*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Mica, merci mult Scutecele le ia sotulache din Carrefour

Ella, tu ce mai vrei sa slabesti!?!?

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

poohy,
n-am zis ca vreau sa slabesc, desi 2 kg in minus m-ar duce la silueta ideala ; tocmai ziceam intr-un post de ieri ca am kile acum cate aveam inainte de sarcina adica vreo 54 juma, insa vezi tu ca slab nu inseamna si fit, ca abdomenul nu mai e cum era si celulita e la ea acasa peste tot fiindca 2 luni inainte sa nasc am stat numai in pat aproape ; acuma pentru mine e si mai greu fiindca la 33 de ani nu mai ai pielea asa intinsa si de aia trebuie masaj si creme minunate si miscare multa care la mine inseamna tenis.


fetelor,
vorbeati intr-un capitol precedent de un magazin pe Dorobanti care s-a deschis recent si vinde leagane Fischer Price; va rog sa-mi spuneti si mie unde exact sau cum se numeste magazinul. Vreau si io musai swinger, ca al meu imi rupe mainile la leganat si tare ma agat de leaganul asta ca o sa ma salveze.


, mamica de David (24.04.2007)
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Buna dimineata! Hopa sus pe prima pagina!
Ma pregatesc sa plec la mare cu Petitul. Am emotii si o mie de bagaje, sper sa incap in masina la tata, noroc ca e mare, cu a noastra nu aveam sansa! Sper sa-i placa copilului schimbarea de aer si sa doarma bine, macar scapam de canicula asta, noi nu am iesit din casa de duminica seara. O sa va citesc abia joia viitoare.
Va pup pe toate si multumesc pt raspunsurile primite ieri, cand ma intorc o iau tare de tot si cu botezul.

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Ella, m-ai rapus cu poza aia ..Haoleoooo! Si-i mai si arat lu' sotulache adidasii superbi..si el se uita si la model, normal Si zice: "Vrei sa zici ca ea e in grupa ta de mamici, are cu un an mai mult, a facut cezariana si alapteaza (na, ca mi s-a dus ultima scuza )si arata ASA? (a se citi expresie de admiratie totala pe fata) Acu' te duci sa faci abdomene, hai!"

Da' tu numai tenis faci? Ca si eu jucam, insa nici poveste de la 2-3 ture de o ora pe saptamana sa se vada ceva de genul asta...



Carrie (am innebunit cu refluxul ala, ca si al meu are saliva in exces - zic eu ...)


Andrada, multumesc de aprecierile la adresa lu' Dolofanel! Sa stii ca seamana cu mine: in poze arata mai gras ca in realitate . Observ si eu ca in poze ii atarna falcile, da' sa stii ca in realitate nu e asa pufos, n-are colacei de grasime. Asa e si la mine, in oglinda nu prea am burta, da' cand ies pe strada lumea zice ca vine bebe 2

Eu habar n-am cat are, l-am nascut cu 52,5cm si am iesit din spital cu 3700gr si dupa 3s avea 55cm si 4700. Acu', dupa inca 3s nu mai stiu si nici nu trebuie sa merg la pediatru pana la vaccin (luna 3), asa ca s-ar putea sa nu stiu, nu stiu daca sa merg sa platesc o vizita de 70 de euro doar sa vad cate kg are...

Mi se pare ca recent nu s-a mai ingrasat, ci doar s-a lungit un pic (noi suntem mai mici de statura ). Observ asta mai ales la picioare, fiindca aveam ciorapi de la nou-nascuti de 7-8cm, iar acum ii sunt de un deget mici, asa ca am cumparat de 9-14cm care ii vin bine...

Sa stii ca si daca ai tu talent de fotograf (dar nu e doar asta), cei care isi castiga painea din asta o sa scoata clar niste poze fantastice, ca material este! Mai gandeste-te!

Kid, ce minune ai copt astea 9 luni!!! Seamana cu taticul lui perfect (bine ai venit in club ). Mie imi place poza nani pe burta ta!


Mihamora


Azi de dimineata l-am imbracat si eu in roz, mai am niste camasute de cand stiam ca e fetita, am desfacut ambalajul si n-am mai putut sa le dau inapoi, asa ca m-am amuzat cu niste POZE DE DOLOFANEL ROZ

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Elteka eu ma topesc dupa Dolofanelul tau!! Si intr-adevar, clipul in care suge aer e mortal!

Raluca si sotul meu zice la fel de Ana cand aceasta zambeste in somn: "uite, acum viseaza ca ii trec multe biberoane (deh, daca noi nu avem tzitzi)cu lapte prin fata si tocmai a reusit sa puna mana pe cel mai mare".

Mamicilor, voua va cade parul? Ca mie imi cade ceva de speriat! Stiu ca e normal sa cada dupa sarcina, dar acum stau sa ma intreb ce inseamna normal, ca mie, la baie, imi cad suvite!

Eu incerc sa ma mobilizez acum sa plec afara cu Ana ca pe urma nu mai reusim din cauza caldurii. Dar asa as fi dormit acum alaturi de ea!!

Kay si Sonia

Madi si Ana Teodora(27 aprilie 2007)



"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:


Raluca, trebuie ca ai scapat tu un post de al meu, ca iti multumisem pentru sfat cu pampers! Eu le-am incercat pe toate posibile, verdict Pampers e cel mai prost. Astea japoneze au o forma mai buna, mai patratoasa, Pampers S se face triunghi intre picioare, ii trece de genunchi si nici nu absoarbe bine caca

Cel mai mult imi plac Moony (noi suntem la S deja) au capacitate extraordinara de a retine pipi (o data l-am lasat 6 ore, ca dormea) si un material de zici ca e uscat (desi pleznea pampersu'), n-am pomenit, e grozav!

Merries sunt si ele f bune! Imi place forma la cele japoneze, ma tot intrebam de ce sunt pantalonii lor de bebei patrati la fund, acum inteleg

Eu tot de la Moony folosesc si servetele ude. N-au nici un miros si sunt cam plicticoase, dar Dolofanel n-a fost iritat o secunda. Plus ca se pot arunga in toaleta fara sa infunde, scrie special pe ele. Mie imi convine, ca ma dispera astia cu sortatul gunoiului aici in Japonia, am 5 cosuri de gunoi :
- combustibile
- necombustibile
- resturi alimentare (astea merg al combustibile, insa le pun separat ca tre' sa-l golesc imediat la caldurile astea)
- reciclabile (sticle, PET-uri)
- pampersi (la noi tre' curatati inainte de a-i arunca)


PS 1. Si la noi e la fel, dar sotulache zice ca tre' sa se "familiarizeze" cu bacteriile din jur, asa ca am lasat-o si eu mai moale.

PS2. Eu folosesc asa rar ca, da, sterilizez dupa fiecare folosire, adica fierb pompa si sticla cu biberon, ca numai atat am. Daca pompez de mai multe ori pe zi, numai spal pompa cu apa si detergent intre toate reprizele, asa mi-a zis mie Pepsi. In rest colectez lapte peste lapte din ce ramane sau daca imi explodeaza vreun san,il tin la frigider ca "sticluta de rezerva" si dupa 3 zile il arunc. Eu il tin intr-una de plastic de la Avent (ca si asa n-am ce face cu ele ) dar cand ii da sotulache, pune in aia de sticla de la Pigeon (ca la spital) o portie si o incalzeste. Nu se pune tot laptele disponibil, ca cica bebe il contamineaza (tot de la Pepsica stiu).


Angi, hai sa rezum postul kilometric pentru tine de acum cateva zile, pe care l-am pierdut

Cred ca Dr Spock si Dr Sears sunt suficient daca ii citesti. Fiecare are o carte "de baza" si multe altele mai "mici" pe lanaga (din care ies bani...)

Spock - Dr. Spock's Baby and Child Care (cred ca sunt vreo 7-8 editii deja)
Sears - The Baby Book: Everything You Need to Know About Your Baby from Birth to Age Two


Mie mai imi plac (chestii psihologice):
- Dr Spock on Parenting
- William Sears :The Attachment Parenting Book : A Commonsense Guide to Understanding and Nurturing Your Baby

Personal prefer Dr Miriam Stoppard
- clasica ei e: Complete Baby & Child Care
Eu mai am:
- Baby's First Skills
- Baby and Child A-Z Medical Handbook

Are mai multe si pe alte subiecte, de ex. pentru prima data parinti, sanatatea femeii, sarcina, jocuri pentru copii. Lucreaza cu editura DK, deci toate cartile ei sunt ca niste albume, deosebite. E favorita mea.

Pentru dormit, cea mai faimoase e cea pe care o ai tu, THE BABY WHSIPERER. Am mai rasfoit Dr Sears, The Baby Sleep Book (El scrie mult si cu nevasta, Martha).

Eu m-am ghidat mult pe seria WHAT TO EXEPCT
- When you are expecting
- The first year
- The toddlers' years

Sincer, in sarcina am gasit toate raspunsurile in carte. Acum la Primul An nu mai am timp sa citesc tot, citesc doar ce corespunde lunii in curs dar e extrem de elaborat ...si amuzant, ori pentru mine asta e necesar, ca o iau razna cateodata, aici, singura. Cartile adreseaza toate problemele sunb forma unor intrebari din partea mamelor, iar raspunsurile data de autoare sunt f haioase, ma mai relaxez si eu.



Si pentru intrebarea ta, si Dolofanel are mainile si picioarele reci, ma enerveaza teribil. La noi in casa sunt 25-28 de grade, dar e drept ca eu il tin numai in camasa si pampers de cand l-am adus de la spital, si tot asa il scot si afara [I:] Ii pun sosete, dar sotul meu a citit ca picioarele goale ii ajuta sa-si adapteze mai bine temperatura corpului, plus ca el zice ca tre' sa se aeriseasca , asa ca ii scoate mereu (eu ii pun la loc ).

Azi noapte l-am gasit asa inghetat la maini ca l-am luat in pat la mine, unde a dormit bustean si a fost f cald (dar n-am mai dormit eu ). Daca ii pun ceva mai gros, transpira, ca aici e umezeala mare. Nu stiu ce sa fac, mereu ma intreb cum tre' sa imbrac copilu' asta, dar prin carti si Androix* imi zicea ca daca eu stau in tricou, atunci ii ajunge si lui atat.

Pare-se ca daca in gutele de la gat si la spate e rezonabil de caldut, e ok.

Asa ca eu continui cu tricou/maieu, doar la poze ce mai apuc sa-i pun si altceva din hainele cumparate, ca aici e asa cald, n-o sa poarte niciodata mai nimic din ce i-am luat grosut pentru perioada asta...

* mi-e dor de tine!

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

quote:
Originally posted by Madi
Mamicilor, voua va cade parul? Ca mie imi cade ceva de speriat! Stiu ca e normal sa cada dupa sarcina, dar acum stau sa ma intreb ce inseamna normal, ca mie, la baie, imi cad suvite!



Madi, (multumesc ). Mie nu imi cade, dimpotriva, mi-a crescut. Toata sarcina l-am avut pleostit teribil, acum se aranjeaza asa frumos, ma si intrebam cat o tine fericirea asta, ca Eimotto zicea ca pica, si asa stiam si eu...

Eu zic ca e normal din ce am auzit si citit. Pe la alte forumuri am vazut mamici care dupa nastere s-au tuns scurt de tot pentru prima data din cauza asta (si le-a placut asa tare ca au mentinut noua freza)

Da' la mine nu se opreste sangerarea din cauza fibromului, sunt in a 7a saptamana...Cred ca nu-i a buna cu uterul meu, astia o sa mi-l scoata

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Buna mamici si capshunici!
ELTEKA si noi tot scutece Moony folosim...chiar sunt bune.
Voiam sa te intreb despre pasaportul lui David...cum ai procedat si cam cat costa. Desi nu cred ca mergem anul asta in RO cred ca ar fi bine sa-i fac si eu pasaportul capsunicii.





http://mirunamaria.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

buna dimineata. Ce frumos e afara......... acum ca peste 1 ora o sa lesinam. Mi-am amintit de ziua in care am nascut, era la fel de frumos afara in acea dimineata.
elLa, sa ma bata cucu daca eu vad pe unde ai scos bebelusul asta. Pai eu am nascut normal si din profil daca ma las relaxata parca as avea 3 luni de sarcina. Apropo, pot face abdomene fara sa dauneze la alaptat??????? Ca eu ma gandesc sa nu cumva sa afecteze avand in vedere ca inca ma descurc doar cu lapticul de la piept. mi-e ca de la efort poate o sa se modifice ceva. Poate credeti ca am tampit dar sincer vreau macar 2 luni sa pot sa-*i dau laptic doar de la mine din tzitzi.
Noi nu scapam de constipatie. ce sa fac????? De 4 zile tot cu supozitor facem. in rest suntem cuminte de tot.
Ma tot intreb cum se descurca Msemcu. Mai stit ceva????
dar de Pauly???????

Sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

ella Intr-adevar, arati extraordinar Initial am crezut ca e o poza de dinainte sa ramai insarcinata, am citit de vreo 3 ori, ca sa fiu sigura ca am inteles bine ca e de dupa Eu nu-i arat poza lu barbata-miu, ca o sa ma puna la aerobic de n-o sa stiu ce-i cu mine

elteka Deja m-am obisnuit sa ma intrebe lumea pe unde am fost eu cand l-am conceput pe junior Deocamdata spun si eu ca la caracter seamana cu mine

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)



Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput