Comori de nov-dec 04 (152)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ce mandra ma simt!!
Da, chiar am o fetita scumpica. De, e a mea. Iar la mare a fost o curajoasa si-o zglubilitica.

TRY - E un copil mare pentru varsta ei, dar n-am ce face inca in privinta patului. I-am cumparat pat mare, dar o data ca mai face in pat si parca n-as strica salteaua. Ca si cu celofan se intampla "minuni". Si cade dinel noaptea. Fii-mea nu doarme normal, ci cu picioarele pe plasa de la tarc. Asa ca, in pat...n-are pe ce-si pune "gionatele".

Cred ca inca n-a ajuns la capitolul asta.

In plus, m-as trezi cu ea peste noi sau bantuind prin casa in timp ce dormim asa ca nu insist.

MONICA - Felicitari pentru anii de casnicie!! La cat mai multi si mai frumosi!
Se poate sa-l stii, poate chiar din sala de la concerte.

ONITZA - Ce-mi place cum ii zice Pauluica! Auzi, "Nanana"! Acuma ii zic si eu asa, ca ma amuza.

Intorcandu-ma la perioada cu marea, Damiana imi dadea emotii de cate ori ieseam cu ea pe plaja.
La toti copiii le purtam de grija pentru ca fii-mea se ducea sa se joace cu ei sau sa-i imbratiseze si imi era teama sa nu-i deranjeze sau sa-i sperie cu entuziastmul ei.
Cand alerga, o facea in zig-zag ca sa cuprinda cat mai mult. Si nu starea locului o clipa. Era asa de obositoare! Ba, in ultimele zile incepuse sa se duca in piscina fara colac si, desi se tinea de tot ce putea ca sa nu cada, imi dadea niste emotii uriase.

Una peste alta, a fost tare frumos! Cand sa zic ca incepusem sa-mi revin si sa ma simt bine s-a terminat.

Eu, nu stiu cat de sirena sunt ca ma imbuibam cu toate dulciurile de pe mese, desi comandam Cola light cu lamaie.

Astazi, n-am facut nimic in casa si cred ca vor urma cateva zile in care luam pauza chiar daca mai avem cate ceva.
Nu mai putem amandoi!
Si bani de-o a doua vacanta nu stiu daca vom mai avea. Asa c-o luam de-acuma catinel.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miria, ai incercat cu pampers pentru pat?
eu pun 2 din alea in patut si nu avem probleme

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Cristina, foarte faine pozele, m-am bucurat sa revad locuri cunoscute. Si noua ne-a placut f. mult Papillon Ayscha.
Mi-am amintit cum se trezea sotu' meu pe la 6 dim sa ocupe sezlongurile de la piscina si cum ne grabeam seara la restaurant tot pentru locuri. Ahhh ce dor imi e de restaurantele alea.... grozava bucataria turceasca!
Apropos, a-ti prins seara turceasca, cu turcul ala cu fes care servea inghetata si facea efectiv show?

Hmmm... Iris si-acum imi spune, mami hai la piscina! ea crede ca e dupa coltz....

Super faina imaginea din avion, eu n-am reusit sa fac o poza clara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pai dana si nu e nici una dupa colt?
ca eu cand am fost acum 1000 de ani in B Mare era un bazin super pe-acolo in aer liber...parca aveau si bazin pentru cei mici...
ehe...e mult de-atunci...


monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

MONICA - Am incercat, dar mi se par destul de ineficiente. O data ca le face sul si se aseaza sub ele in timpul somnului. Ca ea mai circula prin pat noaptea. Nu doarme ca oamenii. Apoi, daca face o data pe ele incep sa miroasa si parca nu-mi mai vine sa le pastrez pentru inca un somn.


DANA - Am prins si seara respectiva si inca doua evenimente: Ziua Turciei si implinirea a 15 ani de la infiintarea companiei hotelului. A fost frumos. Pe tipul care servea inghetata si care semana cu Jean Paler l-am si filmat.
Noi nu ne sculam asa devreme, dar pe la 9 cand ajungeam pe plaja gaseam locuri fara probleme. Si o data instalate prosoapele nu le mai luam decat seara. Iar la masa de seara incercam sa nu stam la rand cu rusii care efectiv se imbulzeau, dar eram pe fata oricum, ca vroiam anumite locuri.

M-am indopat cu cirese si pepene la greu. Si pilaful din paine era demential. Acuma incep sa-mi depan amintirile culinare si imi vine sa plang.

La mare am mers doar vreo 3 zile. Pentru ca mi se pareau conditiile mai putine decat la piscina plus ca eu coboram la plaja si pe perioada somnului fetei si-mi era mai usor sa dau o fuga sa vad ce face. Afar de asta, pe la 11 nisipul era ca in desert. Nu mi-am inchipuit niciodata ca poate sa doara in halul ala arsura in talpa!!! Cine a patit-o stie la ce ma refer.
Asa ca, am preferat piscina, desi nu era chiar bine pentru fata, care inevitabil a inghitit apa. Si numai cand vedeam si alti parinti si cupiii inotand imi venea sa plang. Bine cel putin ca mi-a facut enterocolita acasa. Poate n-a fost de la piscina, dar un motiv ramane in mintea mea.

A fost,oricum, frumos!!
Am mers si la bazar in Belek cu taxiul. Super sistemul! Pleca si te lasa acolo si tu sunai cand terminai. Dar atat de obositoare cumparaturile! La fiecare produs cereau un pret astronomic si te invitau sa bei cafea ca sa poata sta la negocieri cu tine. La inceput era amuzant, dar dupa un timp ne plictisisem si eu si fata si nu ne mai placea.

Am luat totusi lucruri frumusoare de acolo. Pacat ca am vazut o haina de blana chiar in ultima zi si n-am mai apucat s-o iau. Era un model superb si lasa la greu la pretfata de preturile care sunt la noi.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miria eu nu le mai pastrez daca se intampla un pishu accidental, sunt ca un pampers...de unica folosinta si eu deasupra lor pun un cearceaf din bumbac si nu mai "fug" de sub ea

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Aseara am scris un mesaj, dar s-a sters asa ca nu am mai incercat ca-mi era somn.

MONICA - Pai, am sa mai incerc daca zici ca-i eficient.

Mai, iar vin caldurile si eu nu mai pot. Gata! Mie mi-a ajuns!

Am mai citit si un articol despre smog-ul de deasupra Bucurestiului de mi-a venit rau. Si era adevarat, ca acum 3 zile, pe soseaua pe care mergeam era ceata si nu intelegem ce se intampla.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Cristina, si noi am stat destul de putin la mare din aceleasi motive. Ma straduiam insa sa stau dimineatza devreme si seara pe la 18 cu ea pe mal... desi evident la piscina era alta atmosfera.
Mey, sa stii ca si fiica-mea a inghitit apa din piscina, mai ales ca vroia intr-una la tobogane si era inevitabil, dar am avut noroc ca n-a patit nimic. Ma refer la enterocolite.
Si apa de mare a inghitit, dealtfel.

DA, pe plaja gaseai locuri si mai tarziu... dar s-a intamplat exact ce ziceai si tu, frigea nisipul groaznic, si Iris nu-l suporta nici cu sandale, ca ii mai ajungea la degetele. Nu stiu de ce nu prea a incantat-o marea... poate apa sarata... poate faptul ca la mal nu era asa de limpede totdeauna. In piscina era o reala placere pentru ea.
Apropos de asta am si inscris-o la un bazin privat. La strandul de care pomenea Monica nu am curaj. Nu stiu cat e de safe.Pacat, ca e foarte aprope de unde stam noi.
Si eu m-am ars putin la picior, m-am atins de saltele alea de plastic verde care erau puse pe sezlonguri...

In bazarul din Belek ne-am facut si noi cumparaturile, tot cu taxi-ul... nu era oare acelasi?
Ne-a dus intai la un mag. cu dulciuri si lenjerii de pat. De-acolo l-am si sunat apoi sa ne duca inapoi la Hotel.
In ziua aia erau 55 de grade pe la ora 16.30. N-o sa uit repede senazatia aia de cuptor.

Fetelor, eu m-am tuns ieri scurt... de la 14 ani nu am mai fost tunsa scurt. E tare interesant si pana la urma e placuta senzatie de cap "usor".
De la atatea decolarari si colorari si intins cu placa... se degradase f. tare. Era nevoie de foarfeca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

BUNA!
MIRIA pai esti o norocoasa daca papi dulciuri si nu te ingrasi! ai un organism bun!! si mie mi s-a luat de canicula, nu o mai suport!!!

Paul ma supara la culcare : se dezbraca gol puska si face pipi!!! si noi folosim pampers de pat, insa Paul da jos din pat tot, inclusiv pamersul de pat, si face pipi direct pe saltea am sa raman cu el in camera cateva zile pana adoarme!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

onita asta se cheama smecherie, a vazut ca te enerveaza si il distreaza tare

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica
http://www.totsites.com/tot/anadelia

Mergi la inceput