Mamici de septembrie - octombrie 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Nana, am vazut ca si fetele de la mai-iunie s-au mutat la Clubul scutecelor. Intr-adevar, mai avem putin. Oricum, la mamicile de iulie-august se nascusera deja destui bebelusi in mai si iunie. Eu una abia astept sa il vad pe bb Stefan si sa il tin in brate.

Sim 30+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami25_7 spune:

DANIELE & ROXALI LA MULTI ANI!Sa fiti sanatoase si sa aveti bb-i sanatosi si mancaciosi.
Fetelor eu astazi am zis ca mor de stomac,am avut niste arsuri groaznice,am fost la farmacie si am luat RENIE este indicat in sarcina si acum ma simt mai bine.NU am fost astazi la serviciu si maine cred ca merg la medicul de familie sa imi iau un medical.Apoi intru in prenatal.
Va 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_ spune:

Nana, m-au cuprins fiorile cum te-am citit.
Da, sa stiti ca noi urmam fetelor !!!!
Si eu mai trag cu ochiul pe la iulie-august, se precipita treburile pe-acolo...si e minunat ca ne-am format aici un colectiv. Virtual ce-i drept, dar parca va stiu pe mai toate ca bune prietene
Ce bucurie va fi cand ne dam vesti un ala alta despre nasterea ingerasilor nostri !

28+ Sasha Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Marunzika, cum te mai simti? Si tie o saptamana cat mai frumoasa si linistita!

Alice sunt de acord cu tine, mediul steril (sau prea curat mai bine zis) e uneori cauza alergiilor. Dar ce te faci cand tocmai apa de robinet e cauza unei alergii de piele??? Cu cateva postari in urma am dat cazul finului meu (cumatrei mele).
O fi apa de pe aici nasoala. Ce-i drept nu e buna de baut. La iasi stiu ca e buna apa de robinet si pt baut, ca am baut destula in facultate.

Se poate ca bebe sa faca alergii si iritatii ca e mama prea zeloasa? De la prea multe servetele si gel pt spalat?

Mai nou cumatra mea foloseste pt bebe un sapun cu apa termala de la AVENE.


Alinus 25s cu Iulius
Foto cu iubirea mea secreta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Sim, Alice, nu mai avem nici noi mult! Acum trece!
Eu sincer abia astept! Ca vine taifunul dupa ce apare bebe, asta e alta treaba. Toata lumea m-a avertizat sa ma bucur acum de perioada asta frumoasa ca nu ma mai intalnesc cu ea. Sunt convinsa de asta, dar la fel de convinsa sunt ca nici cu clipele care vor urma sa vina nu ne mai intalnim. Asa ca-i dau inainte!

Alinus, la ce te referi? Se poate ca bebe sa faca alergii si iritatii ca e mama prea zeloasa? De la prea multe servetele si gel pt spalat?

Eu pentru bebe am cumparat de acasa produse Sanosan, care mi-au fost recomandate de medic. Am luat cat sa ne ajunga pana in decembrie cand ajungem iar in Ro, ca trebuie botezat Razvanel.



Nana, 29+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_ spune:

Mda...medicii (sunt si exceptii) au inclinatia puternica sa ne imbuibe cu tot felul de recomandari sa cumparam aia, aia, aialalta. Sunt asaltati de reprezentantii companiilor farmaceutice si cosmetice - cunosc cazuri concrete. Chiar primesc compensatii materiale in schimbul serviciilor de propagare.
Categoric apa de la robinet nu e prea curata, eu no o beau de ani de zile, dar pt.piele nu e (inca) periculoasa.
Decat sa aplic chimicale, voi lua de ex.sapun vegetal facut la rece, manual. Are ingrediente din plante (care se stie ca sunt medicamentele naturii) si nu contin soda. Deasemenea se fabrica detergenti fara chimicale! Drept este ca nu se face la TV reclama, si lumea nu stie de aceste produse.

28+ Sasha Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Roxali

Danielle

Sa fiti sanatoase, iubite si fericite!

Citesc acum din urma, pana una alta va rog mult sa imi ziceti care si unde era restaurantul cu portii mari din Constanta. Va roooog! Cam in jumatate de ora plec, asa ca daca isi aduce aminte cineva pana atunci ii raman datoare. Pupici.



Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, nu va mai stresati cu dormitul asta. Eu chiar cred ca trebuie sa dormim asa cum ne simtim noi bine. Dupa ce ca suntem mari si grele si de-abia ne odihnim, nu cred ca mai re sens sa ne si chinuim sa dormim pe nu stiu ce parte. Stie ce natura ce face, instinctiv ne vom cauta pozitia care ne face bine.
Cat despre spala, in maternitate oricum ii spala cu apa de la robinet. Nu vad ce sens mai are sa le fierbem noi apa acasa, dupa ce ei au luat deja contact cu apa de la chiuveta din prima zi de viata. Si ii spala serios, peste tot.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Rox, cred ca era vorba despre pizzeria "La Scoica". Cel putin acolo stiu eu ca au portii mari, soper sa nu gresesc si sa se fi vb despre altul.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

In rest raspund rapid. Nu am inteles diferenta intre servetelele alea Pampers. Eu am folosit si servetele, dar mai bine e spalatul la chiuveta. Nu stiu daca se poate irita de la ele, dar eu cand m-am sters in aceleasi zone cu ele m-a usturat.

Nana, si eu dorm pe dreapta. Stiu ca la Alex am avut mare grija sa dorm pe sanga, dar BB este super nervos cand stau pe stanga. Numai pe dreapta e suficient de linistit sa pot adormi.

Ana, interesant cu testul de stress la BB. Am vazut ca si pe eco la noi scria test stress cranian negativ, o fi acelasi lucru? Felicitari pentru grasunel.

Kriss, nu imi spune de clienti si colegi in concediu. Cunosc mult mai bine problema.

Myral, exact asa ma sperii si eu ca ar fi lichid, dar dupa eco de sapt trecuta m-am asigurat ca nu are cum sa fie lichid. Eu habar nu am cum arata de la prima nastere ca s-a rupt apa tarziu.

Gabi, esti o draguta cum ai tu grija de mine.

Mandarinutza, ma duc si eu destul de des, dar opritul jetului ma enerveaza mai tare.







Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput