Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxxi spune:

Fetelor, miati facut pofta de cremwursti si ati fugit....
Ce de capitole...ce de vorbarete....
Eu azi noapte cred ca lam simtit pe bebe.....Eram cama dormita, si am simtit niste mici gadilaturi,slabe..dar au durat suficient cat sa ma puna pe ganduri......Ati mai sitmit bebeii asa devreme? super tare....

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Pussi,felicitari! sa-ti traiasca baietelul si surpriza! Ce mi-ar fi placut la prima sarcina sa am gemeni-baietel si fetita!!!
Roxana, ti-am vazut listuta, mi se pare ok.
Mai exista o listuta si aici (sub lista pt. bagajul de spital), dar mi se pare tare incarcata. Sunt multe lucruri care se iau de la o anumita varsta sau sunt optionale(cum ar fi hamul,premergatorul). La capitolul cosmetice, eu i-am cumparat si sampon, si ulei, si x, si y. Pana la urma singurele produse de baie pe care l-am folosit au fost gelul de dus (si pt. corp si pentru cap) si laptele de corp (nu pudra,nu ulei ). A avut si are o piele super..Oricum vor fi multe produse pe care le cumparam degeaba, dar asta este, cu timpul hotaram ce folosim si ce nu...

Eu am fost astazi sa-mi rezolv cu TT: dimineata eco si paoi recoltare.
La eco am fost la dr. Iosup la Fortis (Anca, asa este- aici a costat 150 lei, pret in care mi-a dat si un CD , ceea ce la CMU nu am primit).
Apoi am plecat cu elan spre Drumul Taberei. Mi-am scos constiincioasa harta....Am ajuns in Lujerului, am intrat pe Brasov, dupa care s-a rupt filmul...Trebuia sa intru pe Ghencea, dar am ajuns pe coclauri, noroc ca am intrebat niste indivizi si mi-au spus "aaa, este departe, intoarceti, o luati la dreapta,apoi la stanga,apoi...".Am facut vreo 1,30 cred...Dupa opriri din cateva in cateva sute de m, am ajuns in sfarsit la adresa mult-dorita (venind dinspre Valea Oltului-Prel. Ghencea). La intoarcere am facut 20 min. pana in celalat capat al orasului (dublu ca distanta fata de dus ). Bine ca s-a terminat cu bine, cu aceasta ocazie am vazut si eu Drumul Tberei . Mi-au spus ca rezultatul o sa-l primesc in max.. 3 zile (eu am ales varinta prin email, mai puteai alege sa te duci personal la ei +inca una pe care am uitat-o (am o scuza,ca sunt gravida)/am trecut repede peste ca deja eram hotarata la prima.
Am ceva emotii, mai ales ca din cate am citit rezultatul este pur statistic, nu are valoare medicala certa...

Aaa, sexul a ramas tot feminin, ca acum 2 saptamani


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Valori recente (de astazi):
IR artera uterina dreapta: 0,57
IR artera uterina stanga: 0,45
IR artera ombilicala:0,7
Lungime col: 4 cm (waw, beton)
Placenta:gradul 2 maturitate.

Legat de placenta, a fost stresul meu cel mai mare in prima sarcina. La 24 saptamani dr. Pop mi-a spus ca am placenta cu gradul 3 de maturitate (corespunzator gradului din apropierea nasterii). M-au innebunit cu el, am facut ecografii peste ecografii, in ultima luna saptamanal, in ideea ca daca se observa ca fatul nu ar mai fi alimentat suficient cu nutrienti si oxigen ar trebui scos mai devreme! Pana la urma s-a nascut singurel, ce-i drept la 37 saptamani si cateva zile, absolut natural (nasterea nu a fost provocata). A avut 2840 g, a fost mai micut ca alti bebelusi, dar in rest totul ok.
Eu am intrebat care ar fi cauzele acestei imbatraniri premature, dar se pare ca si aici ar fi o nebuloasa (unii acuza medicamentele, fumatul,consumul de droguri, stresul). Cum de primele nici gand, poate stresul ar mai fi contribuit cumva..
La nastere, doctorul ginecolog mi-a spus ca placenta mea arata inca ok...Ei, acum se mai spune ca unii ecografisti mai exagereaza un piculet cu acest grad de maturitate (printre care si dr. Pop si dr. Iosup); oricum trebuie sa avem grija...

Atat la eco de astazi, cat si la cea de acum 2 sapatamani, dr. Iosup mi-a spus ca sunt cam deshidratata si sa beau mai multe lichide . Pai beau f. multa apa plata, beau zilnic 2-3 l apa (sunt Setila ).Cata sa mai beau??? Mi-a spus ca lichidul aminiotic este in cantitate si cu aspect normal-dar probabil ca ar fi bine si mai "bine" (stiam ca daca bem multe lichide ajutam si "productia" de lichid amniotic).

Cremvurstii cuntin toate porcariile (+euri), cantitataea de carne adevarata este infima. Stiu insa ca sunt foarte gustosi , asa ca mai scap si eu unul din cand in cand. Daca tot mancam, poate ar fi bine sa cumparam din asa-numitii "pentru copii" (au si cei de la Cris-Tim), se presupune ca ar contine mai putine e-uri si adaosuri chimice...

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

ANACAMI...eu am notch protodiastolic si valori crescute ale IR in art. uterina stanga:
IR UTERINA DREAPTA: 0,55
IR UTERINA STANGA: 0,82
IR OMBILICALA : 0, 78 S/D :4,5
COL LUNGIME: 43 MM, OI INCHIS
PLACENTA GRADUL 2
vad ca si tu ai aceeasi problema cu placenta am inteles ca gradul 2 la placenta ar fi trebuit dupa 20 saptamani de sarcina..dar restul valorilor?..ca eu una m-am cam speriat si am inteles ca exista posibilitatea unei nasteri mai devreme de termen si bebe sa fie mai micutz..exact ce povesteai tu ...

ROXANA 18+ GEORGE IONUT
sa ne traiasca baiatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by anacami

Valori recente (de astazi):
IR artera uterina dreapta: 0,57
IR artera uterina stanga: 0,45
IR artera ombilicala:0,7
Lungime col: 4 cm (waw, beton)
Placenta:gradul 2 maturitate.


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2



cand ar trebui dr sa imi spuna valorile astea?? ca pana akuma nu mi-a spus nimik!! sa-l intreb eu???

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!


16+ mami de baietzel sau fetitza ???

poza eco bb si burtik


www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Am revenit ... tocmai am mancat si eu cremwustii astia despre care am tot vorbit azi ... bb tu mi-ai facut pofta si noroc ca aveam in casa ... si oua prajite cu salata de rosii ... deci nu tocmai meniul indicat, dar din cand in cand merge ...

Am o stare tare nasoala ... trista, plictisita, satula ... ooofff ... trista pt. niste discutii avute cu mama (la tel.), plictisita .. nu stiu de ce ... as vrea sa fac ceva si nu stiu ce .. si satula de caldura ...

Petronela

puiutul mult dorit !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

BB, mie mi le-a spus si data trecuta (13-14 saptamani) si astazi, desi sunt mai mica in sarcina ca tine.
Roxana, si mie mi s-a spus de notch (nu mai stiu exact ce reprezenta)-o sa ma uit pe ecografiile de atunci sa iti spun exact. La fel, am avut atunci valori mai mari pt. IRuri. Stiu ca dr. Tutunaru da un tratament pt. asta, vezi subiectul dr. Tutunaru (cred la Nasterea unei Stele). In primul rand, eu zic ODIHNA mai multa...verifica-ti tensiunea, etc...

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Petronela,ce zici de o tura de shopping ?

Roxana,in plus, tu te apropii mai mult de 20 saptamani, deci nu ar trebui sa iti faci griji. Gradul de maturitate este dat de starea de calcifiere a placentei (suprafata calcificata devine inutila, nu mai circula nimic prin ea, adica pe masura ce imbatraneste, suprafata utila a placentei devine din ce in ce mai mica)

Edit: Roxana, si mie mi-a spus ca se poate naste mai devreme- dar la modul ca trebuie scos mai devreme, chiar daca ar fi prematur.

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Roxana dar medicul tau ti-a dat vreun tratament ceva pt a mai scadea acel IR care e de 0.82?? Eu stiu ca Tutunaru da tratament in acest caz si mai scade.....

anacami ma bucur ca bebelina ta e bine si e tot bebelina si de asemenea ma bucur pt tine ca s-a reparat legatura de la ecograf la calc si ti-a dat si CD, ca in perioada cand am fost si eu si Sheri si AncaD nu mergea si nu avem CD, dar eu sper pt data viitoare sa functioneze.

Anca 16+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Testul TT E SUUUUPER !

AFP 21.1
HCG 50340
Estriol 1.4

Gata am scapat de stres!

Shery 16+ Alesia

my precious
eco-uri
burticuticuta

Mergi la inceput