Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

BB, daca vrei sa mergi cu expresul procedezi astfel :
cobori din tren, iei de la iesirea din Gara metroul catre Victoriei (intrebi, ca sunt mai multe directii), cobori la Victoriei si iei acest autobuz care te duce direct la aeroport.
Vital este sa intrebi din segment in segment, eventual 2-3 persoane sa fii sigura , ce trebuie sa faci sa ajungi la...

Acest expres circula doar la anumite ore, cel mai bine ar fi sa intri pe siteul www.ratb.ro, sa suni la nr. de informatii (presupun ca exista) si sa intrebi despre linia 783. Acest autobuz necesita o cartela speciala, nu stiu daca se poate cumpara direct de la sofer. Oricum, este cam trambalau, poate mai bine iei un taxi (nu stiu cat costa,dar presupun cate sute mii lei).Poate stie cineva mai bine

Va pup, acum chiar ca plec!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pussi, ne e mai convenabil, sa luam avionul din Buc, decat din TM.
in legatura cu ce sa ajungem la aeroport cica e un autobuz care il iei de langa gara si te lasa direct in aeroport, stiti cumva cum se numeste??

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!


16+ mami de baietzel sau fetitza ???

poza eco bb si burtik


www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Nepotica mea a facut varsat de vant. Bun, am intrerupt legatura cu ea, dar sa intrerup si cu mama (care merge in fiecare zi la ea) si cu frate-meu, cu care ma vedeam destul de des ?

Parca stiam totusi ca n-ar fi pericuoloasa in sarcina. Nici maica-mea nici soacra-mea habar n-au daca eu sau sotul am facut cand eram mici. Soacra-mea l-a luat cu " da, sigur,aaa parca totusi nu tu, parca ai facut de ala cu bube mici nu cu bube mari, etc).

Spuneti-mi si mie cum se ia, prin aer sau contact fizic, direct de la persoana bolnava sau si prin intermediari ? Ca sotul si fratele se tot discuta care dintre ei sa renunte la fotbalul saptamanal (sfant, de altfel in program ) ca sa nu se intalneasca. Si mie mi se pare cam exagerat.

14s + Sophia 80%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

va multumesc pt raspunsuri!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!


16+ mami de baietzel sau fetitza ???

poza eco bb si burtik


www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Din cunostintele mele nu exista autobuz care sa te duca la Aeroportul Otopeni direct de la Gara. La Baneasa era autobuz care te ducea de la gara , dar nu la otopeni. Otopeni-ul fiind in afara Bucurestiului, acolo nu ajung decat linii expres sau linii interurbane. Mai sunt si alte autobuze pe care le poti lua de la P-ta Presei libere si trec pe DN1 pe la aeroport,dar nu intra in aeroport, pe cand 783 te lasa la poarta aeroportului. Bafta!

Anca 17+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

ancaD, ciulama de pui cu smantana si usturoi si cu mamaligutza!! (sper sa nu va fac pofta.....)!!!
eu de cand sunt gravi toata ziua as manca ciorbitza, iar inainte nu mancam ciorbita cate o sapt....

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!


16+ mami de baietzel sau fetitza ???

poza eco bb si burtik


www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png





Cum faci ciulamaua? Partea cu usturoiul suna tentant,

Shery 16+ Alesia

my precious
eco-uri
burticuticuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

mihuta stiu ca nu tb neaparat contact fizic cu persoana bolnava, ci e suficient sa respiri acelasi aer. Dar poate te lamureste Victo ca ea saracutza a avut in sarcina, si iti poate spune cum l-a luat si cat e de grav sa il faci in sarcina. Ca pana la urma cred ca nu e prea bine sa il facem ca altfel medicii nu ne-ar da sa facem analize la inceputul sarcinii pt rubeola.

Anca 17+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Fetelor, a venit doctorita de la CMU cu calculul riscului in dinti, totul e perfect.
Daca va arat foaia, sa vedeti e cu un grafic meserias cartof (cutt-off) si e in engleza toata jmekeria! E? A meritat asteptarea!

Shery 16+ Alesia

my precious
eco-uri
burticuticuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

quote:
Originally posted by mihuta

Nepotica mea a facut varsat de vant. Bun, am intrerupt legatura cu ea, dar sa intrerup si cu mama (care merge in fiecare zi la ea) si cu frate-meu, cu care ma vedeam destul de des ?

Parca stiam totusi ca n-ar fi pericuoloasa in sarcina. Nici maica-mea nici soacra-mea habar n-au daca eu sau sotul am facut cand eram mici. Soacra-mea l-a luat cu " da, sigur,aaa parca totusi nu tu, parca ai facut de ala cu bube mici nu cu bube mari, etc).

Spuneti-mi si mie cum se ia, prin aer sau contact fizic, direct de la persoana bolnava sau si prin intermediari ? Ca sotul si fratele se tot discuta care dintre ei sa renunte la fotbalul saptamanal (sfant, de altfel in program ) ca sa nu se intalneasca. Si mie mi se pare cam exagerat.

14s + Sophia 80%



Eu stiu ca se ia prin aer, prin contact cu o persoana infectata. Chestia mai nasoala e ca ea este contagioasa si in perioada de incubatie, cand nu stie ca e bolnava.
Eu de exemplu am facut varsat de vant cand aveam 21 ani, dar nu am intrat in contact cu nicio persoana infectata -din cate stiu eu - am facut-o asa, aparent de nicaieri. A fost ciudat pentru ca fratele meu a facut cand eram mai mici (eu eram in liceu, in clasa a 9-a) dar eu nu am luat atunci...asa ca nu stiu ce sa zic daca e obligatoriu sa te contaminezi.

15+

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

upss alfa-anca cred ca am gresit eu. cred ca e vb de baneasa.... imediat vad sigur.
sherita, eu fac ciulamaua cu piept de pui sau cu copanele de pui. calesc o jumatate de ceapa si 3-4 catei de usturoi, dupa care pun carnea de pui peste, o las sa fiarba in apa doar cat sa o acopere. dc veri poti sa mai pui 1 catel de usturoi cand fierbe. separat se face un "sos" din smantana si un pic de faina. cand a fiert carnea se pune peste si se mesteca in continu sa nu se formeze cocoloase. la urma se pune marar (sau patrunjel), e mult mai gustos cu marar. la final o condimentezi dupa gust. si merge de minune cu mamaligutza. e foarte faina si a doua zi.

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!


16+ mami de baietzel sau fetitza ???

poza eco bb si burtik


www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput