Bebelusi "made in USA" (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Cati m ai facut sa zambesc cu mama ta (asteptatul la scara avionului/ dragii de ei)!

Bianca ai o adevarata domnisoara! sa ti traiasca!

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cati, Corina ti-a explicat foarte bine ce si cum sa faca mama ta ca sa ajunga usor aici.

Dar daca totusi nu se poate, nu dispera! Noi am facut al doilea bebe aici, singuri-singurei.
Adica nu ne-a ajutat nimeni nici in timpul sarcinii, nici dupa nastere. Am fost doar noi 4: eu, sotul meu, baietelul nostru care atunci avea doar 5 anisori si bebita nou-nascuta. In plus, am si lucrat tot timpul (chiar daca de acasa, nu-i nici un fun sa lucrezi 8 ore/zi, cind de fapt ai vrea sa te odihnesti). Si am supravietuit, ba mai mult, ne intelegem foarte bine toti 4, sintem o familie super-unita si de neclintit in fatza oricaror greutati. Fara nici un ajutor din afara.

Parintii mei au venit cind cea mica avea aproape 6 luni (au venit de fapt pentru botez), au stat cam 7 saptamini si s-au intors in Ro. Deci mare ajutor nu am avut, ca a fost ca un concediu pentru ei.

Asadar, capul sus si nu dispera! Iti tin pumnii oricum, sa vina mama ta incoace! E mult mai bine si mai usor pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

fetele!

Corina...daaa..si pe mine m-a pufnit rasul cand am auzit-o..saraca...daca n-a mai fost in viata ei cu avionul..nu stie..chiar imi este mila de ea...
Siminaf, saru'mana de raspuns...Sa speram ca vom gasi o solutie de compromis pentru venirea ei, astfel incat sa se descurce...dar mai inati sa vedem daca obtine viza...
Am inceput, totusi, sa caut pe internet si am gasit site-uri cu "care provider", unde am vazut ca sunt si nannies-uri si, poate rezolv asa, eventual (sa angajez prima saptamana sau primele doua, o nanny, din asta, sa vina cateva ore pe zi sa ma ajute), asta in caz ca o sa ma simt rau dupa cezariana si nu ma descurc...Daca n-ar fi fost porcaria asta ca sotul sa fie nevoit sa-si gaseasca alt job, chiar pe ultima suta de metri, nici nu ne gandeam sa chemam pe cineva, ca ne descurcam noi doi...dar asa...o sa fie toata ziua la servici, pana seara (fata de cum era la vechiul job) si eu o sa stau singura cuc cu un nou-nascut si nu o sa stiu ce sa fac cu el ...Mai ales ca avusesem discutia cu maica-mea si in Romanai si ne-am cam certat si atunci, pe aceleasi motive si, m-am suparat si am zis ca ma descurc singura si ca nu o sa am nevoie nici de ajutorul ei nici de-al soacra-mii care, cand s-a pus problema venirii aici, a zis ca si ea ce face cu catelul? (are un catel si, vezi Doamne, nu se gaseau solutii pentru catelul respectiv, cu cine sa stea 3 saptamani, o luna)...In fine, hai ca nu va mai fac capul calendar cu problema asta...sper sa rezolvam intr-un fel care sa fie convenabil pt. toata lumea...
Dar, daca totusi mai sunt fete ai caror parinti au venit in state si nu au stiut engleza, mai astept pareri despre cum au procedat cu ei...

BiancaM, sa-ti traiasca fetita..e un ingeras...

CamiM, eu stau la vreo 30-40 minute de Atlanta...Am vazut pozele voastre..sa-ti traiasca Sopfa..e o scumpete...dragalasa mica! Am vazut ca ati fost si pe la Chattahoochee River..am fost si noi pe acolo..dar era infernal de cald in ziua aia asa ca am stat foarte putin si am facut stanga-imprejur..nici nu aveai mare lucru ce sa vezi...Pe la Stone Mountain ati fost?

Honey ! Bine ai venit si pe la americance!
Poate urmatorul proiect al sotului va fi prin Texas si vom fi vecine, cine stie?!

Va pup pe toate si o saptamana minunata!


cati

(28+)&Matei
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cati, te inteleg cum nu ai putea sa crezi de bine! Parintii mei au venit aici ca in concediu! Si nu au putut sta nici macar 2 luni, pentru ca mureau de dorul lor cateii lasati in Ro!... De nepotii de aici.....

Daca poti, angajeaza un ajutor, tare e bine sa nu fii chiar singura, sa nu te napadeasca toate gindurile negre cind e mai greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

I_dica20 nu sta singura in fundulet, doar cateva secunde... Nici printre perne nu vrea; o mai tin eu cate putin zilnic... O sa-si dea ea drumul...

Mancare chiar la inceput de tot am cumparat de la Earth's Best, acum ii fac eu in casa. Cand ii dau ceva nou dau din borcanel si daca papa, atunci ii fac si eu.

Parintii sper sa poata veni ai mei de Craciun cat sa-si vada nepoata. Nu am pretentii sa stea sa ma ajute, ca dupa aia ma invat cu prea mult bine si cand or pleca acasa, eu o sa stau cu ochii rosii. Au fost refuzati prima data la viza, sper acum sa aiba mai mult noroc...

Madalina parca zicea ca luna asta se intoarce din Romania.



Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Pupici burtici.
Cati... noi cam pana la inceputul lui Decembrie (poate si mai repede) venim in Texas...cu totul. O sa ne stabilim acolo:mutat, cumparat casuta, nascut bebe,etc.

Fetele... voi ce fel de viza ati cerut pentru parintii vostri?Si, care au fost motivele pentru care au fost refuzati?
Eu as vrea ca anul viitor sa-mi aduc parintii in US, dar ca imigranti. Adica sa stea si sa locuiasca cu noi. Chestia e ca, sunt amandoi pensionari,nu cunosc limba engleza, nu au banuti salvati in banca...doar daca printr-un noroc, isi vand apartamentul in regim de urgenta.
Va pupic si sa aveti o zi super.

www.genjerdan.com/private/Baby/" target="_blank">poze
bebe de Honey 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

quote:
Originally posted by honey79

Fetele... voi ce fel de viza ati cerut pentru parintii vostri?Si, care au fost motivele pentru care au fost refuzati?
Eu as vrea ca anul viitor sa-mi aduc parintii in US, dar ca imigranti. Adica sa stea si sa locuiasca cu noi. Chestia e ca, sunt amandoi pensionari,nu cunosc limba engleza, nu au banuti salvati in banca...doar daca printr-un noroc, isi vand apartamentul in regim de urgenta.





Eu pe ai mei vreau sa-i aduc cu viza de turist. Si prima data au fost refuzati, ca au zis ca nu indeplinesc conditiile pentru a fi turist in US. Nu stiu la ce anume s-au referit, noi banuim ca salariile alor mei au fost prea mici...

Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Bianca ce papusica frumoasa aveti.... si s-a facut asa mare.. mai-mai ce zboara timpul! Sa va traiasca!!

Cati merci . pai noi chiar in Columbus stam acum.., la Stone Mountain nu am fost inca. Am fost asa in graba la Pine Mountain.. Callaway Gardens si sper sa mai ajungem si alta data.

I_dica nu dispera ca nu vrea sa pape ceva din prima incercare, uneori trebuie sa ii dai de mai multe ori pana accepta un fel. Eu ii amestecam Sofiei ceva ce ii place cu putin din leguma sau fructul care nu ii placea si apoi cresteam cantitatea treptat. Acum pot sa zic ca nu face nazuri la prea multe lucruri.

Honey79 bine ai venit, mutare usoara, nastere fara peripetii si mai ales bebel sanatos!!


Cami 9+ & Sofia
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna tuturor mamicilor... si nu numai,
Locuiesc in AZ si astept barza la primavara prin Martie. Am un mare offf si tare m-ar bucura un raspuns de la voi. Problema mea este ... doctorul??!!
Nu ni l-a ecomandat nimeni, dar am cautat in DEX sa fie mai aproape, apoi pe net si pare a fi super calificat, cel putin asa spun zecile de dplome de pe perete si articolele de pe net, cabinetul e full tot timpul, lucreaza la unul din cele mai scumpe spitale de aici...
Am fost la el si totul a mers ca pe banda, in sens ca imediat mi-a scris tot ce aveam nevoie, analizele, tot ce vreau nu zice nu la nimic. Problema e ........ca e prea expeditiv. In sensul ca abia asteapta sa termine cu mine ca are pe altcineva in camera alaturata,parca ar fi in ultimile minute si ar mai avea 10 de paciente, si de fiecaree data am mers cu programare.... dar graba asta ma omoara. Nu am mai fost la doctori aici, nu stiu cum se comporta, am auzit de pe la prietene si nu am prea multe ca si ai lor tot asa repede le-a expediat. Asa este aici??? Cum este normal sa se comporte? Cum sa am totala incredere in el? Cum a fost experienta voastra cu DR?
Va multumesc si astept raspunsurile voastre

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Buna Adriuta!
Bine ai venit, sarcina usoara si bebelus sanatos!
Eu sunt de 2 ani aici si, din pacate m-am lovit si eu de aceeasi "graba" a doctorilor si senzatia ca stau ca pe ghimpi nerabdatori sa iasa din cabinet...Si eu am fost tare nemultumita de aspectul asta dar, am inteles, ca treaba asta cu doctorii este mai mult o afacere, iar doctorii de cele mai multe ori isi iau banii in functie de numarul de pacienti..cu cat mai multi pacienti, cu atat mai multi bani...Eu am fost de nenumarate ori pe la doctori, aici, si am obseravat treaba asta de fiecare data..au cate 3-4 pacienti odata...Mai iesea din cabinet, intre timp mai venea nurse-ul sau nu mai venea nimeni si asteptam ca proasta vreo 10-15 minute pana se intorcea iarasi doctorul, care intre timp mai consultase si alti pacienti...Acum am invatat...vin cu lista de intrebari de acasa si il tin (o tin) pana imi raspunde la toate intrebarile, indiferent cat de grabit este...
Deci, cam asa merge treaba aici din cate am observat si eu...
Dar, poate ne mai spun fetele care locuiesc de mai multa vreme aici daca, intr-adevar asa este...

CamiM ! Noi stam in Alpharetta...cat 'om mai sta...Si noi am vrut sa mergem la Pine Mountain dar, uite ca n-am ajuns nici acum...Ne-a zis cineva de Callaway Garden si ceva de niste fluturi frumosi, sau cam asa ceva, ca ar fi pe acolo...

Pupici


(28+)&Matei
http://ticker.7910.org/as1cCnF07fD0700MzEyYnwxMjZ6fE1haSBhdmVt.gif
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput