Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

hai ca m-a lovit asta cu cartofu' copt... asa ca am si eu o intrebare demna de mine (a se citi stupida..): cum se face dom'le cartofu' copt?? adica.. am incercat o data, invelit in staniol... si dupa o ora, timp in care curgeau apele pe mine si balele pe tricou, respectivu' tot crud era... vazusem io in nush ce poza de prin nush ce revista cartofu' la staniol, si-am zis: dap, sa bagam.. dar poate staniolu' era doar de decor, montat, si anume, ulterior coacerii??? vedeti... am distrus legenda geniului culinar care salasluia prin fiinta mea :))))) dar ca sa redresez cat de cat situatia, impartasesc o descoperire recenta, ca poate aveti pofte: porumb copt pe gratar, la aragaz. breeee...iese o minunatie.. pe gratar de-ala de fonta, sau de ce-o fi, de-ala negru, greu, cu maner de lemn, stiti voi.. in patruj' de minute se face bunatatea :))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

A-deju, te reneg!! Tu nu mananci cartofi copti cu unt? Da mananci porumb copt?

Dandusa, de cand ai venit la noi ai cam pierdut-o din fraie pe A-deju. Te rog remediaza situatia. Alo, Alo...Dandusa, ne auzi???...Dandusa, ai legatura...cu A-deju

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Alessia s/a ridicat singura in fundulet! aici Nu mai sta deloc intr/un loc.Se ridica in fundulet, sta ce sta si isi da drumul pe spate, si de cele mai multe ori isi da cu capul, daca nu sunt eu pregatita cu perina

LA MULTI ANI sarbatoritilor:Beatrice, Cristinel, Shefa (Beatrice de chinico),
DIA si eu ma tot uit de dintisori, si nimic. Totusi maraiala persista, si tipetele la fel. Poate apar asa dintr/o data, cum ziceau si fetele.

FLORE ALESSIA LIANE 16-12-2006)
LUNA 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:


Adeju,
ai legatura si fa bine de iesi mai des la telejurnal,ca altfel cred fetele ca nu ma suporti si deaia te-ai retras,cind am venit eu......opaaaa...,sau asa e?!?

Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

a_deju cartofii copti - ii pun efectiv intr-o tava si ii bag la cuptor - noi ii papam cu coaja cu tot - deci ii spal in prealabil. Sunt beton cu unt,ceapa, branza si o tzarica de slana.

buey soro - iar am ajuns intr-un impas:
noi avem cate trei mese de lapte pe zi - una dimineata, una seara si una la somnul de pranz. Ii fac portia pe care o bea ea de obicei (dimineata 140, la pranz 140-180 si seara 210-240) si incepem sa papam. Pe la mijloc (de unde o fi stiind ea ca e taman la mijloc??? ) incepe sa se zvarcoleasca si nu-i mai poti baga tetina in gura ... nicicum.
o las in pace - incerc s-o adorm - mai incerc sa-i bag tetina din cand in cand in gura - acelasi circ.

pana nu e semi adormita ... si o vad ca cedeaza deja ... pana atunci nu pot s-o pacalesc - dupa ce e in aceasta stare ... ii scot suzeta si ii bag tetina in gura ... si apoi tine-te nene ... nu se lasa pana nu termina laptele TOT din biberon dupa care e deja adormita si poti taia lemne pe ea. Asa se intampla si la somnul de pranz si la cel de seara - doar la cel de dimineata - fiind 5 sau 6 e deja in starea asta ... doar ca nu mai adoarme pana nu-si bea portia.
Gresesc oare ca-i mai dau si partea a doua in semisomnolenta?
Gresesc ca mai insist?

Un al doilea impas ar fi faptul ca se trage de urechi cand ii e somn. Si se trage nene - nu gluma!! ... pana isi scoate cerceii din urechi. I-am strans nitel si acum nu-i mai poate scoate ... dar se trage de ei .. de am impresia uneori ca va ajunge sa aibe asemenea gauri in urechi ca acei oameni din anumite triburi africane - de le atarna lobii urechilor fara masura.
Ce sa fac sa o dezvatz de acest obicei? Si culmea - cand stai langa ea in pat prefera urechile tale.

spun si eu DRUM BUN celor doua calatoare: Donia si Yagmur. si sa fie cuminti copiii pe avioane.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinelaf spune:

Dandusa pentru parola si ca ne-ai dat de lucru.
Mai da ce culoare ti-ai tras la nik sau ai avut-o si pina acuma si eu n-am vazut?
Sa va spun ce-am patit.
Ne-am imbracat noi sa iesim afara si am vrut sa dam o tura si pina la Selgros si cind colo noi nu avem cheie de la casa. Cred ca ne-a luat-o Adi cind a plecat la lucru asa ca suntem prizonieri pina pe la ora 9.
Am iesit putin pe balcon sa nu zicem ca nu am fost azi afara, Rares a adormit si eu descarc povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

nu's cum se face dom'le ca,desi e mamon aici, parca tot mai putin timp am...ce fac cu timpul?? stau dupa fund de fata+mama.si stau...si stau...si stau...

bantuim prin oras(bea atarna cu gratie in marsupiu..pe care ar fi cazul sa il spal, ca l-a lins de l-a decolorat..), pana azi incercam sa gasim activitati care sa ne faca sa uitam de cele 14 grade in mijloc de iulie, azi a iesit soarele, amen..

multam de urari, pupam si noi Cristinelul si Beatrica la implinirea a 7 luni..extraordinar ce repede trece timpul..

de la 1 august ma duc iar la munci. valeu.

pe shefa va trebui sa o ducem la cresa..nu pot sa ma hotarasc daca e bine pentru ea sau nu. socializare - +, fara mama - , contact intens cu limba germana +, fara mama -, imunitate + , fara mama - - - - oricum cica sunt liste de asteptare imense...asa ca prea curand nu se intampla intamplarea...

de cand e mama aici a facut bea un salt extraordinar in dezvoltare.
in afara de faptul ca rade toata ziua stirba la noi, in afara de faptul ca vrea cu indarjire (si deodata) sa se ridice in picioare, e capabila parca sa arate mult mai bine ce vrea si ce nu vrea.
si asta mi se pare mie minunat. birlica..





Beatrice (13.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

MIRONA si Alessia se trage de ureche cand ii e somn, si suge. Pana nu demult se tragea de suvita mai lunga din varful capului, acum s/a plictisit de ea si a inceput cu urechea. La ale mele nu a atentat

CHINICO hello,mama!Ce mai faci? Pai sa stii ca parca intri mai rar de cand e maman la tine. Face instructie cu voi, nu gluma . Cum e cu olita? Noi am primit de la socrela, o olita tip scaunel. AM pus/o pe ea imbracata...doar sa vedem cum sta...si a inceput sa urle, si sa dea din maini... Deci nu ne place...mai amanam.
DIA ati mai schimbat cercelusii? Nu te lauzi cu cei noi ?

FLORE ALESSIA LIANE 16-12-2006)
LUNA 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

boon, deci am lamurit-o cu cartofu', pun in aplicare diseara.. sau maine, depinde de mihaiul daca vine cu seria 2 in dinti au ba.. :)) nu mananc dom'le cartof copt, iete, recunosc, si in general, nu mananc mai nimic, ca..nu stiu sa-mi fac :))) da' nu-nvat io?? pai voi ce credeti...n-am notat la carnetel toate meniurile zilnice??? nu le-oi poune io in aplicare?? si sa vezi atunci praznic, sa te tii.. :))) vine si dandusa si stropeste cu neshte visinata... si ca tot veni vorba... breeeee, intre mine si dandusa se iezista un amor...de-ala de arde, ca flacara din mana lu' tanti libertatea, aia de pazeste manhattanu' de tsunami (...???????... ).. deci va rog, fara umblaturi la sentiment :)))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

aha.. si ca tot veni vorba (...not...): deci cum sta treaba? am castigat concursu' lu' donia, da' de fapt n-am castigat nimica???? un cartof copt acolo??? un pancake?? o samanta de artar???.... pai e frumos asa??... :))))))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput