legume la gratar

legume la gratar | Autor: nemary

Link direct la acest mesaj

am mancat la restaurant legume la gratar(vinete si dovlecei) si mi-au placut mult, mult de tot.
am facut si eu acasa pe gratar din acela cu apa, care se pune pe flacara aragazului, dar nu au iesit la fel. ale mele au iesit uscate pe cand cele de la restaurant erau zemoase.
a facut cineva acasa si i-au iesit zemoase? poate sa-mi dea si mie secretul?




Mari 9+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

si eu am incercat cu dovlecei si nu au iesit buni, nici ciupercile. o fi altfel de gratar, nu dint-ala pentru aragaz?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Mie ciupercile imi ies bune. Nu le las f mult si le aleg pe cele mai mari, mai "carnoase". Alte legume nu am mai incercat. A! Mai faceam - mai mult iarna - cartofi taiati felii. Bunica sotului imi face pe plita de cate ori merg la ea, in Bucovina. Se numesc scrijele. Ale mele nu erau chiar asa bune, dar...

Oana 36+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

ciupercile ies bune in tava la cuptor.
problema cea mare este la vinete si dovlecei. am incercat sa fac si alte legume(cartofi, morcovi) dar nu au iesit de loc.
asa ca... astept in continuare sugestii



Mari 10+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

Nemary, gratarul pe care il folosesti tu le usuca, nu au cum sa ramana zemoase. Trebuie sa folosesti un grill, genul acela de gratar plat, cu dungi paralele ( nu stiu cum sa explic altfel). Astfel legumele iti ies zemoase si gustoase. Eu fac frecvent legumele la grill, la fel si carnea (pui, peste, fructe de mare). Gratarul acela cu apa e bun pt carne grasa (porc, oaie) sau mici, carnati, etc... sa se poate scurge grasimea. Daca mai ai nelamuriri sper sa te mai pot ajuta.
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cred ca Oana se referea la gratarul simplu, de teflon(am dat o cautare pe nenea google ):
http://images.google.ro/images?svnum=10&hl=ro&gbv=2&q=gratar+teflon a VII-a imagine(nu dau adresa exacta, sa nu fie considerat reclama).
Asa ceva folosesc pt. legume si carne. Legumele nu sunt suculente dar nici uscate. Imi plac rosiile(feliate) facute la gratar, le caramelizeaza la suprafata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

Multumesc Darria, exact despre acest tip de gratar este vorba. Ma rog, mai exista si din fonta si alte materiale, nu numai teflon, dar ideea e aceeasi
P.S. Am scris pe fuga, trebuia sa plec de la birou si nu m-am putut abtine sa nu raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Darria, multumim. am sa incerc si eu la grill din acele a de teflon. Cred ca chiar maine.

Oana 36+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Daria, multumesc pt.link. acum tb sa merg sa-mi cumpar si gratarul acesta.
Oana, ce pui pe legume inainte sa le asezi pe gratar? si ce fel de foc folosesti(mic sau mare)?



Mari 10+

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Legumele ies zemoase si gustoase pe gratarul din fonta bine incins

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu fac legume feliate la gratar ori in tigaia gratar de tafal ori pe gratarul cu carbuni, la tzara.

daca vrei sa nu fie uscate, le pun cate o picatura de ulei/ unt pe fiecare felie. sau le fac salata cu ulei de masline, zeama de lamaie, patrunje, sare si piper.

ciupercile le fac ori simple, cu sare/ piper in palarie, ori cu un pic de unt si un cub de cascaval: le pun intai cu palaria in jos, si dupa ce le-am intors adaug untul si cascaval.

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput