Piticodromul de sept-oct 2005 (181)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Neata! Miruna maninca acum banana cu furculita si cutitul (avem de plastic, de la ikea). Nu reuseste sa apese cu suficienta forta cutitul ca sa taie banana, dar niste crestaturi tot face.

kid, cu gradinita sint foarte precauta, dupa teapa luata la Acorns (cost mare, rezultate mici). Eu imi doresc fff mult Montessori pentru miruna, cred ca i s-ar potrivi ca o manusa, pentru ca ea nu e deloc genul "violent" sau "fitzos" (cost mare, dar ma astept si la rezultate mari). Daca nu, ne orientam spre o gradi de cartier (cost mic, rezultate mici) sau ne incercam din nou norocul la o gradi scumpa in speranta unor rezultate pe masura (desi nu sint pregatita sa iau teapa cu gradi de 2 ori consecutiv).

Eu sper ca meme e in Spania, in concediu. Tonnia ne-a scris saptamina trecuta, e tot obosita dar e mai bine.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Neata Ladies!

Am si eu mare nevoie de ajutorul vostru. Daca auziti, daca stiti, am nevoie urgenta de o bona. Si sunt disperata...daca se poate am nevoie de ea ieri.

Ma bazez pe voi sa va intindeti antenutele si sa ma scoateti si pe mine din impasul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Fetelor, eu am ajuns la disperare cu Alex..nu vrea sa repete cuvinte..da nu vrea el si gata..si nici nu mai incerc..daca nici el nu e un copil cu care se vorbeste, apai nici unul nu mai e...adica poate sa spuna dezi(in loc de daisy-catelusha lui socrela), da nu vrea sa spuna caca sau pipi ..si in felul asta cum sa-l invat eu sa ceara la olitza?

Deea si Alex
http://new.photos.yahoo.com/andreeatitza/album/576460762365304991

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Simo, o sa-mi intreb bona, ea are multe surori care faceau meseria asta. Nu mai tin minte insa daca tu esti de acord cu bone tinere, pina in 30 de ani, sau preferi doamne mai in virsta.
Deea, pentru linistea ta iti zic ca nici miruna nu zice "pipi", eu sint sigura ca nu stie ce e ala. Lasa ca are timp sa invete, nu e un lucru care trebuia musai sa se intimple si a ramas Alex in urma.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

neatza...

Am o veste f mare! Pentu mine mai mult . Azi de dimineata Vladut s-a dat jos singur din patut (i-a scos sotul 2 zabrele) si-a dat pampers-ul jos si a facut pipi la olita . Sotul a auzit scaiul de la pampers si asa s-a dus sa vada ce face flacaul... Si eu care ma vedem inecat in pipi prin casa pana se invata Vladut sa faca la olita .

Anto l-am admirat si eu pe Victor , dar si burtica ta cu bb2!

Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo74 spune:

Ioana chiar te rog sa o intrebi. Chiar cred ca o bona tanara poate avea foarte multe atuuri care compenseaza experienta. Asa ca, cu cat o intrebi mai repede, cu atat mai bine :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Irina, felicitari! Auzi, dar cum i-ai aratat care e "pipi"? De fapt cred ca la baieti e mai usor cu vizualizatul lui "pipi.
Simo, revin cu un PM cind fac rost de numarul de telefon al unei tipe (bona mea stie pe cineva interesat, scoti tu toate informatiile la interviu).

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Irina, te rog sa imi dezvalui si mie metoda de invatat copilul sa faca pipi la olita!!!
Alex stie care e pipi, stie ce e aia, ca imi arata pampersul dupa ce face, plus ca de fiecare data cand a reusit sa faca pe olta i-am aratat ca acolo a facut putzi pipi.
Fetele care ati dus copii la gradi sau camin..cum ati procedat? nu au plans bebeii dupa voi? eu nu o sa-l duc decat la 3 ani, dar eram curioasa cam cum s-au comportat copilashii...eu il vad pe alex cum plange dupa mine..bine, depinde si de persoana care ramane cu el...de exemplu, lunea vine bunica mea sa stea cu el vreo 3 ore..ei, cu ea e jale..daca se trezeste inainte sa plec eu, abia mai plec..cu maica-mea nu e problema..de aia ma gandesc cum va proceda la gradi, unde sunt totusi persoane straine....sper ca va fi bine, fiindca el e foarte sociabil, nu e speriat de bombe...
Deh, imi fac si eu griji cu un an inainte..si cica nu sunt deloc nebuna...

Deea si Alex
http://new.photos.yahoo.com/andreeatitza/album/576460762365304991

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Diplo, ma bucur tare mult ca e mai bine sotul. Sa se faca bine repede si sa vina acasa la familie!

Simo, chiar vroiam sa-ti spun ca l-am vazut pe flacaul tau sambata pe la primarie. Mama mama ce-a mai crescut. Nu prea au socializat copiii, ca Matei tocmai primise o masina mare de gunoi pe care nu vroia s-o sharuiasca cu nimeni .
Nu mai poate soacra sa stea cu Luca? Cand ne mai vedem?

Irina, uau, felicitari! La noi e un regres cu olita la kk, mai nou matei produce numai in parc asa ca trebuie sa ma car cu pampersi dupa mine.

Noi am hotarat sa mai asteptam cu gradinita, mai mult sotul decat mine, recunosc.

Ruxandra cu aka Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

Buna dimineata la fete!

Eu beau a 2-a cafea,,mi-s cam nauca,Miki sa trezit mai devreme ca de obicei.Si in noapte sa marait de vreo 2 ori.

Miflore,tot ce a scris kid,e OK.Imi permit sa aduc cateva precizari,sotul lucrand la aeroport aici in Viena.
Apa iti dau stwardesele,dar au si bibe in avion,spacial pt.bebei(au si jucarii,borcanele,pampers,plastic de pus sub fundulet cand il schimbi,bavetica).Pe ce ruta pleci tu,nu stiu daca au toate astea,dar majoritatea au.Laptele praf,daca poti,il iei in cutii intacte(adica nedesfacute),altfel il controleaza riguros.Iar creme,sampoane,pieptan,Forfecuta(asta s-ar putea sa ti-o ia,normal nu ai voie cu foarfeci,cutite,pile)pt bebe si voi,le bagi in pungi de plastic.Medicamentele la fel.

Ioana,si Miki papa cufurculita,dar nu reuste sa infiga prea bine,asa ca baga la greu cu mana in gura.Cu gradinita Montessori nu stiu cum este,dar eu l-am avut pe Emre la scoala Mon. in Ro.in primul an.Am fost f.multumita.

Anto,arati bine la 36 sapt.,eu aveam burta mai mare,si nu eram asa in forma ca tine.
Ca nu a stat la tuns Victor,imi imaginez cum a fost,si pe Miki l-am tuns acum 3 luni,a durat cam o ora.Pana la urma,isi lipea fata lui de a mea,si a mai stat cat de cat.

Deea,ei nu realizeaza inca ce si cum, cum zice si Ioana.Nici Miki nu zice pipi,in schimb zice "beah"la caca,si-mi arata funduletul.Cand il las fara pampers,ii arat olita sa faca in ea,rade se pune pe olita se ridica,si tot langa olita face pp,si rade de mama focului.
La gradi,eu il dau pe Miki tot de la 3 ani.Nici eu nu stiu cum o sa fie,si al meu e numai dupa fusta mea.Dar daca il ia Iuli,Emre afara,merge fara nici o probl.Eu am o prietena care lucreaza la o gradi.si am sa ma mai duc pe la ea sa se obisnuiasca cu multi copii,am sa stau putin in umbra,sa vad cum se prezinta.Poate asa o sa fie bine,nu stiu.

Ce fericita esti Irina,cand so intampla si la noi,sa scapam de pampers???
Kidule,cand plecati??Noi la inceputul lunii iulie.

Gata pt.azi,ma duc cu Miki afara,ma tot trage la usa si zice "Pa-pa" mami.



fetele







Capra cu trei iezi!!
Miki la gradina
Geamul cu pricina
pozuci
Pozuci noi,noi

Mergi la inceput