Stelute de ianuarie-februarie 2007 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Aaaa, si sa nu credeti ca eu de capul meu i-am pus mai multe legume in loc de cate una la trei zile. L-am intrebat pe dr Mateescu, pediatrul, si mi-a spus ca ce e fiert nu e problema si sa fac din toate deodata ... Asa ca ...

Sa inteleg ca nu stie nimeni sa faca spanac ... Ma simt mai bine, ca incepusem sa ma cred unica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

neata

la multe lunishoare:

bb de biadamin

larisa bb de ramonaa

denis bb de monikk

isabella bb de pitilache

anna bb de biribu

dana daca as face bb 2 nu as vrea sa fie diferenta mare de varsta, ad max 2 ani...si nu stiu daca as face fata cu 2 bebei mici. hahaaaa super banc.

marybel e un dulce erik cu lingurita in mana si murdarici la botic. cate lingurite i-ai dat sa pape? ohooo destul de multi pt inceput zic eu.

alinuk mai vazusem filmuletul cu bb razacios, e demential!!! si aia 4 sunt mortali.


haha, catalina io nu pap spana, urzici, loboda, etc asa ca nu ma pricep. o zi buna la masaj.


Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Neatza la gagici!

Mary,mi-a placut de mazgaliciul tau mic,iar de capusor da-i pace ca e un frumusel.Of,vai de bietii gupii cu asa mame stresate ca noi.

Catalina,sper sa nu te superi,dar mie asa mi s-a parut ca te grabesti.
iar cu comparatia,zic iar ca nu e bine (sa nu dai cu ceva dupa mine ) dar fetili astea au inceput de la 3 luni jumate,majoritatea si e normal sa le pape bb-ii deja asa.Eu zic sa gasesti ceva ce vezi ca-i place si sa-l tii asa o vreme pina se invata.
Chiar citisem ca daca unui adult ii place sa schimbe si sa incerce mai multe feluri de mancare,la bb e exact invers.Ei iubesc sa aibe acelasi fel de papica si sa o savureze.Aici chiar se da o saptamana acelasi fel de mancare (borcanel) si apoi se baga altceva.
Eu zic sa-i faci un meniu personalizat,care poate merge doar la Matei,nu trebuie sa coincida cu ce scriu alte mamici.
La faza asta o admir pe Messa pentru creativitate.

Alinuk,fimuletul cu 4 bb-ii e cu dedicatie pentru Liuda,ca prea se plinge atat.


Liudo,traitz-ar neamu` ca a baut gupilu meu ceai noaptea trecuta si nici nu s-a mai trezit pina la 7.Faza cam naspa e ca ceaiul trebuie tot cald,asa ca tot a trebuit sa ma deranjez.
La noapte incerc cu ceai rece sa vedem cum reactioneaza.

Tzuchi,imi pare rau,ce sa zic.Bafta multa sa ajungeti inapoi in UK sa sa fiti fericiti!


Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

am intrat si eu pe aici sa ma hlizesc si m-am hlizit la bebeii aia de pe youtube,mor de ras,sunt dementiali!mai ales aia 4...desi nu vreau sa imi imaginez cum o fi cand plang toti...mama!!!

ia uitati si la www.youtube.com/watch?v=0VQjYvBU8fo" target="_blank">partulica asta mic


hihi....

am vazut si bebe ella a ivonei cum rade,si eu la fel ca marina ma oftic,a mea cum vede camera tace.am fentat-o o singura data ...

marina era piure de legume ala,bine...ea cum ne vede pe noi ca mancam sau bem ceva,casca gura mare si se intinde,e pofticioasa,trebuie sa am mare,mare grija cu ea,sa nu ajunga vreun rostogol!

miha mersi de urare,sper sa am ceva spor cu invatatul,pe caldura asta....

marybelai vazut ca daca vrea el sa pape,papa ???ce bratarica are la manuta,hehe



Adriana Maria *iubita lu' mami si tati * //11 ianuarie 2007//*//pozele noastre
www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank">filmulete cu fetita mica in burtica //www.desprecopii.com/info.asp?id=1080" target="_blank">Nasterea unei stele//

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Marina - eva nu mananca 10 lingurite, mananca un castronel acum. cred ca nu m-am exprimat bine. ce vroiam sa spun este ca din momentul in care am ajuns la 10 lingurite nu i-am mai dat supliment fiindca nu stia sa manance cu lingurita, este fomista si vroia repede biberon sa se sature. si nu mai ajungeam niciodata sa inlocuiesc masa asta. asa, intr-o saptamana am inlocuit-o complet si deja avem 2 saptamani de cand mancam un castronel, deci suntem pregatite sa inlocuim si masa de la 14,00.

marybell- l-am vazut pe erik, e un dulce.

dacost- saru' mana pt compliment. vad ca nu zici nimik de fundul mare... dar il dau eu jos in 9 luni. asa mi-am propus.

Lilisor - acu am vazut si eu postul tau referitor la diversificare. ma incumet sa-ti spun cum am facut, ca mi se pare ca bebe adam e un fomist ca si eva mea. deci mi-am ales o masa de lapte pe care sa o inlocuiesc complet, si anume aia de la 10 fiindca am vrut sa incep cu fructe. vreo saptamana i-am dat si supliment (i-am explicat marinei mai sus ce si cum), pana a ajuns sa manance ea bine cu lingurita (acum deschide si gura,isi duce singura lingurita la gura si ii curg balele cand ma vede pe mine ca mananc - eu mananc dimineata cu ea cereale cu lapte). dupa ce am reusit sa inlocuiesc complet masa asta, am asteptat 2 saptamani ca sa se obisnuiasca copilul, sa se simta satul, sa ii fie foame si sa stie ca la ora aia are fructe. eu asa stiu: nu se inlocuiesc toate mesele de lapte odata, ci pe rand, incetul cu incetul, altfel copilul este flamand in permanenta, nu are rabdare sa se sature cu lingurita si mesele devin un chin in loc sa fie o placere. inca ceva: in primul an de viata se formeaza apetitul copilului. acest apetit se formeaza din senzatia de foame si senzatia de satietate de dupa masa, care ii ofera copilului satisfactie si placerea sa manance. deoarece eva mea are ore fixe de masa(pe care si le-a fixat singura maria-sa) o mai las sa maraie din cand in cand, ii arat biberonul si intinde mainile dupa el, o intreb:"ti-e foame? vrei?", la fel fac si cu lingurita inainte sa ne apucam de mancare, ca sa creez asteptarea aia. ce vreau sa spun este ca bebe adam este fomist, nu are rabdare sa se sature cu lingurita, si probabil sunt si prea multe gusturi deodata, unde mai pui ca si ii place la san. toate acestea duc la ce povestesti tu. eu zic sa incepi sa inlocuiesti o singura masa, care iti e tie mai la indemana si sa o iei usor. cand gasesti formula care il satisface asteapta o saptamana pana treci la inlocuirea urmatoarei mese, fiindca atunci esti sigura ca masa inlocuita e o placere pt el. asa cum ai facut pana acum imi da impresia ca adam e flamand tot timpul si de aia de "iti pune parul pe moatze". sper sa nu te superi ca m-am bagat si eu, dar tu mi-ai dat o gramada de sfaturi bune pana acum, m-ai ajutat enorm cand alaptam, asa ca sper sa te ajute si pe tine experienta mea.


Laura si Eva
11.ian.2007
poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

ah ,uitati-va la asta www.youtube.com/watch?v=arCITMfxvEc" target="_blank">parca e in maternitatile din romanica

ma prapadesc de ras... [:-))]





Adriana Maria *iubita lu' mami si tati * //11 ianuarie 2007//*//pozele noastre
www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank">filmulete cu fetita mica in burtica //www.desprecopii.com/info.asp?id=1080" target="_blank">Nasterea unei stele//

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Laura,pai eu sa comentez de fundul tau cind il am ditai pe-al meu?
Abia astept sa vin in Ro sa ma bag si eu in colanti si fuste ca aici s-ar uita tot satul dupa mine cu bb in carut si imbracata asa.
Mai am 2 luni si-mi fac si eu damblalele mele cu fuste scurte.

Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Dana, nu ma supar, de ce sa ma supar. Oricine e liber sa se exprime. Oricum sunt zapacita complet. Dar nu aveam de gand sa ii schimb piureul asta pe care i-l dau prea curand. Si nici sa ii bag altceva. De asta nu pricepeam la ce te referi cu graba.
Cat despre borcanase ... eu sunt total anti asa ca ....

Laura, bravo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

mamaaa ce supa i-am facut lui fie-meaa. imi place si mie. abea astept sa-i dau la 14,00..manca-o-ar mama de mancacioasa ca seamana cu mine.

Laura si Eva
11.ian.2007
poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

fetele neata!!!
nu stau mult ma duc la plimbarici prin magazine, ne trebuie masa la copil si inca multe altele...
Daconst - pai din ce descriai tu - e exact faza care mi-o face domnisorica noaptea, inainte ma tresam credeam ca e foame, asa ca dupa ce ma chinuiam sa fac laptele si asta mica baga doar 50 sau 100 de ml ma suparam foc... asa ca mi-am dat seama ca doar isi potoleste setea... si am trecut la ceai si e foarte bine. voi beti cald? la mine nici laptele nu-l accepta cald... nu-i place, de mica a scuipat mancarea calda, numai rece mancam! Si mai ales ceaiul sigur trebuie sa fie rece!!!

v-am cazut pozele, am citit bancurile, am vazut si cu diversificarea....

aaa am uitat... INTREBARE MARE - de stat in cur noi inca nu stam bine, adica nu prea stam, in schimb a descoperit pasii (dar mereu i-a placut mai mult tzapana in picioare decat in fund) ... eri a mers toata casa tinuta de sub brat... dar ce pasi clari face! Ridica picioarul de la genunchi ca lumea!!! azi... mai noi a inceput sa mearga tinuta doar de manute, dar merge frate!!! ACUM ziceti-mi e bine? Fac si ai vostri? Ati incercat? NHu o poti opri, caut alta ocupatie ca sa uite, dar ea vrea in picioare si o rupe la fuga... e bine? nu? fac ai vostri?

mai revin


Mergi la inceput