Colectia de toamna iarna 2005(135)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hello hello

Rapid ca vreau sa fug la Politie sa-mi fac alt buletin

Ina eu votez ptr IOR sau Tineretului. Multumim ptr votare, din pacate nu a luat votul in considerare..ptr ca sistemul lor de votare e o mare prostie..trebuie sa bagi un nr de tele valabil, ptr ca-ti trimit prin SMS un cod pe care trebuie sa-l introduci ca sa valideze votul. Stiu ca o apreciati pe Mirunici asa ca nu mai conteaza un amarat de concurs

Dordia multam de sfat, eu stiam de H-uri ca-s destul de vechi, adica undeva dinainte de 1970 construite, stiu bine?. Oricum vrem 4 camere doar daca sunt mai mari...adica undeva peste 85 mp, 2 bai, 2 balcoane, ca altfel n-are farmec, iau 3 camere super la aceasi bani. Inca nu ne-am decis...o sa vedem si 3 si 4 camere si ne vom hotara apoi. Voi cat dati pe ala de l-ati gasit?

Catutza bine ati revenit! Vrem pozeeeeee

Iaca reiau eu lista cu intalnirea ca sa adaug si votul meu si al Catutzei.

quote:

Lista intilnire

In ordinea inscrierii sintem urmatoarele:

1 Ina – Herastrau
2 Lavi
3 Joy
4 Dordia – IOR
5 Cami
6 Noki - Herastrau sau Parcul Circului
7 Catutza - IOR
8 Mada - IOR sau Tineretului
9 Meems
10 Gandacica - Herastrau sau Parcul Circului?
11 Ioana
12 Roxi
13 CristinaH
14 Xandruta
15 Feli - nu stie sigur
16 Madutza
17 Mimi dumy


Gata...imi iau umbrela si fug sa ma

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!
Hai sa va zic noutatile, ca poze inca n-am reusit sa descarc.

Intr-o ordine oarecare, cum imi vin in cap!

Bogdan a reinceput gradinita, de luni. Soacra a fost complet depasita de situatie, pe toate planurile, nu intru in amanunte, desi unele sunt chiar haioase! De data asta, a fost minunat de usoara adaptarea. Rade, e vesel nevoie mare, azi dimineata o tragea de mana pe educatoare sa-l duca in clasa si radea la mine. Pleca fara sa-mi spuna PA! Sa vedem cum vom sta cu sanatatea.

Ieri dimineata am primit un carucior dublu, comandat cu o zi in urma. Este foarte frumos, foarte usor de manevrat. Ies la plimbare dupa-amiaza tare mandra de cei doi bebei ai mei, se uita lumea la noi ca la urs! Inconvenientul cu caruciorul este greutatea lui, pe cat de usor merge pe roti la drum, pe atat de... imposibil este sa-l ridic in brate cu ceva incarcatura. Are 17,5 kg GOL!

Alta noutate este... ciudata. Dorm in continuare cam 3, max 4 ore pe noapte in medie, ziua deloc, asta noapte daca am prins doua ore. Ciudatenia este ca nu par obosita. Ma simt ok, atata timp cat nu ma asez in pat. Daca m-am asezat, e jale! Abia ma mai pot ridica. So, se pare ca organismul s-a reglat astfel incat sa functioneze cu atat de putin somn, ceea ce e un lucru pozitiv. Pe termen scurt, sper. Stefania merge f bine, desi plange de sparge! A luat 1,3 kg prima luna, si 5 cm!!!! Asa ca la sfarsitul primei luni a ajuns la dimensiunile mai tinerei Anais! Dar are falcute si s-a implinit, ceea ce ma bucura tare mult.

Cam astea sunt noutatile de la noi.

Cat despre intalnire, daca se voteaza Herastraul, exista o intrare deloc aglomerata, fara role ori biciclete. Este cea de la Coloana Infinitului, de la Casa Presei. E si un parculet pentru copii acolo. Am putea incerca varianta asta. E civilizat si linistit acolo.

P.S. Eu nu gasesc cheful sau energia sa scriu la grupul celalalt cu bebici de varsta Stefaniei... Va intreb pe voi. Vreuna din voi isi aminteste primele saptamani ale bebeului? A fost vreun bebe care a plans incontinuu, s-a agitat incontinuu, sa dea asa rau din maini si din picioare, sa se deplaseze prin patut inca din primele zile? Tipa atat de tare, ca oricat as vorbi cu ea, orice muzica de jucarioara (de calmat bebe), ori la radio i-as pune, e imposibil sa auda! Ii zddranganesc jucarioare, o mangai pe cap, pe burtica... nu stiu ce sa-i mai fac, fetelor. Urla incontinuu. Imi crapa capul. Ca sa nu mai zic in ce stare sunt cu mintea. Sa nu ma intelegeti gresit, nu ma manifest exterior in nici un fel, sunt echilibrata, dar imi vine sa plang si sa plec de acasa. Fara copil! Ar trebui sa o tin in brate non-stop, dar nu mai pot de dureri de incheieturi. Plus ca nu pot face nimic cu ea in brate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

io votez pt CISMIGIU

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Mai fetelor, care mai stiti sa-mi spuneti...verisoara mea are urmatoarea problema cu piticania....doarme si cate 4-5 ore legate...nu se trezeste sa pape. De ex. aseara i-a dat sa suga pe la 9.30 apoi a bagat-o la nani si pe la 3 noaptea a trezit-o ea sa-i dea sa suga ptr ca piticani nu dadea semne. A supt, i-a dat si nitel supliment ptr ca ea inca nu are lapte (abia daca are 10 pic de colostru) a culcat-o si s-a trezit la 9.30. E normal sa doarma atat de mult? Ce sa-i faca, s-o lase sa doarma, pe principiul ca daca nu plange inseamna ca nu-i e foame, sau sa o trezeasca din 3 in 3 ore sa-i dea sa suga?????????????? Eu n-am avut asemenea probleme cu Miru si deci nu stiu. Mersi

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Madau, aceeasi problema am avut-o eu cu Stefania in primele zile. Pediatra mi-a zis neaparat sa o trezesc, pentru ca e f mica si trebuie sa suga. Eu insa nu am sculat-o sa manance, pentru ca am considerat ca are nevoie de somn. Sunt copii care iau in greutate f bine daca dorm, altii daca mananca. Bebe stie mai bine de ce are nevoie. Cat despre ce NU ai intrebat, imi permit sa-ti dau un sfat: daca inca are colostru, verisoara ta nu ar trebui sa-i de supliment bebitei. Din doua motive: unul ar fi ca stomacelul ei e mic-mic si nu-i trebuie prea mare cantitate de lapte, al doilea ca stomacelul nu e pregatit sa digere inca altceva, ii face rau. Eu i-as spune sa nu ii mai dea supliment. Daca pare ca-i e foame, sa o puna iar la san. O sa-i vina repejor laptele.
Stefania s-a reglat acum cu suptul de peste noapte, cere la 3 ore. Ziua e cam dificil, ca ii e foame mai mereu. Eu tare as vrea sa inceapa maine-poimaine sa doarma noaptea!

Mie imi zice cineva, daca isi aminteste, cum e cu agitatia asta a bebeului? Ca nici cand doarme nu doarme ca lumea, mai mult iepureste. Iar se intinde, iar pufaie, fornaie... iar doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Gandacel, bine ai venit in gashca de mamici cu copii super-activi!
Cristi n-a fost chiar asa 100%, dar Andreea Coraliei fix-fix asa facea, tot o foiala si o chitzaiala toata ziua si toata noaptea.
Cand a inceput sa aiba un pic de program, Cristi dormea reprize de 30-35 min la fiecare 2-3 ore, sugea cate o ora si in rest vroia in brate. Si nu oricum, ci musai la verticala. Si plimbat la greu.

Din cate spui ca a crescut Stefania, cu siguranta nu de foame plange. Poate e colica? Ai incercat cu Sab?
Si un wrap poate te-ar ajuta, s-o porti mereu cu tine...
Si mai multa odihna pentru tine!!! Sper ca iei macar vitaminele si mananci bine, mult prea putin dormi.

Cam asa au fost si la noi primele 2-3 luni, inca ma mir ca am supravietuit.

Ai grija de tine .

Madau, perfect de acord cu ce spune Gandacel despre hranitul bebelinei mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Gandacel multumesc ptr sfat

Cat despre agitatie...a mea a fost de dianinte sa se nasca o zvapaiata si o agitata...facea la fel cum spui tu de Stefania, se agita si se sucea in pat, dormea iepureste, insa nu tipa. Poate avea colici...ai incercat sa-i dai ceva?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

votati mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Salutare !!!

Madau, sunt total de acord cu Gandacel! Eu nu am trezit-o niciodata pe Daria ca sa ii dau sa manance si am citit undeva (revista Mami cred) ca nici nu e bine sa trezesti copilul pentru ca el stie mai bine de ce anume are nevoie!!! Sunt de acord cu Gandacel si in ceea ce priveste colostrul!
Bafta multa verisoarei tale!

Gandacel, tie nu stiu ce sa-ti spun referitor la Stefania, imi pare rau ! Si Daria mea a avut astfel de episoade, mai mult noaptea cand dupa cca o ora de somn se trezea si uita sa mai adoarma ... de ma prindea ora 3-4 dimineata cu ea in brate leganand-o !

Cami mami & Daria (02.01.2006)
Poze ....
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04cfdc1cfe02b5824f0c&skin_id=7" target="_blank">Un an plin de amintiri minunate! (filmulet aniversar)
Dariuca creste si iar ... creste!

Daca cineva rade, razi impreuna cu el ! Daca cineva canta, canta impreuna cu el!
Daca cineva lucreaza - lasa-l sa lucreze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Uf! Deci ati patit-o si voi!

Eu ori nu-mi mai amintesc, ori n-am avut parte de asta la Bogdan. Treaba cu pufaitul si fataitul sigur nu! Maria-alexia, si Bogdan e super-activ, dar cand e treaz! Camelia, asta mica dupa suptul de noapte nu vrea sa se culce. Sta cu ochii larg deschisi si doreste studiu. Norocul meu este ca atunci nu plange si la un moment dat nu stiu cand) adoarme. Ziua insa nu stiu de ce plange asa mult. Probabil vrea sa stau cu ea in brate, ca ma aude si ma vrea pentru ea. Noaptea plec din camera si isi tine singura de urat, nu sunt zgomote.

Colici nu are, ca stiu cum sunt, e un sunet specific, atat in burta, cat si plansul suna altfel. Ea urla f tare, fara lacrimi. Nu plange ca are ceva. Nu credeam sa am asa copil. Insa sper sa o "educ" cat de curand. Si atunci chiar ca voi simti mare satisfactie. Imi propun ca pana la intalnirea noastra cea mare sa am doi copii exemplari. Ori pana la botez?

Multam de raspunsuri si mai astept si altele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Acum am mai citit putin din urma, in graba scriu tot in stil ping-pong = raspund la ultima postare

Ina, multumesc. Cam asa vad si eu lucrurile, mi se pare de-a dreptul tragic sa plec fara pui. Deja ma doare stomacul cand ma gandesc, va fi o perioada tare grea. Dar trece, sa speram cu bine si... sunt chiar curioasa cum va fi la revenire.

Noki, tin pumnii pentru examen!

Joy oare ce mai face?

Mergi la inceput