Fulguleti de noiembrie decembrie 2006 (51)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

flore, lavinia, multumim...uite ca noi suntem codasi la vorba...nu zicem nimic...cred ca se hotareste in ce limba va vorbi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:



Lavinia P, multumesc pt. floricica. :) Tocmai am vazut ultimele poze ale lui Mihaita....e tare dragalas, cea in care doarme cu manuta pe sticla de/cu apa minerala, e belea!
Suzeta e de la Chicco? Demult vreau sa-i schimb suzeta, ca aia pe care o avem e achizitionata de taica-su - nu eu am ales modelul. Vroiam una mai frumusica, model fluturas...dar nu gasesc nici una normala (care sa nu fie tesita/ortodontica), nu cred ca mi-ar accepta alt gen decat cea cu care e obisnuit. E a doua suzeta, dar acelasi model ca si prima.

Am uitat sa felicit bebelinele Bambolettei si a lui Ktrinel pt. ridicatul in picioruse...harnicute fetitele astea, dom'le.
Si Andrei se sprijina bine in picioruse, daca e sustinut...dar e cale lunga pana la a se ridica singur. :) Nici in fundulet nu sta bine, dar nici nu m-am straduit sa-l grabesc...cand va putea si va vrea s-o faca, va fi super ok...nu conteaza ca va avea 7 sau 8 sau 9 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

flore, lavinia, multumim...uite ca noi suntem codasi la vorba...nu zicem nimic...cred ca se hotareste in ce limba va vorbi

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)




FLORE ALESSIA LIANE ( 16-12-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:



Aproape ca uitasem de Laura...sa mai zic cat de ofticata sunt? 300 de grame?!? Felicitari! La noi recordul e undeva pe la 200 g (fructe). In mod normal, mananca intre 70-80 si 150-180.....depinde de ce toane avem si cat tine figura cu nascocirile lu` mami.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Somleac, uf...imi pare atat de rau... Multa sanatate copilasilor tai!!

flore26, felicitari pt. "discurs"! :) De vreo 2 saptamani si Andrei ii tot da cu "a-da-da", "ba-ba" si altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

ktrinel si mie mi se pare mult 300gr. dar zau ca nu il fortez. nici macar ceaiul care il am pregatit (la inceput nu papa decat daca impingeam mancarea cu ceai ) nu il serveste in timpul mesei. si sunt sigura ca daca l-as pune la san ar mai trage si de acolo de vreo cateva ori . inclin totusi sa cred ca lapticul meu care il serveste la 13.30 nu il mai satisface in totalitate.
flore secrete.... sunt norocoasa??!! de exemplu. nu am secrete, Dani nu avruit deloc sa pape legumele la 13, asa ca l-am lasat in pace, i le dau la 17 cand e odihnit, dupa somnicul de pranz. dar are si el zile si zile, dimineata papa mai "rau", adica nu mananca mai mult de 100 gr de fructe, dar bea apoi 120 ml de suc de fructe combinat cu apa. as vrea si eu sa incerc sa ii dau legumele la pranz, sa pape si el ca tot omul , tot imi zic ca maine, dar de vreo 2 zile imi papa si portia de maine..... iar eu ii fierb supa cand doarme la pranz. asa ca, maine, voi face mai mult piure, sa fiu sigura ca imi ramane si poate poimaine incercam sa papam la 13. dar concluzia mea este: sunt norocoasa, nu am avut probleme mari cu diversificarea, desi a papat san a acceptat f usor si bibe, mai papa si lapte praf la fff rarele ocazii cand nu pot sa il alaptez. incearca sa gasesti momentul potrivit ( la noi asta a fost cheia pt acceptarea legumelor), sa fie odihnita....habar n-am. eu nici macar nu stiu cum se tine corect lingurita, i-o arat, el ma apuca de mana si o baga cam singurel in gurita, in ce pozitie nimereste el si asa papa. asta ar fi "intelepciunea" mea in ale diversificarii

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

somleac, sanatate puiutilor

adina, suna doctorul sau du-te cu ea la spital..paza buna trece primejdia rea!

somleac, de maine cartof (eventual cartof dulce)si dovleac scrie pe noi..scuipa tot ce contine morcov, hihi..bai voi cum ati reusit?

desiree si bebe Octavian

pozici Octavian;varsta Octavian;slideshow fulguletz;
Ploaie de stele;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Apropo` de secrete/metode de "administare" a mancaricii - la masa de fructe, de dupa-amiaza (17:00) am observat o chestie. Cam jumatate din cantitatea pregatita de mine a mancat-o fara mofturi; apoi, cand am observat ca da semne de plictiseala, la un mom. dat, ma aplecasem ca sa iau o jucarie pe care Andrei o aruncase pe jos, iar cand m-am ridicat, deja era cu lingurita intr-o mana, iar cu cealalta scormonea in castron.:)) Asa ca, daca copilul si-a manifestat dorinta de a tine el tacamu`, i-am dat o alta lingurita (tot de plastic)...si uite-asa, a mancat aproape tot. Nu stiu daca mai tine figura si altadata, dar is multumita pt. azi. Mai cautam metode, tre` sa accepte el pana la urma papica si fara mofturi.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

desteapta cum sunt, plecam maine si n am facut nici o lista...are careva vreuna?
laura 5-10 minute. cred ca tine si de copil. si de chef. mai sta si cate 20-30 minute cu o jucarie dar numai afara. o ora? poa' sa fie si mama jucariei...
ralumat bine ca ati scapat...
flore bravo pt scosul ghetutzelor.
mai erau dar am uitat si tre sa pregatesc bagajele. net n o sa am deci...ne auzim pe luni...daca nu mai intru de 50 de ori in seara asta...

diana si david 03.12.06


"El m-a facut oligofren,eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat." Jiji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

somleac, tare rau imi pare. sper ca are cine sa te ajute, ca si trei si bolnavi... offfff. imi pare rau... sanatate multa!

raluca_u, baga urgent un supozitor. paracetamol sau novocalmin. sau de 4 ore de cand ai scris ai si plecat spre doctor...
sanatate!

lavinia, e philips de-ala vertical ce seamana cu braun multiquick, braunu' era 230ron in metro, philipsu' asta a fost 140ron. are un pahar de vreo 400g, paseaza in el orice fruct crud in 20 sec de-l face pasta, zici ca e marmelada. de ex. ieri am pus 1 mar si o piersica. azi 1 mar si un borcanel de caise. si in ambele variante mi-au iesit 170-200g piure perfect. iar legumele fierte+carne se fac piure fin de tot in 30 sec. si in alte 2 min l-am golit/spalat/pus la scurs. sincer, eu sunt f.incantata.
cu congelatul... am incercat dar nu-mi pace cum arata cand il dezghet. lasa apa, tre sa-l amestec iar si nu mai e asa cremos cum e proaspat blenduit.

laura, 300g? deci cele 200g ale mele care mi se pareau un miracol sunt de fapt un flecushtetz pt dani al tau...

dianocica, ce lista? cu necesarul pt drum, cumva?



Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput