***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Buna tuturor, acum reusesc sa intru si eu...E asa cald si frumos afara, m-am miscat si eu un pic, poate il conving pe bebe sa "iasa". ieri am fost si noi la doctor si a zis ca il asteptam pina simbata, daca e incapatinat si nu apare, simbata dimineata mergem la spital si il "ajutam" sa vina. Eu am citit despre nasterea provocata, am inteles ca uneori durerile sunt mai mari dar intr-un fel e OK, voi fi acolo si o sa monitorizeze si bebelusul. Vom vedem ce mai e pina atunci... amAcum vreo 2 ore am fost la pp si am observat ceva mai gelatinos- verzuliu , dar nu erau firisoare de singe, sa fie faimosul dop ????
Ma uit un pic l apoze, am citit ca ati pus poze noi ! Va pup, Angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Nu pot sa dorm si am venit la calculator macar sa nu innebunesc pana maine dimineata!


Alex si Elteka si scuze ca nu am dat azi nici un semn de viata, dar dimineata nu am intrat pe net, la pranz am fost plecata ( am avut maternity class si apoi controlul de rigoare) si seara nu am fost om si numai de net si forum nu-mi ardea.

Pe scurt: bebelina mea e prea mica in greutate pt varsta ei, maine ma duc iar la control. A luat in jur de 100g intr-o saptamana si acum la 36s si 2 zile cat avem dupa spusele dr are doar 2342g. Azi l-am intrebat de vreo 4 ori pe dr daca in rest e in regula, dar ma dispera ca imi spune ca "da , e bine, e sanatoasa" dar insista atat de mult pe faza cu greutatea . Daca e ceva sa-mi spuna, sa nu ma mai tina in asemenea stres ca ajung la nebuni in cel mai scurt timp!! M-am uitat si pe alte site-uri japoneze si am vazut ca la 36s ei considera mediu un bb de 2370g. Deci si Maria mea s-ar incadra. Ce dumnezeu vrea doctorul asta? Ce nu e bine la noi, ca nu inteleg???!! Daca il intreb chestiile astea imi zice ca totul e in regula, ca nu sunt alte probleme, "dar e PREA mica" Ma intreaba daca simt ca misca, imi zice cu o fatza mirata: " a daa?!? lasa ca oricum maine facem un non stress test", si apoi imi spune ca nu am de ce sa imi fac probleme . Pai cum sa nu-mi fac probleme?? Sunt la pamant cu nervii. Maine ii zic sa ma lamureasca pt ca altfel simt cum o iau razna din cauza stresului, ca sa nu mai zic ca am cele mai negre ganduri .

Am cautat pe net informatii despre greutatea fatului si am descoperit ca exista si o denumire, ceva de genul " Retard de crestere fetala" -prescurtat IUGR dar mi s-a facut rau- la propriu- cand am citit cauzele si problemele pe care le poate cauza. Refuz sa cred ca micuta mea poate avea asa ceva!! Am renuntat la fumat din secunda in care am aflat ca sunt insarcinata, nu beau, nu ma droghez. Pana si sotul meu nu mai fumeaza. Probleme cu tensiunea nu mi s-a spus ca asa avea, desi astazi la control aveam 80 cu 42 ( cea mai scazuta de pana acum).

Sunt foarte dezorientata, nu vreau incurajari de genul "aa totul e bine, sunt si bebe mai mici etc etc!". VREAU sa mi se spuna clar, odata de catre dr meu , ca am un copil sanatos si normal si sa ma bucur de perioada asta. Sincer cred ca e una din perioadele cele mai naspa pe care le traiesc, de cand am ramas insarcinata.

Si ma simt ca naiba pt ca eu ma ingras ca porcul ( si ma simt VINOVATA pana la cer si inapoi si NU e vorba de silueta mea ) si bebelina mea nu asimileaza!

Pe site-urile pe care le-am citit despre IUGR am vazut ca se spune ceva despre infectii ale tesuturilor, despre probleme ale placentei- la cauzele care impiedica fatul sa ia in greutate. Si cica ar fi mai bine ca dr sa faca cezariana. Oare daca nasc mai repede si bag bebelina pe formula se ingrasa? Mi se invart zeci de ganduri in cap, nu stiu cum sa procedez, vreau un dr roman cu care sa pot sa discut in termeni medicali si sa ma faca sa inteleg.

Acum nu mai pot da vina nici pe dieta japoneza caci saptamana asta am mancat absolut tot ce am vrut.

La faza cu greutatea ( atat a mamei cat si a bblusului), din partea mea sistemul medical jp are o MARE bila neagra. Sunt ingrozitori de pisalogi in ceea ce priveste dieta mamei ( si mi-e ciuda ca nu VOR sa inteleaga ca nu toti oamenii sunt la fel- unii isi permit sa manance cu amandoua mainile si au 40 kile toata viata si unii se ingrasa doar de la apa!!) Si vreau sa ma lamuresc odata si in privinta greutatii copilului. Daca aflu ca doctorul meu e un tampit si insista ca idiotul aiurea pe tema asta ( doar asa, ca are el un pitic pe creier) atunci in secunda doi in schimb chit ca nasc la alt spital cu un dr pe care nu l-am vazut in viata mea.

Ma doare capul ingrozitor, e 3 noaptea aici si nu pot sa dorm.
Scumpa mea mica sughitza!! Abia astept sa se faca ora 9 si sa ma duc la consult!

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ralucami, . Si pentru Maria-Bucuria si de la mine si de la Manu

Monytza, Ancamari, Angelabv

Pauly, si eu sunt foarte suparata cu balansoarul asta, cred ca mi s-a dereglat o doaga sau hormonii au luat-o rau razna
Felicitari pentru micutza

Anca 39+
poze
bebelusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Ralucami - pentru tine si Maria ta. Am inteles ca te-ai hranit corespunzator dar cu ceva vitamine te mai ajuti si tu? Mie mi s-a recomandat pregvit zinc (multiminerale cu zinc care ajuta la dezv si cresterea bb) cand am avut diagnosticat retard de crestere. Dar acest retard de crestere afecteaza nu numai greutatea ci si dimensunile lui bb (in sensul ca exista o disproportie intre partea superioara a corpului si cea inferioara, ultima fiind mai putin dezv decat normalul). La mine problema a fost data de hipercoagulabilitatea sangelui.
Acum iti dau un sfat care, cred eu, ca rau nu are ce face, mi s-a recomandat de catre dr. meu asa, ca sfat babesc: o lingurita de miere si vitamina c in fiecare zi (eventual lamaie). Poti sa ii intrebi pe japoneii tai si de minerale daca si ce iti pot recomanda. Iar dr meu ma zapacea sa beau si multa apa (ajunsese sa imi recomande sa beau 4 l/zi si i-am zis ca e exclus, ca as dormi in baie).
Pe de alta parte iti reamintesc ca si mie la 35 de sapt mi s-a spus ca bb are 2.4 kg (si de catre un dr renumit, dr Pop) dar a specificat si eroarea de +-300 gr. Normal ca partea cu - e si mai rau dar uite ca la mine a fost cu + si la cateva zile de la eco Yannis a avut 2.9 kg cand s-a nascut.
Uite inca si te asteptam maine cu vesti bune.

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsy spune:

Ralucami,te inteleg perfect prin ce treci si stiu ca simti nevoia sa te descarci,eu iti sugerez sa mergi si sa mai consulti si un alt doctor.Si eu am avut probleme in Romania cu doctorii,care sunt de o ipocrizie ordinara,la unul dintre ei mi-am facut o lista lunga de analize si nici macar nu s-a uitat pe ele si tinand cont de faptul ca pe langa consultatia de rigoare pe care i-o plateam mergeam cu atentii destul de valoroase.Am schimbat pe perioada sarcinii 3 doctori.Tot ce vreau sa te rog,este sa incerci sa fii calma,pentru ca bebele simte tot...pana dimineata nu mai este mult si o sa te lamuresti cumva de cum stau lucrurile.Pentru tine
36+ cu Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

buna,
posibil sa mai fi venit pe la voi,va invit sa ventiti sa cititi si sa intrebati despre alaptat in linkul de la semantura.
nastere usoara si bebelici sanatosi.

mamicilor care au nascut le fac aceeasi invitatie+sa le traiasca puiul.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am fost si noi la medic azi, bebe e bine, medicul zice ca nu va mai fi la fel de mare ca si primul, sa speram.....totul e bine, mi-a facut testul de streptococ B, vestea buna e ca medicul meu pleaca numa in iulie la sfirsit in vacanta, deci voi naste cu el, si mi-a zis ca prietena mea care e medic rezident ma va putea asista la nastere ceea ce e super ptr ca am mare incredere in ea!m-am ingrasat 1kg, in total am pus 11 kg, colul e ok, ceea ce e super ca vreau sa apuc si eu ceva vacanta, ca inca merg la lucru pina vineri!si vineri au loc ultimele mutari la noua casa, si cu asta basta, ma pot relaxa si eu, abia astept sa mai prind citeva zile sa ma scald in piscina! imi si vine sa rid, ca la primul imi era pregatit bagajul de spital cu muult inainte, acuma......NIMIC nu am pregatit inca.....dar weekendul asta voi spala hainele, si mai cumpar ce mai am, ca doar saptamina viitoare intru in 38 s, pe primul l-am avut la 41s poate de aceea nici nu ma grabesc...
pupici

Flavia 37+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

buna burtici

desi nu am mai scris de multa vreme, sa stiti ca v-am citit in fiecare zi. si azi am venit si noi la raport. a trecut depresia, acum sunt optimista si cred ca totul va fi bine. trebuie sa fie asa. numai picioarele umflate ma mai chinuie :).

andrada, ti-am spus deja ca sunt indragostita de antonio... la fel si de ceilalti pitici si pitice. mi se par toti asa de frumosi! de obicei cand ma uit la pozele puse de voi mi se umezesc instant ochii. de-abia astept sa vina si bebelina mea. dar se pare ca mai avem putin de asteptat, de-abia avem 37 de saptamani, col scurtat dar inchis, contractii lipsa.

ieri am vazut-o pe paula- dideip si pe micutul paul... e foarte frumusel, dormea linistit la mami in brate. mi-a placut la nebunie de paula ca e super optimista. mi-a dat si mie putere.

pentru toate fetele care urmeaza sa nasca.

pupici la burtici

p.s. eu vreau sa fac botezul in august candva, spre final. o sa il facem la fratele meu in curte, ca si cununia noastra civila de anul trecut. e loc mult, iarba verde, aer curat. daca ploua, avem terasa mare, asa ca problema e rezolvata.

37+

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Poohy

Ralucami pe voi va zapacesc acolo dr astia care va monitorizeaza atat de atent, saptamanal, e prea mare stresul. Te rog sa nu uiti ca in Romania se fac cam 2-3 eco/sarcina, cea din sapt 31-32 fiind ultima. Fiecare copilas creste in ritmul lui. La tine intervin si genele japoneze care pot fi f. puternice. Mai ai 4 sapt, in care Maria se poate apropia de 3 kg, ceea ce e normal pt o fetita. Si nici daca e mai mititica nu e problema, sanatoasa sa fie. Si tu ai un regim de viata echilibrat, te-ai hranit sanatos, chiar daca tu fara sa vrei esti cam la regim fata de noi astea care ne scapam la mici si la sarmale, nu mai zic de bunatatile care au fost de Paste. Si ai vazut ca sunt copii care pur si simplu se nasc mai micuti, indiferent de cat s-au ingrasat mamele, sau ce au mancat sau ce vitamine au luat. Eu am luat 15 pastile de elevit/luna, multe din noi am luat vitamine zilnic iar altele nu au luat deloc. Incearca sa gandesti pozitiv si mai lasa-le incolo de masuratori! Sa ne spui maine cum a iesit testul non stres. Eu cred ca Maria e o fetita delicata si scumpa, asa e ea, vrea sa arate ca o japoneza adevarata.

Anca, 40s+1zi Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

pentru ralucami:
draga mea, eu am nascut la 35 de saptamini implinite, bebe a avut 2,4kg, a fost si este un bebe absolut normal, f bine dezvoltat pt cite sapt avea si a luat f bine in greutate pt cite sapt are acum.
asa ca nu mai fi prapastioasa, bebe al tau este F BINE.
iar fetitele sint si mai luptatoare, asta pt ca dezvoltarea la fetite se incheie mult mai devreme decit la baietei.
nu te mai stresa,
IULIA

IULIA, mami lui bebe FLORIN MARIO

Mergi la inceput