***Mamici de mai-iunie 2007***(67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns timur spune:

Androix: noi nu avem nimic nou de declarat in leg cu modificarile in listuta.

Din pacate inca il asteptam pe lenesul nostru.

Pt fetele care au nascut la Giulesti in ultima vreme: care e "distractia" pe acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Elteka bine ai venit acasa!!!!!!si eu zic sa incerci sa te linistesti si sa lasi deoparte amintirile si daca o sa ai chef sa povestesti.
bine ca sunteti ok acum!nu te stressa cu Dolofanel , si Carina a dormit de a rupt in primele doua saptamni dup-aia si-a mai reconsiderat atitudinea

Poohy bine ati venit si voi, Manu e taare frumoasa sa-ti traiasca!

Kay ne gandim toate la tine!

mie mi s-a nascut un nou pitic pe creiersi anume ca suge mai putin ca inainte si refuz sa fac proba suptului pe cantar la Theodora o faceam de 7o de ori pe zi si m-a nevrozat rau...deci suge cam 10 minute in care intr-adevar trage zdravan si apoi gata sau incepe sa se framante ca o doare burtica sau e calma dar scuipa sanul.totusi 3 re nu mai mananca apoi deci nu pare lihnita.ce parere aveti?

a!si cam dupa fiecare masa se framanta ca o doare burtica apoi adoarme si se linisteste!si la voi e asa?
aseara am avut cele mai lungi colici, am plans un ceas jumate in disperare si totul s-a finalizat cu un kk pina la gat
la Theodora i s-a aplecat de plansul celei mici, m-a trimis afara ca nu aude desenele


Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=52286767308&page=1&sort_order=0" target="_blank">la mare 2005
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Elteka, eu zic sa il lasi pe Dolofanel sa pape cand vrea el. Mie in spital mi-au spus "sa nu cumva sa il las sa doarma mai mult de 2 ore - 2 ore jumatate si sa il trezesc sa manance". Si sa vezi ce chin pe mine sa il trezesc. Andrei "murea" de somn si eu trageam de el sa manance. Incercarile mele au ramas fara succes. Si bineinteles ca ma stresam ca nu mananca copilul. Cand am iesit din spital si l-am dus la pediatru mi-a spus sa nu mai chinui copilul, ca el mananca doar cand ii este foame si sa il las sa doarma cat vrea. Si asa am facut. In primele doua saptamani dormea cate 3 ore, se trezea, manca, dupa aceea inca trei ore de somn. Acum a inceput sa aiba starile de veghe mai lungi, papa, doarme 2, 3 uneori si 4-5 ore. Si a luat in greutate foarte bine, s-a lungit 8 cm si e un dulce.

Valentina, mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Elteka- ce am mai ras. Adevarul e ca imi place sa dau sfaturi dar ma feresc...am o hiba si anume daca nu ma asculta lumea (sau ma contrazice) ma nervez tareeee ... de genul ca numai eu detin adevarul absolut

Stai linistita ca e normal ca in primele zile (2 sapt) sa fie foarte linistit. Doar papa, kk, pp, somn si de la capat. Abia dupa 10 zile - 2 saptamani, daca ai ghinion, pot sa vina coliceii. Icter a facut? Il mai are? Ca si de la asta sunt mai somnolenti. Dar... nici eu nu as rezista sa il las mai mult de 4-5 ore nemancat. Mi-as gasi de lucru pe langa el poate se simte si se scoala.

Andrada - ce e cu tine? Da-ne un semn cat de mic ca esti ok si tu si Antonio cel frumos.


Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Elteka,

n-o sa uiti, cred...; io n-am uitat inca si nu pentru ca au trecut doar 6 saptamani...n-o sa uit in veci noaptea de la terapie intensiva cand numaram minutele si ma rugam sa treaca timpul asa cum n-am facut-o niciodata.
Nu e obligatoriu sa fie asa si pentru tine; pe mine nasterea asta m-a marcat, atat cat sa nu indraznesc sa visez la bebe2.



, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Am mai pus poze noi cu Andrei

Valentina, mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Fetelor, colostrul din cate stiu e foarte important pentru formarea imunitatii celui mic. Laptele vine a doua sau a treia zi, dar asta nu inseamna ca bb nu se satura cu colostru. Ma gandesc ca nu m-as grabi sa-mi vina laptele o data cu bb, e importanta si partea cu colostrul si n-as sari peste ea.

Carrie, fetita eructeaza dupa alaptat? Ma gadesc ca poate din acest motiv se framanta mult. Tare faza cu desenele... asta ma asteapta si pe mine :)...

Elteka, bun venit acasa! Felicitari pentru Dolofanel si asteptam sa ne povestesti nasterea in stilul tau inconfundabil :) Imi pare rau ca a durat atat si ai ajuns la cezariana... Dar cu siguranta dr. au luat cea mai buna decizie.
Asteptam sa ne povestesti despre meniul tau zilnic acum, cand alaptezi. Aici e mare nebunie cu mancatul cruditatilor...La primul copil, pe care l-am alaptat un an si trei luni, n-am mancat cruditati (fructe, legume - nimic crud!) un an de zile... Si a fost cumplit. Am incercat de cateva ori insa orice tentativa s-a lasat cu urlete si dureri de burtica ale celui mic...

Btw, Alina, daca cel mic e constipat trebuie sa rezolvi problema si prin ceea ce mananci tu... Stiu ca de exemplu cartofii baloneaza... Incearca cereale si supa de legume.

Poohy, bine ai revenit! Refacere rapida si te asteptam cu multe poze cu Manu :)

Despre Andrada si Kay nu stie nimeni nimic?...

Pupici,
Florina +36Teodora si Tudor(5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

dragele noastre...scriu repede cat doarme Dafnica,sa stiti ca ne gandim la voi...acum cand masina spala ,dovlecelul se distuie in tigaie,vinetele se scurg si ciorba fierbe...am gasit cateva momente sa fim alaturi de voi...Sunt foarte obosita si continui sa pierd din kg...sunt foarte fericita,Dafnica creste pe zi ce trece...ca a fost mica,la 36 sapt a avut 2kg600...Dar cand ii e foame nu te mai intelegi cu ea,face scandal...de zici ca o torturezi...Ralucami,vine si randul tau,o sa fiu prin preajma sa iti dau sfaturi!Te pup...Val 5,multumesc ca te-ai gandit la mine...nu stiu ce se intampla,desi sunt fericita tare,nu mai am senzatia de foame si cateodata trec zile si uit sa pun ceva in gura...nu stiu...inca lucrurile sunt sub control...Elteka,bine ai venit acasa...toate am simtit ca lipsesti!Ma bucur ca esti bine acum...Miniuta,esti o prezenta speciala...dai culoare randurilor pe care le scrii!...Madi ,si noi am fost micute tare...dar recuperam foarte bine!Asa va fi si la voi...ela 74,sper ca esti mai bine cu taietura...daca nu,incearca si ce iti scriam eu,cu mierea...ori cu Bephanten,...Arthurana,de cand ai nascut nu ai mai scris nimic aici?esti suparata de ceva?Ne mai citesti macar?Si de tine as vrea sa mai stiu ceva Carstea...ca m-am gandit mereu la tine...Chiqui a mai dat vreun semn?Alinta27,multumesc de aprecieri...esti o draguta!Kay,ma rog sa-ti fie bine,sa-ti fi intalnit comoara pana acum!...

http://profile.imageshack.us/user/szoloseb/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

scriu repede, pana e gata masa, si apoi sper sa pot scrie mesajul ala "recuperator". vreau numai sa ii spun neaparat lui chris27 (dar e valabil pentru noi toate, si vorbesc cat se poate de serios!!!) sa se forteze sa manance. draga mea, stiu cum e, asa mi se intampla si mie, nu imi vine sa mananc mai nimic, ma tot gandesc ce naiba mi-ar face placere, daca nu cumva mi-e pofta de ceva...in general nu imi vine nimic in minte. si totusi, din cand in cand incep sa imi tremure mainile si ma apuca frica sa nu ma intorc de unde am plecat, asa ca ma fortez sa mananc regulat. si sanatos. adica zilnic banane (fac bine la moral etc etc), ardei, rosii, si altele. carnita cel putin o data la doua zile, oua...si iau in continaure vitamine. te rog eu mult, incearca sa iei ceva pentru pofta de mancare, vitamine, untura de peste sau mai stiu eu ce. probabil ca ai ajuns intr-un punct in care nu ai mancat de mult si nu iti mai trebuie oricat te-ai fortat. ia-o incet, cu portii mici, dar regulate, si o sa-ti revii. nu te supara ca insist, probabil ca te gandesti si tu la asta dar poate ca uneori e nevoie sa iti mai aminteasca si cineva din exterior ce ai de facut!!! gandeste-te ca ai nevoie de multa forta ca sa faci fata puilor tai, asa ca poate iti vine si tie pofta de mancare.

fetelor-cucuietelor, mesajul de mai sus e valabil pentru noi toate. va pup si nu ma mai lungesc, ca nu are rost. cred ca m-am intins atat ca mi-e foame si nu mai e gata masa aia!!!

mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

vali5 ce dulce e andreiutzul tau!
si ce par zburlit, iar pe burtica suntem pur si simplu nemaipomeniti!
merge cam greu forumul sau eu am inceput sa stau mai prost la capitolul rabdare (de cand cu joaca asta:vine, nu vine)?

mihaela
39 sapt Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
soricei pt Tavi
AMR: un pic!

Mergi la inceput