Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salutare!
Intru acum sa mai zic vreo doua vorbe ca pe urma nu o sa mai pot intra probabil vreo cateva zile ( adicatelea pana dupa ce ne mutam) asta fiindca "desteptii" de la compania de internet au facut o varza mare si ca atare in loc sa ne opreasca internetul aici pe 20 iulie il opresc in urmatoarele 3 zile - cand.. ? eii asta ramane de ghicit ca asa au "pus " in computer..
Eii dar noi sa fim sanatosi sa ne mutam cu bine si sper ca cei de unde ne mutam sa fie mai luminati la minte!!
Pana atunci sper sa auzim numai vesti bune de la mamici si bebei si !!




Cami & Sofia
www.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/72157600342359474/" target="_blank">pozici si filme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Fetele din NY. puteti sa-mi spuneti un ginecolog bun?? Voi ati mers la roman sau ...?
Multumesc anticipat,
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Fetelor,

A avut cineva dintre bebelusii vostrii thrush(candidoza pe limbuta).
Al meu are si ii dau cu nystatin dar vad ca il doare tare si mai si vomita dupa ce il dau.
Sunt suparata rau pentru ca nu e zi sa nu aiba cate o problemuta, si stiu ca asa sunt bebelusii, dar nu poti sa fii nepasator cand copilul se zvarcoleste in brate de durere de stomac, iar ASEARA A CULMINAT CU UN DIAPER CU PUTIN SANGE..AM sunat la medic , cica este foarte comun...??? Am o pasa proasta! Vreau si eu sa-mi vad copilul linistit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Salut, oare numai eu si cu Taby am ramas in grupul burticutelor? Eu mai am aproape o luna pana la DPN, dar as naste si maine daca s-ar putea, pt ca efectiv nu mai am rabdare si nici rezistenta. Abia ma tarai si abia mai suflu :( iar vecinii ma intreaba "cum, n-ai nascut deja?", de parca nu s-ar vedea clar ca nu...

Madalina, multa sanatate, sa iti treaca raceala cat mai repede!

Cami, n-am stiut ca esti si tu aspiranta, credeam ca numai Corina. Pai ce sa zic, va tin pumnii la amandoua sa apara liniutele roz cat mai repede!

CrisaS, eu cat am stat in NY am fost la o doctorita americanca, dar nu pot spune ca m-am dat in vant dupa ea, asa ca nu cred ca merita sa ti-o recomand. Dar o cunostinta de-a mea mergea la o doctorita romanca, o cheama Maria Buruiana si era foarte multumita de ea (a si nascut prin cezariana cu ea). M-as fi dus si eu acolo, dar nu stiu cum, asigurarea mea nu o avea in sistem. Uite un link in care apar niste date despre ea: http://www.vimo.com/doctor/doctordetails/286144
Trebuie insa sa vezi daca o ai in asigurare si daca iti convine locatia (am impresia ca are cabinet undeva in Manhattan, impreuna cu sora ei).

Arthurana, cum eu nu stiu inca nimic despre ingrijirea nou-nascutilor, nu pot sa te ajut cu sfaturi, dar sunt alaturi de tine si sper ca micutul sa isi revina cat de curand. Pot doar sa imi imaginez cat de greu iti este sa il vezi asa mic si suferind. Uite un pupic pt puiul tau din partea mea, sa se faca sanatos cat mai repede.

36, cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Am uitat sa adaug ceva. Pt fetele interesate de "sticlute" din sticla si nu din plastic, am gasit un articol: http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2007/04/09/BOTTLES.TMP
si un site de unde pot fi cumparate:
http://store.babycenter.com/product/classic+glass+nurser+bottle.do?intcmp=Store_FeedCatBestsellers


36, cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Multumesc mult musetto. O sa incerc sa mai aflu si in alta parte , imposibil sa nu mai fie ginecologi prin NY.
Numai bine,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

si io am bagat capul pe aici, ca daca trec mai multe zile mai apar mesaje si de la voi....

burticilor, rabdare pe caldurile astea, si sa va vedem odata cu bebei in brate!

arthurana of, si voi cu atatea probleme-sange in scutec nu e chiar ok, poate sa fie o fisura anala si cred ca e f. dureroasa.
candida in gurita a avut bebele lu soara-mea, daca nu unit o intreb zilele astae cu ce il dadea ea pa matei dar stiu ca isi dadea ea pe sani inainte sa il alapteze pe bebe. dar de unde stii ca e candida? si de ce il doare, a ajuns la stadiul de gurita foarte rosie?
de burtica- stiu ca ziceai de reflxul acid.de asta nu stiu sa iti zic nimic, dar daca il doare de la colici ( te auzeam de Debridat) poate incerci cu MYLICON , sigur ai trecut pe langa el in orice magazin , la lucrusoarele de bebe, se poate da si de 12 ori pe zi.
daca si asta ai incercat , eu recomand cu caldura, FLATULIN crema ( am folosit si eu ) e grozav, facut din plante, ii dai cu un strop de crema pe burtica cand il simti ca are gaze.
probleme e ca eu am cumparat crema asta din romania, e un produs plonez parca.
http://ro.kzw.cz/produkty.asp?nl_product_id=193, uite aici ca sa nu ma mai lungesc
astept vesti , si mai spune de candida aia ca poate ii dam de cap in alt fel, o sa citesc char in seara asta despre ea.

crisaS bine ai venit.
pt ce iti trebuie dr? sarcina sau pur si simplu ginecolog? ca sa stiu ce sa iti scriu ca doar suntem vecine

intre timp, am avut cateva zile cand ramasesem cam fara laptic da m-am mobilizat: am baut ceai mult, mancat bine plus somn si multumesc lui Dumnezeu ca a revenit laptele ! Asa ca fetelor care alaptati aveti grija cu stresul, oboseala si dietele.
Sebastian e ok, se tot cearta cu mine pe limba lui, inca nu se intoarce de pe o parte pe alta dar incearca sa se ridice in fundulet!!! isi ridica si 10 cm capsorul din caruciuor.

pupici si ... mai scrieti si voi , da' de bine!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna Madalina,
Ma intereseaza pur si simplu un ginecolog daca ar fi si roman ar fi excelent.Vreau sa merg sa incep testele si analizele si sugestiile si tot ce-o mai fi poate poate vine si la mine bebe. Nu , inca nu sint insarcinata dar imi doresc si am mai postat eu pe la alte subiecte am si aflat una din cauze dar fetele de-acolo m-au lamurit intr-o oarecare masura si trebuie musai sa merg la un ginecolog sa fac totul cum scrie la carte.
Daca ai pe cineva si stii te rog recomanda-mi.
Multumesc anticipat,
Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

ChrisaS...eu sint in NY...am un ginecolog foarte bun dar nu e roman...cu el am nascut pe Alex si la el am ramas de atunci.Eu am avut sarcina cu mari probleme (high risk) si m-a ingrijit extrem de bine. Are privilegii la Beth Israel Hospital (eu acolo am nascut)...si este in Manhattan...daca te intereseaza, da-mi un PM.




Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Madalina,

Multumesc mult de raspuns.
Candida pe limba a fost diagnisticata de pediatru, thrush cum ii zic ei. Ma dau si eu pe sani cu nistatit si pe el pe limba...
Mylicon i-am dat cu tonele, nu-si face efectul.
Acum asteptam cu sufletul la gura intalnirea cu medicul gastroenterolog din Philadelphia. Doamne ajuta sa fie copilul bine, ca mi-as da si viata pentru el, ca orice mamica.
Ma cam apuca groaza ca mai e putin si pleca si mama. Imi vine sa o leg de pat sa stea cu noi, dar are si ea viata ei iar tata e disperat de dorul ei. O sa-mi fie extrem de dor de ea, plus ca ajutorul ei cu copilul o sa-mi lipseasca enorm, dar eu sunt o luptatoare si cu voia lui Dumnezeu voi fi ok.


Mergi la inceput