Bucurii de sept - oct 2006 (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Alexutza, spor la treaba si sa terminati cat mai repede curatenia. Rezultatul conteaza!

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Buna seara, fetelor

Am scapat de uragan si lucrurile incep sa revian la normal cu pasi mici dar siguri.
Iulia a inceput sa se ridice in picioruse, agatandu-se de canapea. I-am luat premergator acum cateva zile si a fost asa de fericita cum nu va imaginati. Mi-au dat lacrimile cand am vazut-o asa fericita! Am schimbat si scoica in care se rasucea pe burtica, cu un scaun normal de masina Maxi Cosi care tare bun e. A fost incantata 10 minute dupa care a inceput sa maraie si sa se lupte sa iasa de acolo, dar nu a reusit.

De mancat tot nu prea vrea sa manance nimic altecva decat iaurt, orez nestle, cereale nestle, biscuiti si fructe. Acum cateva zile s-a indurat sa manance putina fasole verde cu pui si orez, azi a gustat cateva spaghete... Daca se poate, trimiteti-mi si mie pe mail cateva din retelele voastre, cele care ati avut bebei mofturosi, sau daca sunt retete in mailul comun, spuneti-mi sa le iau de acolo.

Gasiti in albumul "Studio" pozele prof facute luna trecuta (am asteptat 1 luna sa le luam).

Va pupam

poze Iulia

I am in shape: round is a shape!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata!

Alexutza, spor la treaba, sa terminati cat mai repede!!!
Mini, cauta in mailul comun, am trimis mai demult (pe 15 martie) carte retete bebe, e o carticica cu retete si sugestii de meniuri pentru bebei.
Fetele, am sters din mailul comun o multime de spamuri (ceva de la o loterie).

La multe lunite Ada, Erik, Nicolas Mihai, Mathias, Vladimir Alexis, Luca, David Stefan, Vlad!!!


mamicile Pufy, MamiLili, Cristina, Scumpik, sa fiti fericite alaturi de cei dragi!


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna dimineata,

Gety retetele cel mai usor de preparat sunt budincile; se fac diverse combinatii, in straturi, legate cu 1galbenus (daca sunt fara carnita) sau cu iaurtel sau 1 lingurita de smantana / suc de la o rosie daca sunt cu carne. Se poate adauga branzica pt a face compozitia mai cremoasa. Eu astazi incerc sa ii fac o budinca cu carnita, si mi se pare mai usor sa mixez carnita cu una dintre legume (broccoli in cazul meu). Va tin la curent cum a iesit.

Mini, Dudu nu este deloc mofturos, asa incat nu prea stiu ce sfaturi sa iti dau. Cert este ca la varsta asta ar cam trebui sa manance carnita, ou, legume. Ca sa nu mai vorbim despre peste sau putin ficatel. Este normal sa aiba alimente care sa nu ii placa, poti incerca sa ii dai separat anumite legume sa vezi pe care le prefera, apoi incepi sa amesteci putin cate putin si carnita sau galbenus fiert tare, si tot asa.

Fetelor, voi dati cartofi noi la bebei? Mama imi zicea ca nu prea ar fi indicat, am tot avut rezerve din cei de anul trecut dar le-am epuizat!

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/dudu" target="_blank">Paginuta mea de web

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare dragele mele!

Noi suntem mai bine, am inceput sa papam cate ceva, suntem mai vioi, somnolenta era de la medicamentele administrate. De vreo 2 zile insa ne-a aparut o iritatie pe tot corpul, banuiesc ca o fi de la caldura, nu stiu... in spital cat am stat nu am putut face baie si o fi de la asta... alergie nu cred ca o fi ca nu are de la ce, mananca doar cateva alimente si alea sunt proaspete si nu e nimic nou...

Ne-a iesit si al 2-lea dintishor la 8 luni si 3 sapt, stam singuri in picioare cateva secunde, mergem f bine, acusi o ia singur, eu asa sper. Mai nou a inceput sa repete dupa noi anumite cuvinte: papa, tata, apa, numai mama nu vrea sa spuna nicicum... imita si cand tusim noi, face si el la fel, e asa de simpatic.

Dupa stresul din ultima vreme am si slabit cateva kg, nu stiu cate ca mi s-a stricat cantarul, oricum mi-au ramas hainele largi... e singura chestie care ma bucura din ultimul timp...

Va pup si sper sa am timp sa mai intru, la serviciu sunt f. aglomerata, macar ma bucur ca am reusit sa-mi negociez un salariu bun sa nu-mi para rau ca m-am intors, oricum nimic nu se compara cu momentele petrecute alaturi de copil.


*****************************************Mirabela, mamica fericita de DAVID STEFAN (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Alexutza - eu nu-l pun in premergator dar il las pe jos cu picoarele goale, daca temperatura in casa depaseste 22 grade, il tin in pielea goala, iar daca e 22 si mai putin, body cu maneca scurta si pantalonasi fara ciorap, daca e 19 grade - body cu maneca lunga si pantalon cu ciorap. In casa nu am covoare, il las si pe parchet si pe gresie. Dar stii tu ca eu is mai anapoda in sensul asta.

Adriana mica - si eu stiu ca nu-i indicat sa dai cartofi noi, dar stiu ca din aia timpurii. Eu i-am dar lui Vladut cartofi noi, ca nu gaseam din aia vechi sa fie buni. M-am uitat sa nu aiba verdeata aia de deasupra.

Mini_me - tare finuta e Iulia! Iar pozele sunt foarte frumoase. Legumele nu le vrea nici in combinatie cu carnita sau iaurt?

Xandrutza - multumesc de urari! Si de !

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea
rugati-va pentru Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Pupici fetele!

Noi am lipsit mai multe zile ocupati fiind cu.... plimbarile si dixtractia de vara . In schimb azi cand am intrat pe forum sa recuperez am fost surprinsa de faptul ca n-am avut prea mult de citit din urma. Presupun deci ca toata lumea sta mai mult pe afara, ca noi.

Am vazut filmuletele Lakioanei si Sephorei, grozavi, grozavi bebei aveti, precoci si inteligenti! Felicitari pentru comorile voastre!

Mini_Me, ma bucur tare mult de revenirea ta. Iulia e minunata, are niste trasaturi atat de delicate si e pur si simplu un ingeras de fetita!
In legatura cu problemele de apetit eu te sfatuiesc sa incerci sa ii dai si ce nu ii place, astfel incat sa aiba un meniu cat mai variat. Incearca cat mai multe retete proprii, daca hrana la borcanele nu ii place. Un mic "secret" ar fi sa imbunatatesti piureurile facute in casa cu o bucatica de unt cat o aluna sau cu o linuritza, doua de ulei de masline. Eu ii pun ulei de masline lui Vladut si daca uit, nu mai papa piureul.

Am fost si noi weekendul asta la targul de ceramica cccc Cucuteni. Spre bucuria mea mestesugarii prezenti aveau creatii de mai buna calitate, nu vedeai atata kitsch ca in anii precedenti. Am inteles ca selectia participantilor a fost mai dura.
Precum v-a spus Gety, ne-am intalnit pe acolo pe la targ, numai noi, ca bebelusii din dotare dormeau asa ca nu s-au vazut...
Chiar, Gety, ti-ai luat ceva frumos de la targ? Eu da, nu ceramica, ci o ie de care sunt foarte incantata. O sa v-o arat imediat.

Pun imediat cateva poze noi.


Andra si www.babiesonline.com/babies/v/vladutz/" target="_blank">Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup fetelor

Multumim ptr aprecieri
Alexutza io cand il las pe Matti mai mult pe jos (adika tot timpul) ai pun sosete,dar in premergator numai cu ghetute asa mi-a spus tipa de la ginastica (cica sa nu puna picioarele naspa)
Mini ce scumpa e pitica...
Mira bine ca sunteti bine,recuperati voi
Eloise tare dulce piticul,l-ai tuns?a prins o aliura de baietel mare.
Noi suntem bine,putin deranjati la burtica,dar i-am dat Biotics,nu face foarte moale doar mai des si cate putin,i-am schimbat ceaiul si cred ca de aici.


Io mami de Matteo

Cosi Cresco

www.totsites.com/tot/matteomio " target="_blank">Ho anche Sito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Adriana, se pot face cu orez budincile? Sau e voie cu paste normale, ca din alea fara gluten eu n-am gasit. Si cred ca neaparat se dau la cuptor. Nu prea ma pricep, ca budincute nu prea am gatit. Am timp sa ma mai documentez, ca maine ii fac papanasi fierti.
Eu ii pun cartof la piureut, nu tot timpul, din cand in cand.
Mirabelac, felicitari pentru iepuras, daca tot e prin apropiere, trimite-l si la noi, stii cam pe unde stam.
Eloise, e adevarat, frumoasa ie, as fi vrut sa o vad purtata si de tine. Cine a cusut acolo, trebuie sa fi avut multa rabdare si talent. Sa o porti sanatoasa. Ati reusit sa mancati la masa cu Vladutz pe ea?
Am vazut pozici si cu printesa lui Mini_me. Sa va traiasca.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput