Piticodromul de sept-oct 2005 (180)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Alinam, bravo! Avem amandoua copii destepti si se pare ca mai sunt cativa pe-aici

Simona lui Alex, corect e sa mi-o dai mie pe blonda carliontata ca sa-si tina de urat cu matei noaptea. Ce ar avea de facut intr-o casa in care toti dorm pana la 11-12 in w/e? Zi si tu ... Deci Simona lui Luca, daca vrei neaparat copil ce se trezeste noaptea il iei pe matei sau mi-o cedezi mie pe alex . Sau ii vrei pe amandoi? Ca si mie imi trecea prin cap azi noapte pe la 4 sa il dau pe fimiu.



Ruxandra cu aka Matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Da Kid vreau eu fetitza, ca daca tot nu dorm noaptea macar nu dorm pt doi odata :)
sa nu te razgandesti, zi-mi doar de udne vin sa o iau

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Si daca tot ma pliktisesc ca soacra e inca la plimbare cu Vlad sa va zic ce am fakut ieri: primul "accident" , m-am dus cu Vladi la o amica si am vrut sa parchez omeneste cat mai langa bordura, bun, am dat in spate numai ca nu am observat taxiul care tocamai se oprise in spatele meu, concluzia : i-am dat sa imi pupe fundul , da si taximetristul ala destept, nu putea sa claxoneze cand m-a vazut ce hotarata dau cu spatele? eu cu dacia 1310 el cu loganul, el a avut dost o mica harjaiala pe bara aia neagra si mie mi-a cazut bara din spate , deci luativa logan cu incredere e rezistenta, toata treaba asta m-a costat 10 roni cica sa isi ia el nu stiu ce sprei sa dea pe bara respectiva.
Am sunat sotul din dotare sa ii fak scandal, eu eram obisnuita ca numai eu merg cu dacia, da cu o zi inainte i-am imprumutato si lui, asa ca oglizile, scaunul erau pe "masura" lui, scaunul l-am tras eu mai in fata cand m-am urcat in masina ca nu ajungeam la pedale, da oglinda retrovizoare nu, ca de obicei nu prea ma uit in ea, doar in laterale, si eu cand am dat cu spatele m-am uitat in oglinda , da era liber ca oglinda era orietata mult prea sus si vedem orizontul, deci aveam liber in spate

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Alina, Kid va inteleg perfect.
Asta e motivul pentru care a luat mama primul avion si a venit aici pentru ca am trecut printr-o stare rea de tot, am slabit foarte mult, am dus copilul la pediatru, la teste.
Ce sa zic, a venit mama intr-o goana si in ziua aceea Petrut a zis 3 cuvinte si a aratat 2 semne noi, ca-mi venea sa-l pun sa-i plateasca biletul
Si de atunci arata tot mai multe semne, dar cu vorbirea tot asa prost sta.
Iar cand una din mamici a zis ca o prietena de-a ei se lauda ca fetita ei zice poezii la 17 luni, am crezut ca-mi cade cerul, dar mi-am dat seama ca e un lucru la care exceleaza, asa cum Petrut doarme bine.
Pediatrul nostru are fetita cu 1 luna mai mare decat Petrut. M-am dus la el cu 2 liste : una in care am scris lucrurile pe care le face si una cu lucrurile care ne ingrijoreaza. Le-a citit, apoi le-a ridicat pe amandoua si a zis : "astea sunt lucruri perfect normale pentru un copil de 19 luni si inca ceva : cum adica stie 1,2,3...9 si A,B,C? le arata?? pai fica-mea nici macar nu arata pe carte un animal si de saptamana trecuta eu sunt tata si maica-sa e mama, ca pana acum le incurca."
Si apoi mi-a zis ce face un copil de 19 luni, de mi-am dat seama ca majoritatea copiilor de pe forum sunt foarte inaintati, ei acum trebuie sa se joace, sa descopere pietricelele, natura, deabia de la 2 ani sa arate diverse pe carte.

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Oauu, oauu, aveti copii de dat?
Himmm....eu ce sa zic.
S-au dus zilele acelea cu copil perfect.Nu glumesc dar Alexia a fost chiar copilul perfect.Asta pana la un an.
De la 6 saptamani a dormit toata noaptea, manca seara si se mai trezea dim. la ore rezonabile, nu a facut multe mofturi la mancare, nu a racit niciodata, nu a stricat jucarii...ce sa mai spun era un copil ideal.
Dar a implinit fata un an si a zis ca e cazul sa schimbe macazul.
Ce atata cumintenie.
Asa ca se trezeste la 5 dimineata si vrea la noi in pat, daca nu reuseste sa vina singura, fiind prea adormita se pune pe urlat.Apoi adoarme si se ma trezeste la 7. Niciodata mai tarziu.
Au inceput si mofturi la mancare: fara fructe, fara legume proaspete si daca se poate numai dulciuri.
Stie, recunosc, cateva cuvinte, cam 30, dar le foloseste cand vor muschii ei. In rest vorbeste chineza.
Propozitii nu stie. A zis o data pe la un an si 2 luni:"uite tati"- asta a fost tot.
Olita e o chestie cu care un copil trebuie sa se joace, nimic mai mult.
Peretii au picturi - e un mic Picasso Alexia.Azi i-am luat carioci, nu stiu ce am avut in cap.Are buzele verzi, palma stanga rosie si un picior albastru si cica se spala cu apa.Da de unde!
I s-a pus pata azi pe un tricou, desi a transpirat am vrut sa o schimb si s-a pus pe urlat, a trebuit sa-i pun tricul la loc ca nu vroia altul.
Nu suporta sa-i fac baie, e un urlet continuu .Nu mai vrea in cadita dar nici in cada de la baie.Nu suporta apa dar nici murdara nu se suporta cand se murdareste pe maini se pune pe urlat.
Eu v-as da-o(nu prea mult timp, asa intr-o scurta vacanta ca am nevoie, zau ) dar va avertizez:se joaca mai mult cu bijuteri, carduri, portofele, e musai sa bea ceva parfum, vedeti ca are gusturi fine.
Afara daca mergem, nu vrea sa fie tinuta de manuta, si de cele mai multe ori merge in sensul invers in care merg eu si pleaca de la joaca urland.
O vrea cineva o saptamana doua?
Haideti ca e cel mai frumos si destept copil din lume, manca-l-ar mama!Doar e fi-mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

V-am pus aici AICI dovada.Am un copil frumos si destept, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Alina, Alexuta, Kid, Locca imi place ca sunteti realiste.
Una din prietenele lui Petrut e cea mai dulce, simpatica, isteata fetita din cate am vazut si cand am vazut-o ca se da cu fundul de pamant ca Petrutu' ... nu mi-a venit sa cred. Pai Jillian are 2 ani, face propozitii de nu mai stiu cand, zice ce vrea si tot n-a reusit sa-i explice mamei ei care-i problema. Asa ca asta nu tine de vorbire, ci de varsta. A, si sa nu uit, nici ea nu doarme bine, doar mama ei o poate culca si ii ia 1 ora cu citit de povesti, imbratisari, baut apa, se trezeste de 2-3 ori pe noapte si o vrea doar pe mama. O alta mamica se plangea ca ii ia 1-3 ore sa-l adoarma pe baiatul ei mai mare cu 3 luni decat Petrut.

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Alexuta nu se vede "dovada"

Stiti ca acum 2 ore stateam relaxata ca Vlad era cu bunika afara? ei da, au aparut si nu orikum, bunika a alergat dupa vladi si si-a rupt piciorul....de atunci am stat pe la spital sa il puna in ghips

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Alinam, cu noua varianta de a privi paharul; nasol insa cu picorul soacrei! Inseamna ca e rapid tare Vlad... Refacere rapida bunicii!
Si noi ne putem plange si de somn si de mancare. Nu mananca legume proaspete, branza deloc, doar unele fructe (piersici, cirese). Avem in curte doi ciresi mici, iar domnisoara isi intrerupe des joaca pentru a le da cate un ocol si a se servi cu cele mai proaspete fructe. E mortala! N-am reziztat si-am fotografiat-o AICIsi AICI! (si daca aveti timp, tot acolo sunt si alte poze recente)

Andreea, mami de MARIA (5 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata!

Andreea ce dulce e Maria cum se serveste ea direct de la sursa.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput