Despre cresterea copiilor in familii cu mai multi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Wow,Mariana ,iti mai doresti 1-2???
Eu n-am planificat 3,la doi ma gindeam dar la trei nu.Bineinteles ca si pe al 3-lea l-am iubit si l-am dorit de cind am aflat ca e in burtica si desi ma sperie ideea de o noua sarcina cu siguranta ca s-ar intimpla la fel.Adica l-as iubi si l-as astepta cu drag la fel ca pe ceilalti!

Marimar,sa-ti zic sincer citeodata simt ca nu le ofer de ajuns timp celor mari.In special celei mai mari!
Pitica mica vrea din ce in ce mai mult in brate.Mijlocia la fel,dupa citeva ore la day care vrea sa o iubesc ,sa o string in brate.Culmea le apuca pe amindoua deodata,si pliiiing
Cind dorm amindoua,sau macar una din ele o mai "iubesc"(adica o alint) si pe cea mare.O plimb in brate prin casa,pe la frigider unde isi alege ea ce vrea,sau stam intr-un colt ghemuite si vorbim cite in luna si`n stele.Mai putem face asta si cind e papa acasa si sta cu pitica.Cele mari vin pe rind la coltul nostru preferat.
Le fac baie si atunci ma joc cu ele,le las sa se balaceasca in voie!
Simbata si duminica plecam chiar daca suntem singure.Chiar daca iesim in parc si tot e ok.
In fiecare zi dupa gradi le las o ora ,poate o ora 1/2 in parc la joaca.
Ce nu ma multumeste acum e ca din graba sa termin treaba (de gatit in special) nu o las pe cea mare sa ma ajute.De citeva zile ii tot zic ca sunt ocupata tare si ma grabesc ...
Dar mi-a spalat vasele de vreo doua ori
Am sa ma straduiesc sa ma organizez putin mai mult.Adevarul e ca de cind a venit vara s-a lungit ziua si petrecem mai mult timp pe afara,de aia nu imi ajunge timpul sa fac ce vreau in voie.
Asa cum am mai zis,eu am noroc ca sotul ma ajuta la cumparaturi.De platit una alta tot el se ocupa.Eu cumpar doar maruntisuri .
Mi-au fugit ideile,acum fac bilantul lunii trecute,scuze ,revin daca nu cumva intru in soc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Ma bucur ca ati reaparut mamicilor

Adita, ai tai sint toti micuti sub 6 ani, wow ce curajoasa esti ! Da, ai dreptate, sint si multe avantaje cind sint de virsta apropiata, se joaca mult impreuna si se intretin unul cu altul.

Mariana, tu vad ca esti super organizata, poate invat si eu de la tine cite ceva...Dar cu dorinta asta nu stiu ce sa zic, daca nici dupa 4 copii nu se domoleste cred ca numai menopauza sau vasectomia s-o mai domoleasca . Serios vorbind, probabil avem in noi prea multa iubire de impartit...Dar oare de ce??? S-o intrebam pe Principesa?

Pe mine ma sperie gindul sa am 3 copii, dar imi doresc...E o dorinta mai puternica ca ratiunea...Cum o sa fie atunci , habar n-am... Tot ce pot e sa ma rog sa-mi dea Dzeu rabdare si minte sa ma organizez si sa ma bucur de ei !!

Hannen, tu esti zina gospodariei din cite am vazut si perfectionista si sint convinsa ca faci in asa fel incit sa nu aiba de suferit nici una din fetite ! Imi place sinceritatea ta !

ank-miki, ce curaj sa o iei de la inceput dupa atita ani !!

dodo, trebuie sa admit ca am fost pe Gold Coast in aprilie si am ramas uimita cite familii cu 3 copii sau mai multi am vazut. Am stat la un resort pt familii, majoritatea aveau 3 copii, am inceput sa le numaram cu sotul sa vedem care predomina ! Foarte fain

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Marimar,hai mai mamico ca nu ai de ce sa-ti fie frica!!
Serios,adica din punctul meu de vedere e ok,e bine!Daca ai deja 2 al treilea intra si el in schema rapid.Nu stiu care o sa fie diferenta intre virstele lor,dar crede-ma ca nu se darama lumea daca ai 3 copiii.
Ma gindesc ca bunicile si strabunicile noastre faceau cite 10-12 si n-au mai murit Aveau si curte,si munca la camp si animale!
Vezi ce te incurajez???

Cit au ceilalti doi copii ai tai?
Te intreb pt. ca tar te-as sfatui sa faci unul cit mai repede.E bine si pt. tine sa-i "ridici" pe toti deodata dar si pt. ei.Daca au virste apropiate vor avea si activitati comune.Stii tu!
Dar daca e distanta prea mare (nu neaparat comparat cu primul,ci cu al doilea) o sa fie mai greu.In timp ce unul are nevoie de tine sa-l duci la patinoar sa zicem,cel mic o sa scinceasca de somn(am dat si eu un exemplu aiurea)
Apoi imi e ca daca primii doi sunt apropiati ca virsta si al treilea e "singur" o sa te vad pe aici intrebind cum e cu mai mult de 3 copiii,din dorinta de a-i face si celui mic pereche.

Aaa,sa-ti zic un secret(ca sa nu ma mai lauzi atit).Doua zile n-am reusit sa bag aspiratorul abia ieri am aspirat.Azi am aspirat iar si am spalat si pe jos pt. ca aveam o podea ,wow ,durere!
A,si m-am tinut de cuvint,mi-am luat part time-ul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Aoleu hannen, ce part-time ti-ai luat? ce faci si mai ales cind????

Eu sint amatoare de diferente maricele intre copii ca altfel nu ma descurc si nu ma vad cu 2-3 copii dintre care nu ma inteleg cu nici unul . Cel mare are 7 si cea mica 2 jumate. Ma gindesc sa fac urmatorul in asa fel incit sa fie diferenta de 4 ani intre ultimii doi( planuiesc o fetita ca stiu reteta si pentru ca eu mereu mi-am dorit o sora...dar... de fapt si de drept acum ca avem si fata si baiat chiar nu conteaza ce o sa fie )

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Marimar, hai ca nu puteam sa nu intru si aici.
adita, hannen, ank_miki, cinste voua!
Eu am deocamdata numai 2, de 3 ani si respectiv 11 luni, si ma descurc foarte bine cu ei, nu am nici un ajutor in afara de sot cand vine de la munca. Si mai vreau un bebe. Singura problema ar fi a 3a cezariana dar adita imi da curaj si stiu ca mai sunt si alte mamici in situatia asta. Mie una mi s-a parut mai usor cu 2 copii decat atunci cand l-am nascut pe Eduard si eram complet bulversata. Si sunt convinsa ca m-as descurca si cu 3, poate financiar ar fi un picut mai greu. Mai ales ca atunci cand s-a nascut bb2 noi inca eram cu pampers, suseta si biberon asa ca doar au fost la dublu. Si bb3 as vrea sa vina destul de curand, sa fie diferenta intre ei cat mai mica. Deja Edi si Eric se joaca impreuna si mor de drag cand ii vad.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

MAI 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Aaa, referitor la intrebarea:" de unde vine dorinta de a mai avea copii?", eu pur si simplu nu ma "satur" de ei. Oricat de obosita as fi asta ma face fericita, asta mi-am dorit dintotdeauna. Sunt 3 ani de cand nu mai stiu cum e sa dormi o noapte intreaga dar ma inham cu placere la inca vreo 3 ani in ritmul asta. Si sotul meu simte la fel, viata lui se invarte 100% in jurul copiilor, asta il fascineaza cel mai mult.

Cornelia, mami dewww.onetruemedia.com/shared?p=1f7b802ef8d6f642515014&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eduard si Eric

MAI 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

mai fetelor, ma bulversati voi..cu 3-4 copii..si sunteti vesele si fericite...si unele chiar va mai doriti...eu ma simt la capatul rabdarii,a puterii...si n-am decat 2..dar va spun cionstiti cami este greu cu ele..priam are 6 si jumate, a II-a are 1 si jumate...si tot ma apuca nervii cand ma grabesc ca naiba si cea mare abia se misca sau nu se misca deloc..sau trebuie sa-i spun de 7 ori ce sa faca ca sa faca...cand cea mare imi solicita aceasi atentia ca si cea mica si eu nu-s decaty una..cu job full time, cu cumparaturi, intretinere casa, etc...in conditia in care am tot ajutorul sotului...si tot nu am nici un pic de timp liber ptr mine...si ne este destul de greu si financiar...
care-i reteta fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Hannen exact asa cum ai scris tu mi s-a intimplat: intre cel de-al doilea si cel de-al treilea fiind o diferenta mare de virsta ne-am hotarit sa-l procream rapid pe-al patrulea.

La mine in familie au fost mereu doar 1-2 copii,doar stra-strabunicile au nascut 4-6,asa ca mi-am dorit intotdeauna o familie mai numeroasa.

Tu ai trei fetite? Ce virste au?

Aici vara avem asa numitele nopti albe si in vacante ne permitem sa ne culcam putin mai tirziu,ca la 10 seara lumina e ca in Romania pe la orele 19.

Marimar vreau sa-ti spun ca si eu aici in Suedia vad mereu familii cu 3 copii cam peste tot.Ieri eram in parculet si am vazut un tatic cu 5 copilasi,cel mai mic cred ca nu avea nici 3 luni.Ce mi-a placut a fost ca fetitele mari pareau sa-i protejeze si sa le poarte un pic de grija celor mai mici.Una dintre ele a venit sa-mi admire caruciorul cu bebe Magda si a intrat imediat in vorba cu mine.

Tocmai ma gindeam ce-oi face cu..."dorinta" cind ajung la menopauza.Sper insa ca pina atunci sa devin bunica si sa ma bucur de primii nepotei daca vrea DD...

Poate vom fi colege de odisee,ar fi super!

Cornelia si eu sunt mai mult pt. diferente mai mici de virsta intre copii.La inceput desi este solicitant pt.parinti,copii se vor bucura de tovarasia celorlalti fratiori/surioare.

Dodo copilasii tai ce virste au?Si in tarile nordice foarte multe familii au 3 copii sau mai multi,casele sunt maricele si apartamentele tot la fel.

Unde or fi si celelalte mamici cu mai mult de 4 copilasi?(esty,fomalhauti...scuze ca nu-mi mai amintesc exact toate user-urile)


Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by roxanalcare-i reteta fetelor?[/blue]tati si printesele : http://thumb0.webshots.net/t/57/557/3/38/46/2943338460092654700KuUueE_th.jpg
nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87474
organizare si disciplina.Simplu. Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mamy spune:

Fetelor,jos palaria!
Eu am 2 si casa mea arata ca dupa bombardament,nu pot sa ma organzez nicicum,adica mai sunt zile bune dar acum de o sapt parca am intrat intr-o gaura neagra din care nu reusesc sa ies si oboseala isi spune cuvantul .Offf,vreau concediu.

Si mie-mi plac ffff mult copiii,problema e ca-mi plac ffffffffff mult cand sunt bebelusi mici pana la 1,6 ani,2 apoi mi se pare ca prea ti se urca in cap,simt ca cel mare sufera si-si manifesta gelozia pe cel mic(cand era mik putin mai des,acuma doar uneori).Ma simt vinovata ca nu ma ocup de cea mare destul si uneori(sa nu dati cu rosii dar asta simteam eu)chiar ca nu o mai pot iubi ca inainte de-a venii cel mik(desi aici citesc alceva cum ca iubirea se da egal)Probabil sunt un caz patologic,nu stiu dar am simtit nevoia sa fiu sincera si sunt deschisa sa primes sfaturi.As vrea si eu inca unul dar simt ca nu ma tin nervii pt 3 si ma tem sa nu sufere cei mici dandu-le mai putina atentie.Nu stiu cum sa ma impart !!
Fetelor ,astept sugestii practice de la voi si poate poate ma incumet si eu apoi la inca unul.

Mergi la inceput