Colectia de toamna iarna 2005(140)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

mandy, sanatate la pitic. E pe drumul cel bun.
Cami, da, da, daaaaa e de belea Daria. Vreau si eu copil vorbaret. A mea nu prea e interesata sa repete dupa mine. Iar daca repera, o face pe limba ei.

Ma jucam cu Elise si in joaca ei m-a muscat de-o tzatza. Fiind rea de carne, instantaneu m-am invinetit. Stefan e plecat in delegatie la Bucuresti de 2 zile. Na, acum ce-o crede cand s-o intoarce si m-o vedea vanata pe...?

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Noapte buna Mandy, sa va faceti bine-bine.

Maria, revin cu un nou studiu al cutiei: daca tai coltul cu foarfeca si destul de mult, am tot probat si nu curge pe langa, nu se prelinge deloc pe carton, deci eu cred ca depinde de cum tai si cum torni.

Milli are un gust infect de lapte praf, din pacate. In plus, de cand se face la Cluj ca au cumparat Napolactu eu nu mai iau nimic nici de Milli. Am cumparat produse de Napolact stricate efectiv, de la iaurt pana la cascaval Olanda, am si inteles ca atat Cora cat si Napolact au luat o amenda sanatoasa pe motivul de mai sus.

Ripley 24+ Iris Maria si Ana Ecaterina(10.11.2005)

edit: un mic exemplul, da' are tati articol detaliat.
http://www.gandul.info/viermi-lapte-praf-cora-cluj-napoca.html?3932;837607

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ripley, tu nu cumperi lapte daca e facut in Cluj, iar eu cind eram in Romania, in Bucuresti, cumparam cu ochii inchisi orice venea din Ardeal. Pentru mine avea garantia calitatii...ooo.

Cind iti intra o idee in cap....

Negara, nasoool. Cred ca o sa dai de bucluc!

maria_alexia, mi-am dat sema ca iti datoram un raspuns legat de limbajul semnelor.
Nu e neaparat nevoie sa folosesti semnele de acolo. Aici noi folosim ASL, American SIgn Language, penru ca asta folosesc toti cei care-si invata copiii semne. In consecinta si eu am intrat in conflicte lingvistice pe care le-am rezolvat adaptind ASL la romana. Fie am inventat un alt semn, fie nu am mai folosit semn. Este practic imposil sa calchiezi tot dictionarul. De exemplu, in ASL exista un semn pentru "all done" pe care il invata cam toti copiii. Peste luni de zile eu mi-am dat seama ca in romana "gata" inseamna si gata de plecare, gata pentru o actiune, chestie care in engleza se traduce cu "ready to... ", ceea ce inseamna cva cu totul diferit decit "all done", deci exista alt semn.
Poti sa inventezi tu semne si sa le adaptezi. Treaba e sa fii consecvena. Nu m-as mira daca semnul pentru cald in sens de disconfort terminc sa fie sa-ti vinturi palmele spre fata ca si cind ai vintura un evantai.
Cred ca exista si in Romania limbajul oficial al surzilor, dar ma indoisc ca altcineva in afara de surzi il folosesc.
Si apropos de cald, cind s-a ars pe talpi pe terasa de lemn care se infierbinta in timpul zilei Smaranda a suflat din buze si a facut semnul ca pentru mincare calda. :-)

Camelia, hai ca am reusit si eu in sfirsit sa o vad pe Daria vorbareata! Ce mai, bestial! Misto ca reusiti ca o prindeti pe video, ca la noi cind o pun sa spuna ceva in fata camerei n-are chef de fel!

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Cristina N. si Bic multumim !
Bic, eu reusesc sa o filmez pe Daria doar cand nu e foarte pe faza si e ocupata cu diverse; de aceea nu am reusit pana acum sa o filmez in toata "splendoarea", sa va prapaditi si voi de ras!
Astazi cand am venit de la serviciu se bucura de numa si se alinta; si dintr-o data o vad ca se freaca la nas si zice razand "mananca natzu Daia!"
Cristina N. chiar ca dai de belea cand vine tati!
Feli, si eu sper sa-i priasca uleil de catina (contine mult mai multa vit C decat citricele sau macesul) si din cat m-am interesat eu nu are de ce sa-i faca rau. Am citit si prospectul si scrie ca pentru copii de peste 1 an doza recomandata e de 5 pic de 3 ori/zi.
Leea abia astept sa veniti la Buzau!!!
Mandy, iti tin pumnii sa nu fie nimic grav la Kriszti! Si tu sa ai mare grija de tine sa-ti revii!

De Uka Elei ce mai stiti? Sper sa fie bine si ea!
Cami mami & Daria (02.01.2006)
www.flickr.com/photos/9027504@N08/" target="_blank"> Poze ....
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04cfdc1cfe02b5824f0c&skin_id=7" target="_blank">Un an plin de amintiri minunate! (filmulet aniversar)
Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
se freaca la nas si zice razand "mananca natzu Daia!"

Supeeer!

Cu Ela am vorbit azi, ea si Daria sunt ok. Poate mai intra si ea sa scrie mai multe

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Multumesc din suflet pt sfaturi. Deja azi am mancat aproape nesarat...si se cunoaste. Furosemid nu mi-am luat iar ceai diuretic sau de cozi de cirese..imi voi lua maine seara de la plafar.
CAt despre efort...pai cum dein 2 in 2 zile aproape merg la sala...uite efortul. Se poate sa fi fost d'asta + caldura. PArca m-am mai desumflat un pic.

Ripley si eu ca si Bic aveam o superparere despre produsele din ardeal (lactate). Chiar despre Napolact...aveam o parere buna si niciodata nu am avut surprize neplacute din partea lor dar..de o buna perioada folosim Covalact sau Albalact. Despre astea stii ceva??? Ca cu Napolactul...m-ai lamurit...deci...mi-am schimbat parerea!



Diana mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Cele 2 surioare, in final invingatoare "Dordia-Violeta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neatza!
Poftiti la o aburinda!

Dordia, ma bucur ca esti mai bine!

Bic, pe mine ma fascineaza acest "limbaj" al semnelor, pe care l-am studiat, chiar am acasa pe frigider o poza cu mai multe semne, dar nu am avut rabdare sa ma ocup de treaba asta; poate de vina este si faptul ca am inceput serviciul si nu am stat eu mai mult de Daria; mama mi-a zis ca ea nu are timp de asa ceva!

Cami mami & Daria (02.01.2006)
www.flickr.com/photos/9027504@N08/" target="_blank"> Poze ....
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04cfdc1cfe02b5824f0c&skin_id=7" target="_blank">Un an plin de amintiri minunate! (filmulet aniversar)
Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Camy, he-he, e frumos ca te fascineaza, dar uite ca Dariuca ti-a luat-o inainte si nu cred ca mai are nevoie de semne.
Sigur ca nu e rau sa stie ceva in plus, ii ajuta la dezvoltarea abilitatii de a comunica si de a-si forma vocabularul. Dar din ce am observat din proprie experienta, odata ce invata cuvintul nu mai folosesc semnul pentru ca nu mai au nevoie.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bau rapid si de la noi!

Sarah e vindecata complet vad, ca si-a reluat inclusiv bunul obicei de a se scula in jur de 10!Normal, fix pe invers, ca de obicei: ca doar se termina sesiunea si io nu o sa mai am ce sa invatz dimineatza si vor veni si caldurile mari din nou, incat vom iesi la 12...

Va implor rugati-va pentru mine la examenul de azi! Mi-e cel mai frica de el...

Tricouri - io n-am preferinte. Cum vreti voi le faceti!

Hilde- ratota inseamna in ungureste omleta. Io niciodata nu fac omleta altfel decat gen jumari.

Napolact- hmmm...cred ca depinde si de unde le iei. Eu una mai nou lui Sarah numai Napolact ii iau - au si termenul de garantie mai lung, vad - de fapt, se lungeste pe zi ce trece...- dar nu am avut niciodata probleme. Il iau din kaufland, de langa mine.

Delia, ce aiurea! Chiar la voi acolo, in patria Napolactului sa fie probleme... Oare trimit prin tzara ce are termen de garantie mai lung si pastreaza pe cele cu termen scurt? Asta ar fi o explicatzie. Nasol, oricum.

Lavi- spor la impachetat!

Gata pauza de mate...revenim la formule. Mai am pana dupa-amiaza cand scap..

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5

Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Noki, tin pumnii sa faci bine la mate!!
Hai ca ai aptitudini, ai invatat, sigur o sa fie bine!

Mergi la inceput