Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

multumesc celor care mi-au explicat cum e cu casatoria in strainatate..cam complicat ..dar asta e...sper k prietena mea sa nu renute cand va auzi toate chestiile astea. credea k e mai simplu sa se casatoreasca acolo decat aici..se pare k peste tot e nevoie de "hartii la mana"

aelita: ai dreptate in privinta medicilor: daca ar veni toti sa spuna Nu ai voie aia, aia aia..k nu sunt chiar asa de multe lucruri controversate...nici noi n-am mai fi asa de bulversate.dar cand noua ,majoritatii ni se recomanda iaurtul si branzica inca de la 6 luni...ce sa mai credem..??? Asta e...ne-om descurca noi cumva...

a-deju: suna mai bine mama-pisica decat mama-vaca, precum te intitulezi in ultimul timp...Cred k nu e mama care sa nu experimenteze cazaturi de genul asta...asa k nu te mai invinovati atat. ma bucur k esti mai bine,caci dupa ce am vorbit cu mama ta mai multe griji imi faceam pt tine decat pr motan...

Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

poze Darius-luna a VI-a

SITE FULGULETI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Vai,sa mor de nervi,nu alta...am scris un mesaj lung si cu drag si mi-a disparut....Offff,ce enervant,dar vreau sa pup si imbratisez fetele care mi-au raspuns ,stiti voi care sunteti,si nu mai am putere la ora asta sa o iau de la capat.
Noapte buna si pupici la toate fetele!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)
Alessia luna 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

avem cercei si codite


Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna a-7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

super coditele, sa fie Oana iubita!

ps: observ ca are body de la TCM pe ea, spune-mi te rog, daca ai cumparat recent si daca au marimi si peste 68 cm, ca noi avem 62-68 si deja ne sunt cam scurte

editez: daca ma insel in legatura cu body-ul, pune-ma pe ignore, insa si noi avem un set care contine un body identic mi se pare cu cel ce-l are Oana in poza. Iar eu sunt fan haine TCM (si Iana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by chris80

dragi mamici, am si eu o mare intrebare: sa o las sau nu sa isi bage degetele in mancare? asta cand nu e prea fierbinte... pe de o parte, primul meu impuls ar fi un NU mare cat mine, ca se obisnuieste asa. pe de alta parte insa, am lasat-o intr-o zi si s-a revigorat ritmul in care manca, cred ca se plictisise si i-a picat tocmai bine schimbarea. ce sa fac? voi cum procedati/ati procedat cu bebeii? o invat prost?
eu de felul meu sunt mai riguroasa cu anumite lucruri, si imi dau seama ca ar merge ceva mai multa libertate din partea mea. de aia incerc sa nu impun reguli prea stricte, si trebuie sa incerc sa ma invat de pe acum. dar mi-e teama sa nu cad nici in extrema cealalta, aceea de a fi prea permisiva. voi ce ziceti?

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri




da da da
toti psihologii recomanda... e f bine sa simta textura, sa se obisnuiasca cu mancarea s-o tina in mana, le inlesneste drumul la mancatul cu lingurita...
e mai greu pt noi ca tb sa-i spalam din cap pana in picioare, la ultima faza genul asta oana avea cereale si-n urechi , dar lor le place si le prinde bine... si sa stii ca n-au chef de asa ceva de fiecare data (lucky me ) ...

azi i-am dat finger food .. piersici si caise .. i-a placut de numa' ... bine, ca numai finger food n-au fost, ca erau f mici si moi, ca mi-a fost frica sa nu se inece ... si s-a chinuit saraca sa le ia cu mana de pe tavita, dar a fost cam greu ca erau f mici si alunecoase, dar nu va mai zic cum se repezea la ele ... si a mancat ceva, dupa ce in prealabil le-a mai zdrobit si cu manuta... ideea e ca spre final ne-am inecat ca tiganu la mal, ca a nimerit o bucata care nu era asa storcosita si nu mai reusea s-o inghita, de frecat de gingii n-a putut ca era prea mica, si a tot plimbat-o prin gura pana si-a frecat omuletul cu ea si a vomitat ... nu mult, doar o gura, dar m-am cam speriat, ca ea n-a vomitat niciodata .. ideea e ca n-a avut nimik, ca in secunda doi s-a repezit la alta bucata, dar n-am mai lasat-o, am zis ca e suficient pt prima zi


Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna a-7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Cat despre diversificare, si eu sunt pe aratura uneori, o pediatra ne spune DA, da-i branza, iaurt, supa de carne de la 5 luni jumate, dar NU-i pune sare in bucate defel, alta ne spune DA, pune-i sare dar NU-i da supa de carne si nici iaurt inca, decat dupa 6 luni.
Azi citesc pe borcanelul de mancare de la Hipp ca are si sare iodata in compozitie.
In cartea Caprarului, aia de mi-a fost mie de capatai in mare carte la cresterea primului copil, scrie iarasi, fara sare, dar DA supa de carne, DA iaurt, DA branza dulce de vaci, de pe la inceputul lunii a 5-a la cei biberonari

Asa ca atatea pareri, ca stand si citind si judecand uneori, zau, imi dau seama ca puteam gati ceva in timpul cat cugetam aici despre ce si cum ar trebui facuta portia unui bb.

Alta chestie ce o citeam azi pe un site american: cica dupa ce introduci cerealele si legumele in meniul sugarului, se introduce carnea, dar nu amestecata in legume ci asa, o lingurita de carne blenduita, simpla, goala.

daca va intere va dau si linkul

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

super coditele, sa fie Oana iubita!

ps: observ ca are body de la TCM pe ea, spune-mi te rog, daca ai cumparat recent si daca au marimi si peste 68 cm, ca noi avem 62-68 si deja ne sunt cam scurte

editez: daca ma insel in legatura cu body-ul, pune-ma pe ignore, insa si noi avem un set care contine un body identic mi se pare cu cel ce-l are Oana in poza. Iar eu sunt fan haine TCM (si Iana)



da, oki de soacra , sunt de la tcm mar 62-68... i-au ramas mici, dar nu stiu cum 2 buc s-au lungit la spalat si mai merg.... nu au marimi mai mari... dar eu am luat de la iana body-uri maieu in ult vreme si sunt ok .. si la 50.000 buc sunt chilipir

Dia de Oana (29.11.2006)



poze OANA
luna a-7-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

dia, vaaaaai, ce mare e oana!!! ce dragutzi cercelushii!!! foarte finutzi

ma tot minunez... nu m-am uitat de mult la pozele voastre. ce mult s-a schimbat, ce s-a maturizat printzesa!!! sa-ti traiasca sa fie sanatoasa!!!

Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Salutare fetelor!

Mai ce de poze frumoase am admirat!

Adinazot superbe pozele, superbi voi 2, se vede ca v-ati simtit bine acolo.

Madaluta asa deci te duci la plaja la vecini. Mi-au placut tare mult pozele. Spune-mi te rog bulgarii nu au si statiuni montane frumoase(asa ca cele de pe litoral) ca parca nu ma tenteaza sa ma duc sa fac plaja la ei, dar un munte m-ar tenta.


A_deju ai inviat! . Ma bucur ca ti-ai revenit chiar dc momentan esti mama muuuuu las ca revii tu in curand mama miauuuuu.

Dia superba fetita cu codite si cercelusi. Asteptam sa ne oftici si cu noua jucarie de la tati pt Oana .


Am ramas restanta cu poze. Aveti www.dropshots.com/new.php?userid=171912&cdate=20070615&cimg=3" target="_blank">aici ultimele poze facute ca sa ne admirati si noua cercelusii(de-abia i-am pus pe cei de aur) si sa ne vedeti la plaja.



Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

quote:
Originally posted by Aelita
tu faci cum vrei,daca nuai de ales,dar tu spuenai ca incerci sa dai orice altceva in afar de cafea,tigari ,etc..eu le pun pe aceeasi treapta zaharul,sarea,branza,laptele de vaca,fiactul,oul,etc.sunt la fel de rele pt ca sunt la fel de interzise.
daca stai sa te gandesti,totusi nu suntprea multe produse interzise,le numeri pe degete.in rest,avem de ales din zeci de legume,fructe,cereale de toate tipurile,cu toate gusturile . Ai de unde sa alegi sa vezi ce ii palce,sa combini ,sa faci tot felul depermutari pana i-o palce te miri ce ,banana cu cartoful,sau mai stiu eu ce combinatie!


Vad ca sunt discutii destul de aprinse vis-a-vis de laptele de vaca, branzica, iaurt etc. Desi mesajul anterior nu mi-a fost adresat direct, vreau sa va spun cum am procedat eu cu Di. Dar intai vreau sa va zic ca sunt o mamica f. atenta cu alimentatia puilor mei - inca fac mancare separata pt Di (daca e cazul binenteles), pana acum ea nu a mancat fasole, varza, nu a baut coca-cola sau alte sucuri acidulate, nu a mancat snacks-uri, alune, acadele, bomboane, guma de mestecat, ciocolata mananca din an in paste (la evenimente speciale sau in vizite), carne de porc tot asa f. rar mananca DAR i-am dat lapte , branzica si iaurt si ou si ficatel inainte de 1 an insa la recomandarea dr-ei (dr. care mi-a zis ca diversificarea incepe dupa 6 luni). Si noua ne-a spus NU lapte de vaca "de la mama lui"(adica lapte luat de la tarani) inainte de 1 an. Laptele il dadeam doar cu cereale (dr. ne-a recomandat sa folosim cereale fara lapte in ele si sa fol. lapte UHT -La Dorna(era pe atunci singura marca UHT)) - oricum cerealele i le-am introdus dupa 8-9 luni (cum probabil ca o sa i le introduc si lui Isa), dar si la branzica binenteles, iar iaurt i-am luat natural din comert (nu Danone). Eu la Di nu am folosit lapte praf (am alaptat-o pana la 1 an si 5 luni si sper sa pot si pe Isa macar pana la an) asa ca mi se pare aiurea sa iau lapte praf sa fac cereale si branzica din el.

Aelita sper sa nu te superi ca te-am citat, dar poate imi faci si mie niste recomandari privind a treia masa in conditiile in care noi suntem mai dolofane si deocamdata nu ne sunt recomandate cerealele. In prezent avem 2 mese -la 10 piureul de fructe, iar la pranz supa-crema/piureul de legume.





Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)

Mergi la inceput