sa repare ce este rau si-atat,nemailasandu-le sa lucreze in continuare,ca sa nu mai deregleze ceea ce au reglat.
Daca aflati ceva despre o planta ca este buna trebuie sa stiti ca ea nu va da rezultatele scrise in prospesct ,doar ,daca o veti combina cu acest corespondent,daca nu combinati veti avea surprize nu tocmai placute...
Nu v-ati intrebat niciodata de ce medicii naturisti nu folosesc doar o singura planta ci le combina ?Daca ar folosi doar o singura planta binenteles ca nu s-ar mai vindeca nimeni,nu!?!
Asa cu voi,citez ("am luat partial trat.nat.si uite ce am patit...sau m-am dereglat,de ce, ca doar am luat niste tincturi"...si tot asa...).Daca nu veti face trat.punct cu punct mai bine nu-l faceti fiindca nu este tocmai bine.Trebuie sa stiti care cu care planta merge ca altfel...
N`teles sfatul???

Acum pt.fetele care zic ca s-au dereglat...le sfatuiesc sa ia numai tinctura de muguri de zmeur 50 pic de 3 ori pe zi si ceai de naprasnic(preparat special cum am descris in trat.nat.)de 2 ori pe zi,o cana dimineata pe stomacul gol si una seara inainte de masa cu o ora.Ideal ar fi timp de 3-4 luni.
Cam atat...
Va pupic si mai intru eu pe forum din cand in cand ca sa mai aflu ispravi noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Livia draga, te rog spune-ne cam cum este afectata temperatura de tratamentul de plante.
pupici
Crinuta

Mergi la inceput