Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Cati si eu tot asa stiu ca trebuie sa faci pauze din 2 in 2 ore si sa te misti putin. Nu uita sa bei multe lichide!!

Bianca felicitari alor tai pentru viza!! Ce fain ca o sa ii ai aici de sarbatori!!

Fetelor nu vreau sa cobesc sau asa ceva dar sa luati in calcul si varianta ca se poate ajunge la cezariana .. care este evident mult mai scumpa. La noi la prima au cerut la asigurare peste 12.000$

Din pacate mai multe info despre asigurari nu am ca noi o avem prin universitatea la care lucreaza sotul, dar din cate stiu eu mai toate statele au ceva pentru copii dupa ce se nasc.

Cami 11+ & Sofia
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Bine v-am regasit,
Incepusem sa imi pierd mica mea speranta , intram pe forum si nimeni nimic... ce surpriza pacuta insa cand am vazut raspunsurile voastre.

BiancaM
Ma bucur nespus sa aud ca au primit parintii tai viza. Iti doresc inca de pe acum Sarbatori Minunate alaturi de cei dragi tie. Felicitari pentru Amalia, mi-am permis sa arunc o geana pe poze, sa va traiasca sanatoasa si sa va implineasca viata.
Cat despre asigurare, Az nu are nici un program pentru copilasi si grvide cu exceptia ACCES-ului de care noi nu beneficiem in circumstantele actuale.

cati_magureanu
Matei este un scumpic si inca de pe acum pozeaza ca o mica vedeta. Despre calatorie nu vad sa fie ceva care ar afecta sarcina sau pe tine, sa nu uitam vremea lui Ceasca cand acasa femeile faceau naveta pentru c lucrau care pe unde puteau ca nu le dadea nimeni concediu, ba cu trenul, ba cu autbuzul... cate 2, 3 ore. Si de-aia s-au nascut copii sanatosi, frumosi si isteti.Incarca sa lasati o marja de cateva ore pentru cine stie ce interventie ca sa fie drumul lejer. Nu cred sa fie un impediment dar da un tel la dr inainte si eventual ia-ti o paturica si o perna si te poti intinde in spate daca vrei. Nu uita sa bei apa, sa mergi la baie ca sa eviti infectiile(adica sa nu te abtii de la mers la baie), sa iti iei vitaminele, poate ceva muzica, grija la curentul din masina, o mica plimbare de cate 10 min la cate 1-2 ore de mers...si Drum Bun.
Cat despre Cord Blood iarta-ma te rog dar nu am inteles la cine te refereai cand ai zis ca si voi tot cu ei o sa faceti asta. Merci pt celelalt 2 nume am sa compar si eu. Cand este cel mai tarziu termen cand putem sa ne decidem??
Daca si alte mamici au mai facut asta le asteptam cu pareri.Cineva mi-a zis ca insurance-ul bb-lului si pe viitor ar fi mai ieftin daca are sangele salvat, este adevarat??

Multumiri pentru raspunsuri
Pupici si numai bine.



http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:


corinadana
Bine te-a gasit si multam de urare. Si eu mi-am petrecut in Timisoara o bucata buna de viata. Mi-e asa de dor de tot.... Cel mai dor mi-e toamna si primavara cand imi amintesc parcurile de acasa si aici... desert...si cactusi.

CamiM
Ai dreptate ca cezarienele costa f scump, am noroc ca in cazul meu asigurarea plateste cezariana. DR a zis ca pot sa nasc normal insa daca atunci ceva intervine si ar pune in pericol vata mea sau a lui bebe si dr spune :Musai cezariana, conform planului se plateste de catre asigurare.

cenia

Si eu tot in Phx N stau, si am trecut si eu prin ce treci tu. Cel mai ieftin cred io ca e la mesa general hospital. 3950 TOT. NASTERE, DR, pre si post natal visits, 1 ultrasound, anestezie, bebe care....
Iti scriu pe PM restul povestii...

Cat despre insurance... pana la urma s-a dovedit ca a fost asa cum am stiut noi de la inceput. Chestia a fost ca eu mergeam la ultrasound, dr, analize,dadeam cardul si bill acasa....nimic. O saptmana, doua, 3...4....nimic. Cand am sunat ne-a spus ca sarcina nu e acoperita de insurace. Am crezut ca fac atac de cord. Peste 3 zile am sunat din nou. Doamna aceea a stat cam 45 de minute si mi-a explicat ca da...NASTEREA nu e covered dar tot tacamul e ok, plus bebe din mom. nasterii 31 de zile e deja inclus in policy-ul nostru apoi in primele 15 zile sa sunam sa il puna si pe el la insurance. Chestia cu insurance-ul asta e cool, o luna daca mergi in strainatate,,...chiar si Romania, Africa, India...si ai un accident ti se plateste tot. Si io pana acum n-am platit 1 dolar pe ultrasound, dr sau anlize. Sa de-a Domnul sa fie bine. Mai vin cu o intrebare ( si sa nu va suparti da ma racaie putin chestia urmatoare), mamicile din tara atatea analize fac, teste DT, TT, TTT, anio...bla bla, eco lunar, etc. Mie DR nu mi-a zis nimic, ma masoara, ma cantareste, analize de 2 ori, ii asculta inima si am facut 2 ultrasound, primul la 9 si al dolea la 20 de saptamani. Urmeaza sa merg pe 1Noiembrie la control. In rest... 15 minute palavrageala si...pa. Adevarul ca nici nu am avut probleme. Chiar, ... de ce le da in Ro sa faca sute de teste? Please cine stie sa scrie 2 cuvintele ca io nu stiu ce a cred.
Va pup pe toate, multumiri pentru raspunsuri si... sper sa nu va exaspereze intrebarile mele.

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Adriuta hai ca m-ai inveselit la intrebarile tale cu doctorul...
Adevarul este ca la prima sarcina si eu ma necajeam cand vedeam cate teste fac fetele din Romania cum se inghesuie medicii cu tot felul de tratamente( utrogestan, progesteron, no-spa) si altele si aici abia te lasa sa iei un Tylenol in caz de nu mai poti.
Serios acum nu iti face griji asa e stilul aici. La sarcina cu Sofia am avut un medic excelent si nu mi-a facut decat trei ecografii( si am fost norocoasa ca stiu tipe care au facut una si buna pe la 18 saptamani sau asa ceva). Eu am facut una la 7 saptamani sa verifice ca e sarcina ok( aveam antecedent de avort spontan), una la 18 saptamani( eco morfologica) si apoi una la 37 de saptamani ca nu mai scapa de gura mea( la fiecare appointment il intrebam cand mai fac eco..). Analize de sange am facut la inceput ( rubeola, cmv , hepatita, etc)-- cred ca sunt cam standard, si la 28 de saptamani am mai facut testul pentru diabet de sarcina si inca un test sa vada daca am cumva streptococ B.
Altfel la controale tot asa greutatea, asculta inimioara ma intreba daca am ceva probleme si cum de obicei nu erau asta era consultatia..

Daca nu ai probleme eu zic sa nu iti faci griji.. si numai bine !!

Cami 11+ & Sofia
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Andriuta: pai in Romania majoritatea testelor le plateste statul roman, aici le plateste asigurarea si nu le convine ca au standard o grila de teste!
ia sa vezi daca le platesti tu din buzunar! iti face ce teste vrei tu!
cu medicamentatia e o mare diferenta. aici nu stiu ce sa zic. ca doar nu-s asa de scumpe nici progesteron, nici duphaston.
aici e uluitor cum sunt dati in judecata doctorii pentru orice dichis. Poate, daca ar interveni cu medicamentatie asa de agresiv ca in RO, si ar fi vreo problema, americanu ar da in judecata dotorul, compania de medicamente, spitalul ca sa plateasca pentru necazul suferit. este doar o parere, nu stiu exact!
Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Vad ca e cam pustiu pe aici.
Mamicile din America nu trec pe aici??
Am citit si eu capitolul 1 cum a zis Andriuta si am aflat multe lucruri utile despre cresterea copiilor in USA. uneori parca ma apuca panica!
numai ce am ajuns pe aceste meleaguri si nu cunosc produsele. Numai cita mincare am aruncat, fiindca nu imi placea la gust, desi pareau ok pt mine.
am gasit un spital mai ieftin ar fi nasterea 2 100 USD o zi spitalizare , cezariana ar fi 4200USD , deci ar fi mai ieftin ca la Mesa Hospital
linkul: http://www.baptisthealth.com/hospital_services/service_areas/selfpay_package.shtml
sper sa mai vizitati acest forum mamicilor americane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Cenia,
mercy pentru link, este intr-advar un ff bun pont. Uita-te la excluderi. Plus ca dr nu e acoperit si ala iti ia o mie pe putin.
Blood Products
Physicians/Obstetrician Fees
Obstetrician
Pediatrician
Anesthesiologist/CRNA
Services provided as an Outpatient
Labor observation
Antepartum testing
Cervical ripening medications
Mai vorbim dupa 1 Nov cand ma intorc eu de la dr.

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Pup fetele!

BiancaM, corinadana, CamiM, Adriuta, va multumesc mult pentru sfaturile legate de drum! Asa am facut, am mers cu scaunul inclinat mult pe spate, pauze la 2 ore si totul a fost ok...Am facut drumul in cate 2 zile..a fost obositor dar n-au fost probleme...
Oricum am plecat la drum cu un morcov cam mare, pentru ca in sambata si duminica de dinaintea plecarii am avut contractii foarte dese (a se intelege la 5 minute si chiar si la un minut) si semi-dureroae si m-am speriat rau...Noroc ca luni, inainte sa plecam la drum, am avut morfo de trim. 3 si mi-a zis sa stau linistita ca nu nasc in urmatoarele 3 saptamani, dupa parerea ei..colul inchis, 3,1 cm, lichid amniotic ok, bebe 1.515 grame...
Asa ca am plecat mai linistita la drum dar, ma gandeam, totusi, sa nu ma apuce pe ceva pe acolo, ca asta-mi trebuia....

Adriuta,

sorry, am fost eu neclara, intr-adevar, in legatura cu cord blood...Cand am citit ce scrisesei tu de cord blood am ramas cu impresia ca te-ai referit la CBR (cord blood registry)...dar de fapt tu spusesei in general "cord blood"...
Deci noi am primit o oferta de la CBR, contract etc...Inca nu ne-am decis caci asteptam sa se rezolve situatia cu job-ul sotului...

In legatura cu vizitele la medic...da, trebuie sa te obisnuiesti cu stilul...Eu am fost foarte suparata la inceput (mai ales ca sarcina este prin FIV si, se presupune ca, ar trebui tratata cu putin mai multa grija)..Si mie mi-a facut 2 eco mari si late pana acum (morfologicele), testul pentru Sindrom Down si fibroza chistica si testul pentru toleranta la glucoza si, ma rog, analize de sange obisnuite...bine eu m-am intors in state in saptamana 15 de sarcina si facusem mai multe eco in Romania...
Asa este cum zic fetele...ei nu fac eco asa, oricand, din cauza ca sunt scumpe si trebuie sa plateasca asigurarea ceea ce e cam greu, daca sunt nejustificate...
3D-ul care l-am facut, l-am platit din buzunar pt. ca nu era acoperit de asigurare...
In rest, la fiecare vizita, ma cantareste, proba de urina, tensiune, ascultare batai inima fat, masurare uter (pe burta), o mai intreb eu una alta si asta-i toata vizita...

BiancaM,
felicitari pentru viza parintilor! Si maica-mea are programare pe 7 noiembrie la viza..sa vedem daca are succes...S-a mai calmat putin in legatura cu venirea aici, dar tot disperata este...

Pupici



(30+)&Matei
AMR 10 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Matei e bebele care vine Cati?

Bine ca te ai intors cu bine si cu bebele la locul lui!

Va doresc un Halloween speriossssssssssssssssssss!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Corinadana, da, bebe Matei este cel din burtica , pe care-l astept cu mare dragsote si emotie...

Mai, dar ce fata frumoasa ai! Sa nu o deochi! Sa-ti traiasca, sa fie sanatoasa!

Pupicei!

(30+)&Matei
AMR 10 saptamani
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput