Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Salutare mamici dragi!
Lumsta.........sper sa ne putem incuraja reciproc....cat despre contractii.....cum se manifesta la tine......sunt dureroase sau nedureroase?.......sunt constante sau intermitente?........ti-a recomandat med vre-un tratament????

GUGU.....eu am colul 2,7 cm de la 24 sapt......uneori se mai lungeste prin repauz la pat.......alteori nu.....cazul meu......important este sa fie inchis si sa eviti orice efort sau suparare

Eni.....felicitari pt bebelina......s-a dezvoltat super majoreta] .......
cat despre dr.........nu il poti schimba?......stiu ca sunt multi medici buni si de treaba in Sibiu........
Sanatate si aveti grija de voi!

GILL
29+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARITA
Au mai ramas 9 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor eu am colul de 2,4 si dr a zis ca trebuie sa stau cam mai mult la pat si ptr contractii no-spa.


anca 29+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

hello.
ce mai faceti?
GILL ce mai faci??????????
anca cum mai e cu contractiile? stai cuminte la pat?
eu am avut cateva zile mai rele....sper sa mai cedeze....vreau sa fie bine ,sa mai poata creste bebeluta. DOAMNE AJUTA !

ENI 27+ IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumsta spune:

hello fetelor!
sa va spun cate ceva despre contractiile mele: nu sunt dureroase...dar au fost cam dese(1/ora)....acum s-au mai cumintit, cu tratament( gynipral 6/zi).
daca stau cuminte vad ca e mai bine.
si oricum de cand v-am gsit pe voi m-am mai linistit...am vazut ca nu trebuie decat rabdare, perseverenta si incredere! sunteti niste curajoase toate!
bafta multa! sa le fie bine bine piticilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumsta spune:

doctorul meu zice ca e colul inchis(dar tre sa-l vedem si la echo sapt viitoare). mi-a mai zis sa-mi vad de activitatile obisnuite, dar fara efort, ca daca stau de pe acum in pat....pana la sfarsit o iau razna.
21 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

6 gynipral pe zi??????.......sau nu am inteles eu bine!!!!......eu am luat 1/2 pastilutza la 6 ore!!!!!
.......cum te impaci cu reactiile adverse........sau esti norocoasa si la tine nu s-au manifestat (gen cresterea pulsului, tremuraturi, ameteala, tensiune mica sau mare, dupa caz).......

quote:
Originally posted by lumsta

hello fetelor!
sa va spun cate ceva despre contractiile mele: nu sunt dureroase...dar au fost cam dese(1/ora)....acum s-au mai cumintit, cu tratament( gynipral 6/zi).
daca stau cuminte vad ca e mai bine.
si oricum de cand v-am gsit pe voi m-am mai linistit...am vazut ca nu trebuie decat rabdare, perseverenta si incredere! sunteti niste curajoase toate!
bafta multa! sa le fie bine bine piticilor!



GILL
29+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARITA
Au mai ramas 9 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Eni.....ce ai hotarat?....ramai la acelasi medic?....
..eu am fost la med de fam...pt controlul obisnuit.....stiti voi....masuratori, greutate, tensiune.........am tensiunea f mica 9/5......si obosesc f repede.......chiar a ametit la ea in cabinet....ine...si dupa 5 sapt de stat la pat.......doar la dr ies din casa.......oricum mi-am revenit dupa un pahar cu apa......
mi-a dat sa iau calciu cu vit D.........nu-l iau........ca med gine mi-a spus ca da contractii..........asta mi-ar m-ai trebui........oricum calciul mi-a iesit bine la analize 9,2.....
.............la palpare a zis ca am uterul cam contractat......ce noutate!!!!!.......pai burtica mea e cam tare toata ziua......dar......nu-i mai dau importanta........ca altfel ajung sa "pictez" peretii......cu unghiile
..........o mai "alint"......din cand in cand......cu un no spa sau scobutil.........
........abia pe 17 merg la dr........ufffff........
Doamne multumesc pentru fiecare zi care trece cu bine!!!
Pupici tuturor contractistelor!!!

GILL
29+..si "printzesa"mamei-"binecuvantarea lui Dumnezeu"SARITA
Au mai ramas 9 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumsta spune:

Da GILL iau 6 gynipral pe zi......cred ca prima a fost mai nasoala(am tremurat si am avut ceva palpitatii).....si se mai intampla din cand in cand.....voi lua mai putine daca ma simt bine...dar pana vine doc meu din concediu cred ca iau asa.
Acum vad ca e mai bine cu pastilute si activitate redusa.
Dr-ul meu a zis ca sotia lui a luat gynipral cate 8/zi de la sapt 20 pana la sf. si totul a fost bine.

Mai am cate un junghi pe ici pe colo, fara sa aiba legatura cu uratele de contractii(acum ma tine in partea stanga jos de ex)......voi aveti asa ceva? O fi de la intinderea de ligamente?


21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumsta spune:

GILL tu stai la pat?

De fapt exista si contractiste care desfasoara activitati normale(sau aproape)?

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

GILLnu mi-am schimbat dr. sunt tare incurcata.nici nu stiu unde o sa ajung sa nasc.depinde cat de tare se va grabi bebeluta mea,poate nu o sa mai reusesc sa plec din Medias......nu stiu.....cred ca va fi o decizie de moment....am mai tinut legatura si cu un medic din Tg-Mures,nu lucreaza in spital dar a zis ca vorbeste pt mine daca vreau sa merg acolo.....chiar nu stiu.....sunt derutata.... vom vedea atunci.....sper sa mai am de asteptat....nici eu nu ies din casa decat cand merg la dr....la cea de familie nu am mai fost de mult timp,o sun,vorbim la tel,sotul merge dupa reteta...va trebui sa merg si eu....poate cand o sa imi fac vaccinul...medicii de familie asa dau calciu cu vit D (au in contractul lor incheiat cu casa de asigurari-obligatoriu) insa nu stiu la noi daca e indicat.....trebuie sa-l intrebam pe ginecolog...
lumsta ce mult gynipral iei...dr meu a zis ca gynipral sa iau in ultima instanta si dupa sapt 32....vom vedea....si eu am si contractii dureroase....e drept ca acum mai rare ca inainte....dar la mine contractiile au inceput la 17 sapt....trebuie sa avem rabdare....

ENI 27+ IULIA

Mergi la inceput