Mamici de septembrie - octombrie 2007 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Nana wrote:

Sabina, eu am luat pompa tot preventiv si asta ptr ca in Islanda nu am vazut, ce-i drept nici n-am cautat, si ptr ca daca as gasi sigur ar fi de cel putin 2-3 ori mai scumpa.


Nana, poate asa o fi, adica mai scump in Islanda. Insa eu am gasit aici pompa AVENT ISIS IQ UNO la exact acelasi pret cu care se vinde in Romania (170 euro) si in Olanda chiar la mai putin (150 euro). Plus ca garantia la cele luate din Romania e valabila doar in Romania.

Cat despre sterilizatoare, eu ma gandesc la cel electric cu aburi, caci nu peste tot unde vom merge vom avea microunde (de exemplu hotel)

Roxana, am vazut biberoane chicco curbate pe site la bebelusultau.

24+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Roxule, toate prietenele mele au avut mai mult lapte la bebe 2
ca sa vezi cum nu conteaza gura lumii.
la spital stai doar 3 zile, las' ca nu te omoara dr Culcer asa repede, vaz ca esti fata rezistenta
gradi e deschisa pana la 1 augurst, dar n=are sens sa o duc, vineri plecam la mare si dupa ai vom sta la busteni, deci de ce-as duce-o??



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

roxana


danielle 26+ Ebonee
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

De care saltea recomandati?

24+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Roxana, se face din cauza dif. de temp. dintre apa si aer(mi-a zis sa nu intru in apa marii, in piscina, unde apa e mai calda..e ok)..nu e bine sa intri in apa rece, iar afara sa fie cald, de aceea nu se recomanda nici baile, ci dusul..



Vine bebe
Burtik
Cristina 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Kris, asa ceva n-am mai auzit, sincer:)
pt mine daca apa din mare depaseste 24 de grade nici nu ma mai bag, e super ciorba...
eu la 22-23 ma simt bine .



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Oanacris28, bine ai venit, sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos.

Roxana, nu fac curatenie, decat ceea ce ma simt capabila, fara sa risc nimic.

Am mancat vreo 3-4 nectarine si acum mor...... am arsuriiiiiiiiiii, se pare ca nu m-am invatat minte, gata de azi nu mai mananc nectarine,....dar ne plac tare mult....

toate

cecilia,28+Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Corect. Jale cu arsurile! EU am papat o caisa si atat mi-a trebuit! UFffffff!Tare-i naspa...

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

De arsuri uitasem sa va vaicaresc, ca eram la birou pe fuga spre casa. La mine e cosmar, de cate ori stau in pat ma arde si gatul. Uneori ma trezesc noaptea si nu mai pot adormi de arsuri, stau sa beau un laptic si sa rontai ceva sa ma mai lase. Ziua scap mai usor, nu mai pun gura pe cola si evit alte chestiuni care accentueaza arsurile. Nu va zic ieri la examen de emotie...simteam ca mor.

Sabina, hai ca poate va fi ok cu laptele, nu zic nu. Insa nu vreau sa ma stresez, adica nu sunt dispusa la eforturi decat intr-o anumita limita. Stiu ca e oarecum comoditate...Cand pleci la mare cum dau de tine? Eu o sa plec dupa 1 iulie, desi posibil sa vin si weekendul acesta. Depinde de finii pe care i-am cazat acolo, nu stiu exact cand vin si cand pleaca si nici nu vreau sa ii dau afara.

Kriss, eu stiam ca e de evitat caldura, baile se evita tocmai pentru ca nu este recomandabila supraincalzirea. De fapt nu e ok sa creasca temperatura corpului mamei peste 38 sau ceva de genul acesta. Nu stiu ce sa zic, oricum banuiesc ca nici tu nu ai fi intrat daca era gheata ca faceai infarct pe loc. Nu cred sa fie cazul de hipotermie, si de intrat intri incet. Nu stiu ce sa zic, eu intru tare incetisor, de abia ma obisnuiesc cu apa. Ideea era sa nu te sperii de recomandarea medicului, el se referea la prudenta probabil. Al meu medic nu a zis nimic de apa, chiar a incurajat inotul, a zis sa nu ma arunc insa in valuri. De parca si aratam eu asa inotatoare.

Carpatina, l-am vazut pe acela, insa nu aratau asa cele vechi. Adica gatul biberonului se continua dupa curbura. Astea de acum sunt mai dificil de tinut. Celelalte erau mai subtiri si au fost super in perioada de colici, pentru ca inghitea mai putin aer. In plus ii placeau mult de cand a inceput ea sa bea singurica.





Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetele care cumparati biberoane, neaparat sa luati un set de perii pentru biberon si tetina. Pentru ca oricat ati spala biberoanele, riscati sa ramana resturi de lapte pe ele si sunt foarte periculoase. La fel periuta pentru tetina a fost foarte utila. Periile sunt bune chiar daca aveti sterilizator.

Rox 29+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput