cum gatiti pastravul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

pe tigaia de gratar din teflon mai fac si eu. daca e mai mare pestele, il tai in 2 fileuri (jumatatzi).

eu condimentez orice carne la gratar dupa ce e gata, mi se pare mai gustoasa asa!

_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

cine a pomenit alte retete si nu a dat inficatii cum se gateste, va rog mult sa imi explicati cum sa le gatesc.
de exemplu habar nu am ce e aia saramura, nu am mancat in viata mea...
sunt o bucatareasa nu prea priceputa si imi trebuie totul al cantar si la fix explicat altfel nu am curaj sa ma apuc de gatit.

multumesc mult


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

uite cum e cu saramura:

pui la fiert o oala cu apa destul de mare incat sa incapa in ea totzi pestii intregi pe care ii ai de pregatit.
in apa respectiva adaugi sare putzin mai multa decat pui de obicei (nu stiu exact, dar cand o gusti trebuie sa fie mai sarata decat o supa obisnuita).

pestele il pregatesti pe gratar - e mai bun pe carbuni, dar merge si in tigaia gratar, acasa. la fel, coci cateva rosii, ardei gras si 1-2 ardei iutzi din cel bulgaresc, o ceapa.

ordinea este sa coci intai legumele, le curetzi si le toci, le adaugi in apa care clocoteste si mai dai 2-3 clocote. mai pui si piper si dupa ce opresti focul muuuult patrunjel tocat. pui legume astfel ca 'zeama' sa fie destul de deasa, de la ardei pune si sucul care se strange in interior, la copt. poti sa mai pui si catziva catzei de usturoi, tocatzi (sau friptzi si ei pe gratar, cu tot cu coaja, sunt deliciosi, devin dulci si buni).

lasi apa respectiva cu capacul pus, sa stea fierbinte.

pestele il sarezi si il pui pe gratar. cand este gata, il scotzi direct in saramura pregatita.

apoi... te asezi la masa, cu familia, si mancatzi!

_
ANAMARIA, o mami ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000) si

Vineri, 13 (2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

anamaria multumesc mult

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput