Bucurii de sept - oct 2006 (72)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Floricel, nici Maria nu are dintisori, dar inca-i blenduiesc mancarea, dar nu pana se face pasta. Ieri a mancat supa cu perisoare.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Parol, Maruca cred ca poate concura cu succes pe orice bucurie la tzatzivoreala De vreo 3 nopti si-a reluat programul cu 10 treziri noaptea pt tzitzi, agitatie maxima etc. Nici urma de dinti, nici cald nu a fost, nici frig, concluzuia: asa e ea, asteptam sa treaca timpul

Eu sint livida, pe la 4 dimineata ma ia disperare, imi vine sa bocesc, dar imi dau seama ca asta nu ajuta la nimic

Si eu am ajuns la 64 kg (cu 1,75cm), dar nu mi se pare ca sunt prea slaba. Chiar ar mai merge sa dau jos vreo 2, 3 kg ca sa fiu pe placul meu

Fug sa culc fetele...inclusiv pe mine,
Pupici

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mda, de cand a inceput si Maria sa doarma prost am dat si eu 5 kg jos. Dar burta e tot la locul ei si eu in continuare o concurez cu brio pe balena albastra

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

quote:
Originally posted by anangel_lexi

Mda, de cand a inceput si Maria sa doarma prost am dat si eu 5 kg jos. Dar burta e tot la locul ei si eu in continuare o concurez cu brio pe balena albastra

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)




Esti mortala :))))

poze cu noi

Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:


Am inceput fetelor sa va caut.Unde sunteti,la ???

Am avut azi o durere de stomac de parca imi infigea cineva un cutit acolo si inca nu ma lasat.Cum naiba sa nu ma doara stomacul,cred ca de nervi si oboseala,daca bubulina imi da trezirea la 6 dimineata.
Imi venea sa sparg tot ce somn aveam si asta mica avea chef de batzaiala si rasete.
Cand a vazut ca am deschis ochii a venit la mine si-a pus capul pe pieptul meu si mi-a dat cum fras sa nu ma inmoi i-am dat laptic 200 ml si s-a culcat laloc dar euuuu.....

Vad ca va indulciti nu gluma.Eu am vrut sa fac gem de caise dar nu stiu daca mai gasesc,amandoi suntem morti dupa gemul de caise.

quote:
CristinaGoji
Ghongy - si pe mine ma tine Vladut in priza permanent, de cand s-a nascut, dar nu am slabit spectaculos, asa ca esti norocosa macar ai un avantaj


Cristina,Maya parca ii dau sa manance argint viu
atata energie are.Patruleaza in toata casa,deschide usa de la birou,dulapuri,sertare,trage tot de pe pat si-apai cum sa nu ma usc???

Floricel79 si Maya papa biscuiti,piscoturi,pitutza,se mai ineaca dar ii trece.La pufuleti aproape ca imi haleste o punga si tot spune miam-miam(adica sa-i mai dau).
E tare shoada cum mesteca,duce mancarea in fata la cei 2 dintzuci si mesteca,mai da si pe afara da papa tot ce-i dau.
Mai blenduiesc anumite feluri de mancare pe care nu le pot pisa cu furculitza,in rest papa bucatzele mai marisoare.

Cucuoancea am vazut ca avem kg si inaltimea c-am la fel.La mine a ramas un colac in fatza de toata frumusetea dar la fatza parca m-am ofilit si m-am stafidit de la atata oboseala.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Intru si eu repejor ca stau dezastruos cu timpul. Sunt super super obosita si Rares este din ce in ce mai marait, asteptam 2 dintisori sus care intarzie sa apara si de 2 luni ne tot sacaie. Am reinceput fizioterapia si este cumplit: 2-3 ore pe zi le pierdem pe la spital. A facut febra musculara si daca pana acum se trezea din ora in ora acum se trezeste din jumatate in jumatate de ora urland.
Am fost in week-end la munte si a fost super super relaxant dar si obositor. Rares s-a comportat destul de bine, mai greu a fost cu mancarica. Nu stiu ce vom face la mare ca plecam peste 2 saptamani si va trebui sa plec ca melcu cu casa in spinare. Inca nu l-am incercat cu mancarica la borcanase dar nici nu ma lasa sufletul sa ii dau asa ceva, eu personal nu sunt de acord cu ele. Bineinteles ca vom pleca cu butelie, cratiti, blender si alte minuni dupa noi sa gatim la ghemotoc. La munte Rares a dormit tare bine dar eu m-am culcat numai pe la 3-4 noaptea ca nu ma lasa sufletul sa ii las pe ceilalti sa se distreze si eu sa dorm langa copil, asa ca l-am baricadat bine in patut si am iesit si eu afara cu ceilalti, dar facusem poteca la cat ma duceam sa il verific. Il mai gaseam in fundulet sau in 4 labe plangand, dar el este obisnuit sa se trezeasca singur in camera ca acum doarme singur si eu in alta camera dar las usile deschise.
La capitolul mancare noi stam bne in general. Mai are si el zile in care mananca prost, eu gatesc aproape zilnic, ba mai fierb ceva, ba mai coc un mar, ba un cartof la cuptor, zilnic fac ceva de mancare si el are mereu 2 feluri pregatite ptr pranz. Cred ca jumatate din zi o pierd cu masa lui rares, dimineata fructe care le papa foarte bine, la pranz piure cu carne sau alternativa, seara iaurt sau mar copt cu orez sau altceva usor. Nu vrea sub nici o forma branza, desi ma chinui zilnic sa ii fac, nu ii place nici oul si de luni i-am dat si ficat de care de asemenea nu a fost deloc incantat. Cat de curand vreau sa ii dau si peste, sper sa ii placa sa nu semene cu mine. Apropos, voi cand le gatiti le puneti si usturoi, de ex la peste daca il faceti la cuptor? Eu i-am facut niste piept de pui in vas de yena cu 1 lingura ulei si cu apa si am pus si un pic de usturoi dar nu a avut succes. Si vroiam sa va intreb daca voi le dati unt si smantana, ca eu inca nu i-am pus asa ceva si ma gandeam ca poate e timpul sa ii dau.
Eu nu ii dau paine, biscuiti pufuleti, cereale am renuntat la ele ptr ca oricum doarme la fel de prost si mi se parea ca il cam umflau si deja este un copil grasut. Nu i-am dat inca gluten dar as vrea sa incep sa ii dau cam orice, sa ii fac si eu mamaliguta si ciorbita de peste (astept retete daca aveti).
Cristina multumim ca ai intrebat de noi. Ai intuit tu ceva cu fizioterapia, dupa cum am spus am inceput iar si mi-e tare greu zi de zi cu grasanul in brate pe drumuri.
Pufy spor la bucatarit, nic ceu nu am apucat sa fac nimic din capsuni anul asta, au disparut cam repede de nici nu am reusit sa ma satur dar sa mai fac si ceva. Cu dulceata de visine am dat-o in bara ca am ars-o asa ca momentan la capitolul gatit nu stau deloc bine. Cum faci dulceata de piersici ca eu nu am facut niciodata si mai ales din ce fel de piersici ca cele de pe piata imi par cam atoase.
Fug acum ca s-a trezit puiul si plange, desi nu ar trebui ca striga dupa taxu.


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 3-4 luni 4-5 luni 5-6 luni 6-7 luni 7-8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Ghongy - Vladut a avut colici pana pe la 4 luni jumate, timp in care a tot fost plimbat in brate, iar de la 5 lunmi patruleaza in 4 labute si de la 6 se ridica in picioare - asa ca imagineaza-ti cat argint viu mananca copilul meu, sotul zice ca probabil ii servesc in fiecare dimineata red bull in loc de lapte (mentionez ca de de vreo 3 luni se trezeste intre 6 - 6.30, plus trezirile nocturne de rigoare). Asa ca iti zic eu - ai mare noroc de metabolism, ca pe mine nu m-a ajutat energia lui iu'meu sa slabesc.

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Revin ca fi-miu se joaca cu telefonul fix care oricum nu mai merge si la cat l-a trantit pana acum e de mirare ca totusi se mai aude ceva in el.
Vad ca toata lumea este disperata cu somnul copiilor astora, ce ma deranjeaza pe mine este ca sunt simandicoasa la somn si adorm greu la loc si ziua nu apuc sa ma pun si eu in pat ca ba gatesc, ba fac curat, ba stau pe net (of, of, mai mai ca fara el sunt moarta ), asa ca seara cand pun capul pe perna simt ca ma doare si farama aia de creier de mi-a mai ramas.
O sa incerc zilele astea sa il filmez pe fi-miu cum merge el taras, ca de-a buselea inca nu stie, parca e o rama si bate din palmute pe parchet e belea ce simp[atic este.
acum chiar trebuie sa va parasesc ca beleaua urla de-a dreptul.
Multi pupici la topi piticii.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 3-4 luni 4-5 luni 5-6 luni 6-7 luni 7-8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Tanima eu ii pun usturoi in mancarica,de ex in fasole verde,spanac la carnitza de pui si chiar ii place.
Ii pun in mancarica cand fierbe uneori unt,uneori ulei de masline,la ciorbitza,mamaligutza sau branzica ii pun smantana si totul e ok.
Nu am avut probleme pana acum cu ea.

Cristina cred ca copii nostii mananca argint viu pe paine si beau red bull non-stop.Eu si sora-mea tot spunem ca sunt tare uscata si asa ma necajesc

Am o mare,mare intrebare si as vrea daca se poate sa ma ajutati cu sfaturi ceva acolo,orice:

CUM SA O OBISNUIESC PE MAYA SA DOARMA NOAPTEA LA EA IN PATUT???
De la 2 luni jumate cand a facut varicela am luat-o cu mine in pat si pe al meu sotz l-am lasat sa doarma in sufragerie.Cum ma ridic din pat uneori cum e drepti ca soldatul.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

quote:
Originally posted by GETY
Eu am gatit o ciorba de burta. Stiti ce-am observat? Ciorba de burta intra la categoria de mancaruri "love it" ori "hate it". Mie imi place tare mult. As manca la mic dejun, pranz si cina.


Mmmmmmm... Chiar "love it ori hate it". Eu am "hated it", dar dupa ce mi-am vazut sotul mancand cu pofta, am reincercat si acum "I love it". Cred c-as manca zilnic, de n-ar fi asa de bogata in calorii. Nu-i greu de facut ciorba de burta? Asa am auzit,ca tb sa fiarba carnea muuuuulte ore. La noi in casa n-am facut niciodata, e singurul cusur culinar al mamei, iar eu nu ma bag la chestii asa complicate.

**************************************************
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)
Mathias' site ... coming soon!!!

Mergi la inceput