legume la gratar

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Buna!

Eu fac legumele la grill-ul de la aragaz, pe gratarul din dotarea aragazului, pe care pun insa folie de aluminiu ca sa nu curga zeama: pun felii de rosii, sferturi de ceapa rosie, ciuperci, felii de cartofi, jumatati de ardei gras. Presar sare, piper si oregano sau amestec de condimente pt grill daca am. Le tin cam 20 de minute si le intorc la 10 minute. Ies nemaipomenite....eu le mananc ca garnitura de obicei, la pui la gratar sau simple (daca tin post) cu mujdei de usturoi deasupra. Vara adaug si felii de stiulete de porumb, imi plac la nebunie...

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

In seara asta am facut ciuperci, vinete si dovlecei la gratar ( de teflon). Au iesit f bune. Vinetele insa nu-mi plac in mod deosebit. (la gust, probabil sunt invatata cu ele doar in salata; sau macar daca as fi putut pune niste mujdei, dar nu pot - nu-mi priieste acum) Dovleceii, insa, sunt o nebunie!!! Si ciupercile, desi sunt cam zemoase, le-as fi vrut mai uscate.

Oana 37+ Victor-Constantin si Stefan-Vladimir 4ani+





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

pe linga dovlecei si vinete se mai pot face ardei la gratar, taiati fisii mai late, ceapa taiata rondele, cine poate minca;exista si gratar electric, care are o plita in dotare, pe plita aceea se fac foarte bine legumele,

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu fac dovlecei si vinete la gratar de teflon(aici se numeste bistechera)e facuta din fonta si rivestita cu teflon ,ėmi ies destul de bine si sėnt si sanatoase pt.ca nu sėnt fripte.De obicei vinetele se taie feli subtiri se ėnteapa cu furculita sau vėrful cutitului si se sareaza apoi se lasa sa se scurga de apa maronie care le da gust amar (2 ore)dupa care se peajesc pe gratar,se pune putin ulei de masline ,usturoi taiat f.subtire si patrunjel dupa ce au fost prajite. Daca gratarul nu e bun adica nu are acele dungi ėnalte nu se prajesc destul de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu azi am facut vinete si dovlecei pe gratar din ala de aragaz, care ii ziceti voi cu apa( chiar, e obligatoriu sa pun apa?). Mi-au iesit ft ft buni, deloc uscati. S-au mancat la o masa doi dovlecei si doua vinete din alea mai mari.
Le-am taiat mai groase un pic, le-am dat cu sare si am uns cu o pensula cu ulei( ft ft putin - o lingurita de ulei mi-a ajuns la toate).


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Si eu am gratar de ala cu apa de care zici tu Mari,il si folosesc din cand in cand ptr-ca e mai mare,insa mai bune ies carnurile si legumele pe gratar de fonta.
Am unul,e cam micut si cam scoate fum(fata de celalalt) insa ies bunatati din el.Legume,ciuperci,carnuri..orice ..
Vinetele si dovleceii,dupa ce le tai felii le dau cu sare si putin piper si le las sa stea putin sa se moaie,abia apoi le pun pe gratar,ciupercile nu le intorc ,le pun doar cu piciorul in sus sa nu le pierdem sucul(zeama)..
Mmmiammm..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Am facut si eu in weekend prima data, vinete si dovlecei la gril, au iesit o bunatate. Noua ne plac la nebunie rosiile, ciupercile, ceapa si ardeiul. Si nici nu tre sa frec grilul pana obosesc, ca dupa pulpele de pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Adi, am aflat si eu secretul la vinete, sa le dau cu sare si apoi sa le las putin sa-si lase zeama, dar doar pt.ca am facut inante puiul, si intre timp ele si-au lasat zeama. au iesit mai bune decat pe gratarul cu apa.



Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by nemary

Adi, am aflat si eu secretul la vinete, sa le dau cu sare si apoi sa le las putin sa-si lase zeama, dar doar pt.ca am facut inante puiul, si intre timp ele si-au lasat zeama. au iesit mai bune decat pe gratarul cu apa.



Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.





Ai vazut...uite asa se descopera secrete ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Buna fetelor, eu in afara de ciupersi la plita nu am facut alte legume, dar dupa cum povestiti voi cred ca ma apuc diseara sda fac si eu dovlecei si vinete, eu am grill electric sper sa iasa bine daca nu pun pe gratarul de aragaz.
si stiti ce mai este bun, cartofi in folie de aluminiu facuti ori la cuptor, fiind inchise ermetic se coc bine, dar nu am incercat niciodata cu cei noi, sau tot asa infasutrate in aluminiu bagate direct in jar
off daca mai vorbesc mult de mancare mi se face foame

Louiza 12s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

Mergi la inceput