Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

haricleea, David al meu avea 6,700 la 6 luni, am facut toate analizele, inclusiv urocultura, coprocultura, n-are nimic, asa e el mai slabutz. Sunt sigura ca nici baietelul tau nu e bolnav, pur si simplu sunt ei mai mofturosi si refuza mancarica. Multa sanatate!
Dia, referitor la teama de straini si plansul dupa mami, noi aseara le-am experimentat din plin. Si pana acum isi rasfrangea buza de jos si incepea sa planga daca auzea o voce necunoscuta, mai puternica sau o figura straina, dar mai rar. Aseara insa au venit la noi fratele meu si iubita lui. Pe Ionut nu-l vazuse de multa vreme, e student in Cj, are si o voce mai groasa si a plans David al meu toata seara. Numai la mine in brate se inveselea, si neaparat sa ne infasuram amandoi in perdea, sheic il fac.Tare-i plac matasurile si senzatia ce o lasa pe piele. Nu am gasit inca solutii. Azi iar a venit fratele meu si s-a jucat mai toata ziua cu el, n-a mai avut treaba.
Cred ca e bine sa-i scoatem in lume , sa socializeze cat mai mult.
Tot azi au si batut la usa doua fetitze din parc, au venit sa se joace cu david. Atat imi mai lipsea, gradinita la mine acasa si asa am mereu impresia ca toata casa zboaraaaaaaa!!
Cred ca din punctul asta de vedere, cu socializatul, Luchita nu va avea treaba, toata ziua buna ziua chefuri, curse de cai, picnic, zi de salsa , de rumba, etc. chiar asa, Yagmur


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)
www.dropshots.com/day.php?userid=286023&cdate=20070508&ctime=045559" target="_blank">filmuletz
poze David Mihai
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">David si prietenii lui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

faceam o recenzie pe lista de pe prima pag cu mamici si bbi...si ma uitam la ce greutate s-au nascut unii si cum arata acum :
de ex, gandindu-ma la intalnirea din herastrau, vad ca octavian de desiree s-a nascut la 4500g, alexia de teutz la 2600g, crinuta de dandusa, acum ca un manechin, a avut 3800g...deci nu e prea concludenta gr de la nastere, nu? se poate echilibra pe parcurs...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

si copilul meu transpira tare, mai ales la cap (noroc ca nu prea are par). cand suge e ud leoarca.

si cand mergem afara transpira in carucior si nu mai vrea sa stea. asa ca il pun pe iarba. ca tot sta in fundulet.
nu sta chiar pe iarba. am la geanta de la sanosan o musama pentru infasat copilul si pe aia il asez. se joaca asa de frumos.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

roxanica Numai la mine in brate se inveselea, si neaparat sa ne infasuram amandoi in perdea, sheic il fac.Tare-i plac matasurile si senzatia ce o lasa pe piele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Biabaus, nici Alexia nu mai vrea sa stea cuminte cand ii schimb pampersul sau cand o imbrac, vrea sa se intoarca pe burtica, dar aplic metoda Aelitei: ii dau in manuta tubul de Bepanthen sau peria ei de par si pana le studiaza ea, eu am si schimbat-o sau imbracat-o. N-apuca sa le bage in gura, ca am si terminat si i le-am luat.
Aelita, A_deju, pe unde umblati, bre?

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)
Poze Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Laura, in legatura cu Vigantolul: N-am auzit ca laptele praf sa inlocuiasca Vigantolul.
Kikineata si Roxanica, din cate stiu eu Vigantolul trebuie dat zilnic, indiferent de dimensiunea fontanelei. Doar cantitate difera in functie de marimea fontanelei. Lui Victor ii dau cate 4 picaturi pe zi, indiferent de anotimp (doctorita mi-a spus ca ritmul lui de crestere e alert, asa incat sa marim doza => de la 2 picaturi am trecut la 4). Dar el are fontanela mare. Asa am patit-o si cu fetele. Lor li s-a inchis complet dupa 1 an si jumatate. Fetelor (3, respectiv 5 ani) le dau cate 2 picaturi in lunile cu r (septembrie - aprilie), si asta incepand cu varsta de 2 ani.

Asiza, noi am procedat in felul urmator cand ne-am schimbat doctorul de familie: Am obtinut de la noul doctor o cerere de transfer de dosar, pe care am lasat-o asistentei doctorului curent. Am mers apoi si ne-am ridicat dosarul si l-am dus noului doctor. (Sper ca te-am lamurit :)). Spre norocul nostru (dar, in definitiv asa si trebuia sa fie) n-am intampinat nici o dificultate.

Danutz, si Victor transpira mult, mai ales in zona capului. (Insa asa patesc si cu fetele, iar lor analizele le-au iesit bune.) Cand suge e ud tot (sa nu piarda vreo picatura probabil; asta da efort :)).

Dia, noi am trecut cu fetele prin faza asta. Incepand de pe la 8 luni plangeau si se agatau de mine daca le aborda vreo persoana straina. Uneori se linisteau, alteori nu. Parerea mea e ca incep sa constientizeze ce inseamna figuri obisnuite si straine. Incet-incet si-au revenit, deci nu e nici o problema. Victor deocamdata nu se sperie de straini, rade cu gura pana la urechi oricui il baga in seama. Relativ la plansul cand pleaca mama de acasa, cu fetele am patit-o incepand cam de pe la un an.

Danutz, noi stam la curte, dar, din pacate, aceasta curte e foarte mica (ne-am dori o casa mai mare :)). Totusi avem o banca si cateva flori in fata casei. Stam intr-o zona linistita si avem si cateva parcuri foarte aproape (asta contracareaza in oarecare masura dezavantajul unei curti mici). Nu m-as intoarce la bloc decat daca as fi obligata. Si as putea sa aduc multe argumente pentru mutatul la casa, numai ca m-as intinde prea mult. (Cum spune sotul meu: "Sa ma car iarasi cu toate cumparaturile pana la nu stiu ce etaj? Mai ales cand nu merge liftul..." - asta era treaba lui :)). Insa nici la casa in afara orasului nu as putea locui datorita copiilor (altfel as fugi bucuroasa din Bucuresti). Daca ar fi fost vorba numai de Victor, se schimba treaba, caci am vazut ca toate zonele cu case (ma refer la cele care mai departe de oras) incep sa aiba parcuri, gradinite, magazine etc. (deci tot ceea ce e nevoie pentru a-ti putea creste copiii). Dar cu fetele...

Numai bine,


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

DeeaA, felicitari pentru dintisori si pentru ridicatul in fundulet!
Ktrinel, intr-adevar, nu e concludenta greutatea de la nastere.

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)
Poze Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biabaus spune:

manuela i-am trimis si sotului meu poza celor trei minuni ale tale in masina :) cu titlul " 2 fate si-un baiat" pt ca noi ne dorin 2 baieti si-o fata :) dar deocamdata n-avem decat un baietel :))) sper sa nu ne speriem ff tare si sa ne tinem de cuvant

Bianca si bebe Matei
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

si cand te gandesti si ce tanara e...pana la 32 d ani sa ai 3 copii deja , esti de remarcat. mai avem astfel de ex printre noi : saryta (si mai tanara ), somleac, roxana c,...
felicitari !


quote:
Originally posted by biabaus

manuela i-am trimis si sotului meu poza celor trei minuni ale tale in masina :) cu titlul " 2 fate si-un baiat" pt ca noi ne dorin 2 baieti si-o fata :) dar deocamdata n-avem decat un baietel :))) sper sa nu ne speriem ff tare si sa ne tinem de cuvant

Bianca si bebe Matei
poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

teutz esti o norocoasa.... pai al meu numai cat vede peria si repede o baga in gurita. iar de schimbat pampersul..... sta numai daca are si el unul in manuta si il roade de zor.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

www.reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment.ro/bebe.php?cod=2291,2861" target="_blank">votati-ne!

Mergi la inceput