*** Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Kay, Sosonica, suntem cu gandul alaturi de voi!Speram sa
va fie bine!Bafta multa cu operatia!

Pauly, bine ai revenit.Ma bucur sa aud ca sunteti ok.Poate ne pui si
noua niste pozici cu Rianna.!

Cu Andrada ce-o fi fetelor?N-am mai vazut-o nici conectata pe mess.


Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

kay, multa putere si curaj! Sa va ajute dumnezeu sa treceti si de criza asta cu bine! ne rugam pentru voi!

fetelor, ajutor! ce se pote face in cazul constipatiei??? al meu bebe are aproape opt saptamani, si de luni e constipat. am folosit de doua ori termometrul, dar nu vreau sa-l vad chinuindu-se asa. acum am reusit sa ii lungesc pauzele dintre mese, ii dau la doua ore ceai de fenicul si la patru ore formula (mananca aprox 120-130 de ml la o masa). offf, cand il vad plangand imi vine sa plec in lume....


mamica lui david (21.05.2007) www.DropShots.com/puparussa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

kAY ne rugam pentru Sosonica ta! Sa iti dea Dumnezeu putere!

Eltekaeu voiam sa iti sugerez caruselul ca Dolofanel sa stea cu capul drept in sus. Ana e innebunita dupa carusel acum, sta minute intregi si se uita la el si rade!

Madi si Ana Teodora(27 aprilie 2007)



"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Miniuta nu-i mai da ceai de fenicul !constipa!eu ii dadeam Theodorei la diaree!
de musetel trebuie!


Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Servus, mamici!
Kay, ne gandim frumos la tine! Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva cand veniti in Cluj, nr meu de telefon este 0740838650.Sper ca micuta ta luptatoare sa depaseasca cu bine episodul asta de infectie.
Kid, eu folosesc portbebeul de la Chico inca din prima sapta, initial l-am folosit in pozitia culcat, iar de la 8 sapt (la indicatia pediatrului dupa echografia de sold care a stabilit ca avem mici probleme) in fundulet. Nu prea pot eu sa o car ca e deja grea, dar de placut ii place teribil.
Ibelciug, eu ii dau Sofiei lapte praf din acela gratuit: Bebelac, dar nu stiu exact procedura de a intra in posesia lui (mie mi l-a adus dr de familie cu care suntem prieteni). Deocamdara micuta il tolereaza fara probeleme, il bea cu pofta,are scaun normal, ia in greutate, e vesela si draguta.
Analex, e drept, daca nu sunt leziuni in gurita nu are rost sa se dea cu glicerina boraxata ci e suficienta curatarea guritei cu un piculet de apa, dar daca deja este prezenta stomatita apa bicarbonatata nu e suficienta.
Carrie, 800 g intr-o luna e rezonabil. Nu cred ca din cauza laptelui plange micuta ta. Probabil ca va incearca colicile...Curaj!
Duda, si Sofia are uneori scaun verde, dar atata timp cat ia in greutate si are stare generala buna, cica nu are importanta asa mare.
Arcadia, Infanrix hepB, are sase componente: difteric, tetanic, pertusis, antipolio, hepatita B si Hamophilus influenzae. Avantajul este ca le faci pe toate o data, plus ca se pare are mai putine efecte adverse.
Fetelor sunt tare necajita! Se pare ca lapticul meu e pe duca. De cateva zile micuta urla de la inceputul alaptatului, noaptea cand reuseam sa avem una-doua mese doar de la san a scazut progresiv perioada de somn de dupa, pana cand (asta noapte) nu a mai vrut deloc.M-am muls si intr-adevar e mai putin (cam 20 ml din amandoi sanii, fata de 40-50 inainte) si asta in conditiile in care necesarul ei e in crestere.Pe de alta parte, am avut mese la care nici macar nu a avut rabdare sa se 'mufeze', a urlat numai cand am incercat (indiferent de pozitie).Deocamdata incerc la fiecare masa sa o pun sa suga, daca nu vrea, ma mulg...dar imi vine sa plang cateodata!
In rest, Sofia creste frumos, devine din ce in ce mai interactiva. Zambeste tot timpul (mai ales mie), dar si lui tati si bunicii de serviciu (cum ii spunem soacra-mei, ca ea ne mai ajuta cu Sosolina), gangureste si se joaca. Isi analizeaza pumnisorii foarte prinsa si are deja jucarii preferate. Am reusit sa fac un filmulet cu ea jucandu-se (scuzati calitatea, dar e prima data) si avem si poze noi:
[url='http://s189.photobucket.com/albums/z301/sofiaraica/Sofia%20poze%20noi/?action=view¤t=342a7d80.flv']filmulet(/url)
[url='http://s189.photobucket.com/albums/z301/sofiaraica/Sofia%20poze%20noi/']poze noi (/url)
Etelka, si eu am o ditamai gaura in burta , asa ca, please, spune-ne cum sunt exercitiile acelea.
Va pup si va doresc o zi buna, fara colici!
Florina si Sosolina



Florina R.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:


Michelle35 Am citit topicul, multumesc pt link. Acum degeaba ma agit, ca nu mai am ce face, decat sa nu mai iau algocalmin de acum inainte si nici un alt medicament fara sa citesc atent prospectul.
Am sa intreb oricum si medicul, sa vad ce spune.
Si eu m-am vopsit inainte de botez, se fac acum 2 saptamani si nu cred ca e vreo problema.

miniutaMultumesc pt raspuns. Si mie mi-e frica sa nu pateasca bebe ceva la coloana, de aceea cred ca o sa mai astept pana sa-l tin in port bebe. Am vazut si eu pozele cu David al tau, e o scumpete.

Elteka Daca vrei, poti sa-i cureti gurita cu apa fiarta si racita. Mie mi-a spus dr sa o curat preventiv, sa nu faca afte sau bubite.
Referitor la faptul ca nu sta cu capul in sus, nu stiu daca ai vazut topicul asta, dar nu trebuie sa iti faci prea mari griji.

ancamari Eu folosesc ca sa il sterg pe bebe pe fata discuri de demachiat pentru ca sunt mai moi.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.dacmotors.ro/xoops/html/modules/myalbum/viewcat.php?cid=39" target="_blank">
Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pt constipatie eu i-am dat ceai de musetel.
Si de atunci numai ceai de'asta ii dau.Am luat de la Milupa granule.
Si acum imi face si de 3 ori pe zi.


Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Kay si Sonia, Doamne ajuta!

Miniuta, ti-am scris si in PM, fara fenicol. Musetel cum scria Carrie. ti-am trimis si link-ul cerut.

Elteka, ma intrebai de eco la sold la un moment dat. pediatra mi-a spus ca asa se face. La R in ro ne-a trimis la Alexandrescu si l-au verificat din okii, dupa cute. Nepotelului meu i s-a recomandat sa poarte 2 pampers. Nu au nici unul nimik. Trebuie sa tine picioarele mandoua ca o broscutza.
In legatura cu jucarelele, 90% l-am primit acum ii mai cumparam noi: puzzle,cartile i le iau de la biblioteca pt copii pt ca sunt scumpe rau la cate vrea el,sau Mosul i-a adus inclusiv jucaria la care te refereai plus trenuletzul lego.
Deci, R avea cam 3 luni jumate in decembrie 2004 si intr-o saptamana a inceput sa se joace putin cu ea. si apoi a devenit indispensabila. Pot sa iti spun ca pe 05 martie a trebuit sa plec in ro si nu am plecat fara jucarie a folosit-o si pe post de premergator (noi nu am avut) si acum o foloseste zici ca lucreaza la bara. Dar david e prea mik, zic io.


Anca, daca vrei sa asculti un om patit: nu ajuta suplimentul de mancare, poate ajuta ceaiurile cel mai bine multsul, chiar in gol dar mancatul suplimentar nu ajuta. Am experimentat pe pielea mea. Mancam si noaptea. Si inainte nu prea le aveam cu mancarea am ramas cu obiceiul asta ca si acum noaptea mai manac ceva, in stresul meu de atunci cu laptele.


Carie, fruntea sus. Unuii copii iau mai mult atii mai putin, de aici vine aceea medie.


Michell, m-am vopsit si in sarcina si dupa. Si intr-adevar asa se fac vaccinurile aici. Fii calma, nu te minte nimeni. Io am doua fetite nascute aici, una in sept 2004 si una in mai 2006 si tot asa au facut vaccinurile. Si suntem la pediatri diferiti.


Pepsi, Multa sanatate! nu stiu cu cine imi seamana David. Poate cu postasu sau laptaru Stii reclama?
Ma bucur ca ai spatat de formula dar nici nu ma gandeam ca tu nu o sa reusesti. Imi pare rau ca ai ramas singurica cu piticii, nici io nu am pe cine sa chem, dar totusi nu am curtea ta
Intr-un fel ii inteleg si pe ai tai. E tare greu cu emigratia asta si ei sunt si mai in varsta, mai greu cu tabieturile.


Pauly, Bine ai revenit!


Eimotto, multzumim ca ne-ai salvat si de data asta, sefa noastra de trib


Raluca, la mine a fost asa: temperatura 40 si am luat antibiotik augumentin la 10 zile de la nastere. nu acum, la bb1. Comprese reci intre alataturi si calde la muls /alaptat. si folosit pompa, cel mai mult sa scoti tot.


Tto Elteka, in germania s-a scos de 1 an si ceva Hexavacul. Robert a primit tot infarixul.
Ma apuca durerea de cap cand vad cat platesc fetele. dar tac.

daca mai era ceva de scris, scuze, toate fetele care mi-au laudat pui, is tare mandra de ei ca noi toate de altfel si ma gandesc la micutza Sonia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

o, doamne, prin cate trec kay si micuta sosolina! kay, iti doresc rabdare si putere sa treci peste aceste probleme si sa dea Domnul sa se rezolve toate cu bine! Ne pentru micuta ta!

Cred ca pentru a strange mai multi banuti ar trebui sa se deschida o campanie aici pe forum care sa fie coordonata de un moderator sau de o persoana care se poate implica. Din cate am vazut la ultima campanie conturile au fost deschise pe numele coordonatorului, care la sfarsit a transferat toti banutii stransi in contul mamicii cu probleme. Sunt convinsa ca daca ar fi ceva organizat toate burticile si mamicile ar contribui, pentru ca sunt convinsa ca toate stiu si sunt impresionate de cazul lui kay. voi ce parere aveti?

Pauly, bine ai revenit printre noi! si eu ma gandeam ca de cateva saptamani nu ai mai scris pe forum

carrie, esti sigura ca, ceaiul de fenicul constipa? ca io beau din asta toata ziua... si la mine e valabil ce spui tu, insa nu-mi imaginam ca ar putea fi de la ceai.

fetelor, al meu bebelus are 3 saptamani si face in continuare kk de multe ori pe zi - asa semilichid galben (uneori cu putin verde) cu particule de lapte prin el. Vreau sa va intreb, ca va aud vorbind de bebe constipat - cam la cate luni / saptamani incepe sa faca si el scaun mai tare si cand se considera ca bebele e constipat? multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

quote:
Originally posted by miniuta

kay, multa putere si curaj! Sa va ajute dumnezeu sa treceti si de criza asta cu bine! ne rugam pentru voi!

fetelor, ajutor! ce se pote face in cazul constipatiei??? al meu bebe are aproape opt saptamani, si de luni e constipat. am folosit de doua ori termometrul, dar nu vreau sa-l vad chinuindu-se asa. acum am reusit sa ii lungesc pauzele dintre mese, ii dau la doua ore ceai de fenicul si la patru ore formula (mananca aprox 120-130 de ml la o masa). offf, cand il vad plangand imi vine sa plec in lume....


mamica lui david (21.05.2007) www.DropShots.com/puparussa



Ceai de musestel...daca il scuipa si nu ii place pune-i cateva granule doar de fenicul ca sa ii dea aroma. Asa cel putin am reusit eu sa o pacalesc. Si nu-l lasa mai mult de 2 zile fara sa faca kk...asa mi s-a spus...baga supozitor...stai linishtita nu da dependenta, se obisnuieste sa faca singur. Daca il lasi mai mult si apoi de abia ii bagi supozitor atunci se obisnuieste asa pentru ca tot timpul formeaza dop la iesire si ala ii este greu sa-l elimine.

Sobi ma sperii...n-am auzit bb care sa faca asa. Ai intrebat pediatrul? In general se constipa sau cand au pb au diaree, altfel fac kk normal.

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput