Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

bine ati venit violeta si cati
va doresc sarcina usoara si bebei sanatosi si frumosi!

e mai greu de intrat pe forum cand bebei cresc ceva mai mult, sebi are 6 luni deja, nici nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul, parca mai ieri adrian( sotul meu-"reporterul") le scria fetelor despre mine.... m-ati facut sa ...

eu sunt cam suparata:azi sebi a vomitat in jet, se pare ca ar fi ceva viral, are si febra si azi a fost cam moale. sper sa ii treaca cat mai repede.

pentru mamicile care lucreaza: a incercat cineva Day Care-ul?
Krissy, Arthurana?

Camice facusi ma? FELICITARI poate vine cu albastru gargarita asta.
tata e bine , multumim lui Dumnezeu,operatia i-a reusit! era pacat de el ce e tanar ( 53 de ani) si in putere si dornic de viata.
au fost in al 9-lea cer cu doi nepoti lange ei.

va pup si va doresc o seara buna


Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Daca spune ca vine la nepot, exista riscul sa nu le dea viza pentru ca cei de la ambasada pot gandi ca vine sa stea cu copilul pentru ca tu sa te intorci la servici. In locul bunicii ar putea sta cu copilul o bona care plateste taxe si tot tacamul. Deci bunica e potential lucrator ilegal, care ar putea lua locul de munca al unui rezident. Nici ai mei nu au spus nimic despre Amalia. I-a intrebat daca avem copii dar au zis ca nu.

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Te pup, Madalina! Multumesc pentru urari! sa dea Dumnezeu sa fie sanatos (ceea ce-ti doresc si tie, precum si tuturor mamicilor si viitoarelor mamici)!
Intr-adevar, timpul trece infiorator de repede...Nici mie nu-mi vine sa cred ca mai am 2 luni pana la marea intalnire...Parca mai ieri ma pregateam si faceam tratamentul pentru FIV fara nici o mare speranta si acum...deja luna 7...nu-mi vine sa cred...si parca-mi pare rau ca nu voi mai simti fiinta asta micuta in burtica mea...dar, totodata abia astept sa-l tin in brate...Sa stii ca citindu-va, atunci cand ati nascut si ati povestit experientele si mie mi-au dat lacrimile de emotie...
Imi pare rau sa aud ca micutul Sebi se simte rau..sa speram ca scapa repede...
Eee..imi dau seama ca e greu sa stai pe net cu bebe de 6 luni..acum el este "maaaaare"...e curios...cere cat mai multa atentie...Cred ca este un haios! Dintisori, ceva?
Poate ne mai pui ceva poze...eu am incercat sa intru pe link-ul care l-ai dat cu pozele lui Sebi insa zice ca te-ai mutat de la yahoo...

Violeta, asa este cum a zis BiancaM...Nici eu nu stiam...Mi-au zis cateva prietene care le am pe aici (chiar au insistat) si, de altfel, am citit ceva referitor la lucrul asta si pe pagina ambasadei...scrie acolo ceva de genul ca turistul nu trebuie sa vina sa ingrijeasca copil, chiar si al rudelor apropiate, pt. ca se considera ca ia job=ul unui rezident american bla, bla...Daca tu le spui ca vine sa vada nepotul ei pot interpreta ca vine sa te ajute la ingrijirea lui si atunci sansele sunt foarte mari sa nu-i dea viza...Sa le spuna ca vine in vizita si atat...La noi a si picat acum cu sarbatorile de Craciun si anul nou si am gasit motivul asta: ca vine sa petreaca sarbatorile cu noi si, of course, sa viziteze minunata america...

pup


(31)&Matei
AMR 9 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Violeta, am uitat sa-ti urez si eu "bun venit", sarcina usoara si bebe sanatos!

...si Madalina, santate multa, pt. tatal tau! Sa auzim numai de bine!

Pup

(31)&Matei
AMR 9 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Fetelor, va multumesc de raspuns!

Si Cati, multa bafta mamei tale....sper sa auzim vesti bune de la tine!

Mi se pare foarte mica perioada de asteptare acum...inainte se astepta si pana la sase saptamani....oare ce se intampla?...nu stiu cum e mai bine: s-o trimit la interviu acum inainte de sarbatori sau prin ianuarie? oare au un anumit numar de vize pe an?

Dupa cum spuneam, mama nu prea mai vrea sa mearga din nou la interviu....dar poate reusesc s-o conving din nou...in vara aceasta a primit viza o verisoara de-a ei...a venit sa-si vada fiica...a primit viza pe sase luni , dar i-au pus tot felul de intrebari despre job....cand s-a intors la serviciu a aflat ca cei de la ambasada sunasera la ea la serviciu....a luat viza a treia oara, iar fiica ei are si ea un baietel de doi anisori...ea nu a vrut sa minta in legatura cu copilul...
Si eu, ca si voi, sunt de parere ca nu trebuie amintit copilul....e un motiv in plus de care sa se lege...
Eu as vrea ca mama sa vina doar in vizita....nici n-ar sta ea mai mult de 4-6 saptamani...
Numai ca n-a fost sa fie pana acum...

Bianca, fetitele mele sunt bine...multumesc de intrebare!
Cezara intelege din ce in ce mai multe lucruri si o iubeste pe Bia tare mult. Nu vorbeste inca, dar mai nou il striga pe taica-sau "papi" ...e tare dulce...
Noi ne pregatim de botez...o sa o botezam pe Bia sambata ....

Dar printesa ta ce mai face? Au inceput sa-i creasca dintisorii?

Irina, mami de Cezara (15 ian. 2006) si Bianca (20 iunie 2007)







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cati, NU se prescriu antimicotice orale (adica pe gura) in sarcina! Si de fapt nici nu se prescriu pentru o micoza vaginala, pina ciond nu se constata ca aceasta este recidivanta. Deci trebuia sa-ti prescrie ceva crema sau ovule. Esti sigura ca era doctor? Poate era moasha, ca si pe mine ma indusese in eroare la inceputul sarcinii cu Raluca. Pina cind mi-am dat seama si m-am mutat de la cabinetul numai cu moashe la cabinetul numai cu doctori. Ai grija de tine si de bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Multumesc, Elena! Sper si eu sa-i dea viza..sa vedem, ca nu mai este mult pana p 7...Si eu auzisem ca inainte dura mai mult pana te chemau la interviu...cine stie...le mai schimba si ei..Acum am inteles de la unele cunostinte (nu stiu daca era asa si inainte) ca duci un formular completat (pe care-l gasesti pe site-ul ambasadei) si nici nu mai are loc, practic un interviu..predai formularul (unde sunt toate datele de care ei ar avea nevoie, sa zicem) si-ti dau raspunsul peste cateva ore...Acum nu stiu..poate pe unii ii mai si intervieveaza...habar n-am ..n-am mai avut de-a face pana acum cu asta (in afara de interviul pe care l-am dat noi pt. viza, cand am venit in state..dar la noi a fost alta situatie)...
Sper sa o convingi pe mama ta sa mai incerce...
In legatura cu copilul ...drept sa-ti spun nici eu nu prea as fi vrut sa mint, dar asta este..la urma urmei cand se duce ea la interviu copilul nu este, nu?, iar daca o intreaba daca sunt insarcinata sa le spuna ca habar n-are,ca din cate stie ea nu sunt... in caz ca se apuca astia sa verifice (ceea ce ma foarte indoiesc ca vor face) sa zica ca ea habar n-a avut..ca probabil am vrut sa-i facem o surpriza...chestii d'astea...
Sa-ti traiasca minunile mici, sa fie sanatoase si petrecere frumoasa, sambata, la botez...Poate aduci niste pozici sa vedem puiul mic si puiul putin mai mare!

Simina, ma bucur tare mult sa vad ca ai revenit aici, pe forum...
In legatura cu medicamentul acela, asa am citit si eu, de aceea nici n-am vrut sa-l iau...si, da, tipa e chiar doctora..si nu numai ca e doctora cu n'spe calificari dar e chiar sefa spitalului unde ar fi trebuit sa nasc (zic asta caci se pare ca peste vreo 2 saptamani trebuie sa ne mutam pentru vreo 6 luni in Virginia)..asa ca voi avea alt doctor (chiar am gasit un doctor roman acolo)...

Pup toate fetele!

(31)&Matei
AMR 9 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Mada de Krissy stiu ca venisera parintii ei, si aveau ei grija de Sophia. Ea din toamna zicea ca incepe un master, deci cred ca e ocupata toata ziua.

Elena2001 Amalia creste, chiuie toata ziua, jeluie daca nu o bagam in seama, a inceput sa se ridice in 4 labe, si da are 2 dintisori.

Interviu la ambasada, da acum se completeaza pe net DS158 sau 157 nu stiu numarul, si il trimiti la ambasada iar tu il printezi si te duci cu el in ziua interviului. N-am auzit de varianta descrisa de Cati, dar ai mei au avut interviu serios, cu intrebari peste intrebari. Motivul invitatiei a fost sa petrecem sarbatorile impreuna si 'bineinteles sa le aratam beautiful California'...

A, si poze uiteaici

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salut.
Citeam ce ziceati de interviul la ambasada si de aceeasi parere sunt si eu: nu trebuie sa minti, dar nu trebuie sa spuna ca vine sa te ajute cu ingrijirea copilului ca imediat dau refuz. si nu au cum sa verifice daca esti insarcinata. raspunsul ti-l da pe loc. am facut chemare prin altcineva pt o matusa si pt o cumnata si le-a refuzat politicos. intrebari: ai zburat vreodata cu avionul? parca-s batuti in cap!
PENTRU CINE ARE timp sa imi rapsunda: aminteles ca in Callifornia copii au asigurare de la stat, dar in Arizona, mama nu are asigurare(aia is eu) dar dupa ce nasc(o sa fie in mai 2008), copilul beneficiaza de asigurare sau trebuie sa isi faca sotul (sau sotia, oricare)si o sa fie inclus si copilul automat?
sau fac asigurare individuala pt copilul nenascut inca? deja m-am zapacit!
orice parere conteaza!
o sa mergem si la companiile de asigurari, dar parca vrei intii sa te informezi si din alte parti!
multumesc fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Eu am incercat sa-i fac asigurare Amalia inainte sa nasc, dar mi-au zis ca nu se poate. IAr dupa ce am nascut nu i-am mai facut, a ramas pe cea care am avut-o eu(adica de la stat).

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput