Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dandusa

Dianarus,
offf,ce bolnavior este Marc...,ce greu trebuie sa fie...I-ai controlat urechiusele?Poate il mai doare si altceva...,daca tipa asa tare...Sanatate multa,va dorim...si tu mai lasa cafeaua,pe caldura asta...,sa nu-ti creasca tensiunea...,cum prinzi ocazia,baga nasul in perna...si odihnsete-te
Dia,
lasa ca ploaia nu tine toata ziua,cu siguranta...si sa te tii atunci,ce vreme minunata o sa fie...,iar Oana o sa fie cuminte ,ca-n totdeauna...Nu-ti mai face griji cu sosetelele...,nu va fi nevoie de ele...,ai sa vezi...O zi minunata va dorimSi nu te machi singura...,adu-ne si noua...

Mindrete de Crinuta



toata dimineata a plouat. care caldura?... acum a iesit soarele si a iesit sotul cu caruciorul afara, nu a reusit bietul marc sa doarma deloc dimineata asta in casa, e atat de obosit de la tuse si muci ca nu poate adormi nici plimbat pe brate, nici n-a papat nimic. sper sa adoarma macar in carucior.
l-am lasat pe ianis sa stea cat vrea la desene, nu am putere si pt el. si el are muci si tuseste dar macar ma inteleg cu el.
cafeaua ma tine treaza, iar tensiunea mi-e oricum mica mereu, mai rau e ca ma doare stomacul...

nu stiu daca sa-i dau ceva medicamente lui marc.
pot folosi vibrocil pt el, nu mai stiu de la ce varsta e ok. apa de mare e... apa de ploaie acum, pt el... si ce sa-i dau, un antiinflamator, un calmant pt tuse? ce naiba sa fac?! pediatra nu raspunde...


dia, sa fie intr-un ceas bun!!! (botezul)



Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Povestea nasterii lui Ianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Diana, nu claca ca au nevoie copiii de tine!...Sanatate multa lui Marc...Ianis e ok? Pupici muuuultii ca sa prinzi putere...
Anateo, si voi??? Scapati de una si dati de alta! Of of of...aveti grija de voi si sanatate la puiuti...
Madaluta, ce tare e Darius in avion!!! ...
Laura, nu uitam, nu uitam...am votat zi de zi pentru Dani!...Cat despre intrabarile atle...sa vedem ce-mi amintesc...ii voi da blenduit deocamdata pana va avea macar 4/6 dinti si pana voi observa ca procesul de masticatie se desfasoara corect ...cred ca e ok daca-i dai suc natural diluat cu apa...nu stiu sa-ti raspund in ceea ce priveste intrebarea cu masa de la ora 18.00...hai, pupici...
Dandusa, cum e Crinuta? Agitata in continuare?
Madaluta, parca tu intrebai de Nurofen......eu i-am dat in doua nopti Panadol, tocmai pentru durerile gingivale, cand chiar nu se mai putea altfel...sa stii ca l-a calmat si a dormit destul de bine!

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis



Sara are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by Ariadna30

Buna dimineata!

dandusa, glumeai cu intrebarea aia, nu? :)





nu...

Mindrete de Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

oooooffff...mor de nervi...pana v-am scris voua...mi s-a afumat pilaful pe aragaz......idioata ce sunt!

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis



Sara are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dandusa

quote:
Originally posted by Ariadna30

Buna dimineata!

dandusa, glumeai cu intrebarea aia, nu? :)





nu...

Mindrete de Crinuta



...ia d-aci: desinenta este un element morfologic care, adaugat la tema unui cuvānt, exprima īn flexiunea nominala, cazul, numarul (la adjectiv si genul), iar īn flexiunea verbala persoana, numarul (si diateza)....priceput????

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis



Sara are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

...totae acestea fiind zise...va salut!

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis



Sara are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:


Ce vreme avem...s-a intunecat de ai putea sa juri ca se apropie noaptea, tunete si tot tacamu`, iar, dupa tot "scandalu`", ploaia a durat doar vreo 5 min. Frumos...n-am mai vazut asa ploaie de multa vreme.

madaluta, si in C-ta ploua/a plouat? Daca presupunerea ta ar fi corecta (referitor la "scoala normala"), n-ar trebui sa se numeasca "normativa"?:) Ca doar asta e adjectivu` de la norma, nu? In fine, nu-mi mai bat capu`, era vb. doar de curiozitate.

Da, am incercat sa-i mai scot din legume in ideea de a afla ce anume ii place/nu-i place, dar n-a tinut figura. Am incercat chiar si piure numai din cartofi (cu putin lapte praf). Indiferent ce combinatie as folosi, cam la fel se comporta. Oricum, mai cu pacaleli spre final, mai de buna voie, mananca in jur de 200 g; ceea ce e bine, cred. Pe mine ma enerveaza ca nu mananca cu placere, o face doar de foame...si atat. La prima parte a mesei deschide gurita mare-mare, apoi, pe la jum., incepe sclifoseala.
Foarte frumoase pozele cu avionu`, asta nu-i prima data cand isi descopera putza...deci, adio griji in privinta decalotarii! :)

Dia, o vreme minunata va doresc si sa fie grozava petrecerea! Ploile de vara nu tin mult, cred ca veti avea parte si de soare...din plin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:


dandusa, ti-a raspuns asiza, dand definitia din DEX. (am cautat si eu in DEX pt. ca banuiam ca de acolo provine def.) :)
Eu vroiam sa-ti raspund in termeni mai simpli, dar cred ca se intelege din definitia aia despre ce era vb.
(desinenta = terminatie) Terminatie care sufera modificari in functie de modul/timpul/persoana/nr. la care e conjugat verbul...iar la subst./adjectiv - in functie de persoana, nr., gen). Asta asa, pe scurt. (exemplu : verbul a face - la indicativ prezent, persoana a II a, singular - desinenta e "i" <tu faci>)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

cu totul off-topic dar am o

cum spal o pilota de-aia cu vatelina inauntru? ianis s-a tot jucat si a scapat sticlutza cu lapte pe patul meu, pilota era sub noi si... acum am pus-o la inmuiat in apa. cum o spal? aveam instructiuni pe eticheta, dar, evident, am aruncat-o sau oricum nu dau de ea.
banuiesc ca la masina de spalat nu o pot baga ca-mi rupe vatelina, nu stiu...





Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Povestea nasterii lui Ianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:


dianarus, eu am pilota de grosime medie si o bag in masina de spalat. Nu incape f. bine, dar o mai rotesc din cand in cand...ca sa nu ramana vreun colt neudat/nespalat. (am masina Daewoo, cu bule - incarcare superioara, ceea ce imi permite sa umblu in ea oricand doresc). Nu se strica in masina...cel putin in masina mea, nu. Daca incape bine, o poti spala in masina.

Mergi la inceput