Mirese de 2008

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

quote:
Originally posted by AdryM

Lai, multumesc pentru modificare. Mess, intr-adevar mai sunt locuri libere si pt duminici in Bucuresti. Eu stiam de Club Aro, pe langa Piata Rosetti, foarte dragutel si Cina, unde facem noi. Si cu verighetele...acum depinde cum le comanzi; noi le-am luat "de-a gata" imediat (vazut, placut, cumparat). Acum, ne-a mai ramas doar gravarea lor, ca, deh, fara text pe interior parca nu are farmec. Si eu sunt cam in aceeasi etapa cu Ninia, dar pe mine, sincer, ma ingrozesc mai mult "maruntisurile" astea gen "decorat sala, marturii, place-carduri" etc. Sunt multe, multe si parca nu se mai termina...Fetelor, am si eu doua intrebari pentru voi:
1) puteti sa mai imi dati unele idei de biserici in afara de cele recomandate la forumul special pentru subiectul acesta? eu vreau una frumoasa, cu arhitectura impunatoare (gen Biserica Rusa, Spiridon Nou) si cu verdeata si..mai in centru, pe langa Ateneu (adica sa ajungem la Ateneu repejor, in cel mult o jumatate de ora)
2) voi aveti cumva un programel al petrecerii? (la ce ora se ajunge la restaurant, ora primului aperitiv..etc; dupa cum stiu eu, dc pui de ex rest la 19.00 tb sa intampini invitatii cam pan' la 21.00..deci ce facem cu cei sositi intre timp?!)
Pupicei si spor la pregatiri!



AdryM, o biserica foarte frumoasa, veche, cu traditie si asezata si pe ceea ce s-ar numi o pajiste in oras este Biserica Kretzulescu si e aproape vizavi de Ateneu. Preotul - din cate stiu eu - nu e din aceia hrapareti.
Pe Calea Victoriei mai sunt si Biserica Alba (vizavi de Hotel Bucuresti), Biserica Zlatari (vizavi de sediul central al CEC), relativ aproape de Ateneu mai sunt si Coltea, sau Stavropoleos (amandoua biserici vechi, monumente de arhitectura, iar Stavropoleos e de-a dreptul superba), in spatele Muzeului National de Istorie. In afara de Kretzulescu, celelalte nu sunt 'generoase' sub aspectul gradinii, fiind biserici construite in inima istorica a orasului. Stavropoleos are o curte interioara foarte frumoasa, cu porticuri bizantine. Cum ai spus, mai e si Biserica Rusa, mai e si Biserica Doamnei (ascunsa foarte bine in spatele fostului bloc Dunarea - Pizza Hut de pe C. Victoriei); in acelasi cartier mai sunt si Biserica Sf Constantin (langa Liceul Cervantes, are gradina) si o bisericuta situata imediat cum s-a terminat Cismigiul, urcand pe Schitu Magureanu spre Stirbei Voda.
O biserica foarte frumoasa, cu o gradina mare si un preot dintre cei putini azi este biserica Mihai-Voda, care face parte din ceea ce a fost candva manastirea cu acelasi nume. Biserica se afla in spatele fast-food-ului Spring Time de pe cheiul D-tei, cu o strada mai inainte de Starea Civila a Sectorului 5.
Poate unele dintre biserici erau enumerate la Capitolul dedicat, insa eu nu m-am uitat si acolo, deci imi cer scuze daca am repetat pe undeva.

Cat despre program, trebuie sa ai un 'desfasurator' orientativ. 'Grosul' invitatilor vor sosi in jurul orei anuntate pe invitatie, insa ii veti intampina si pe cei sositi inainte si pana incepe efectiv petrecerea, vor bea si ei cate ceva, se mai duc sa se mai aranjeze... Nu poate iesi totul chiar dupa ceas. Cum vor fi si intarziatii (noi mereu intarziem la nunti

Pregatiri fara stres tuturor si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Multumesc pentru recomandari, Nus! Sincera sa fiu, eu mereu am intarziat la nunti, si cum nu am fost niciodata pana acum aproape de vreun "erou" al nuntii, sunt cam paralela cu ce se intampla la o nunta din punct de vedere al organizarii. Tare dificil pentru o miresica...Foarte bune sfaturi, le voi lua in considerare!
Florelacri, frumoase poze! Buna initiativa! Cine mai are pozici, ar trebui sa dea un link ceva, sa ne cunoastem mai bine! Eu trebuie sa-mi amintesc parola de pe site pentru a va da linkul corect la ale mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

Pt toate miresele din SUA, in cautarea unei rochii perfecte, iata ce am gasit...de fapt lai mi-a dat ideea

http://pepmembers.org/forums/index.php?showtopic=437

este vorba despre brides against breast cancer...o prezentare de rochii de mireasa cu vinzare la pret redus si care face turul americii

eu tocmai am fost la cea din atlanta

se poate cumpara un bilet pt o seara sneak preview( aici a fost 50$ mireasa + 15$ un invitatt) si a inclus cina tip bufet, bar deschis si un cadou pt mireasa constind in diferite agende si ghiduri despre cum se organizeaza nunta de vis

din pacate nu am cumparat nici o rochie, desi am gasit citeva care-mi si veneau fara a mai trebui sa le modific, dar totusi pretul a fost mare pt mine, respectiv 350 $

in schimb au fost o multime de americance care au cumparat...erau venite si din alte state, ca si mine, iar cineva din tennesse zicea ca acasa rochia care o vroia costa 1300 $, asa ca ei normal i s-a parut reducere mare la 4-500

daca accesati linkul o sa vedeti ca se merge in multe state

numai bine,
uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Buna, fetelor! Am rezolvat si biserica! Imediat ce am auzit de la Nusca la Kretzulescu nu se cer taxe mari, am fugit acolo... Am crezut ca si aici se cer taxe de 15 milioane, ca la alte biserici, din cauza numelui. Dar nimic de acest gen!Preoti foarte buni, o slujba extraordinara, cor format din absolventi de Conservator. Nu ne prea convine ora, e prea devreme, dar asta e, daca nu a fost sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Felicitari Adry!

Asa aproximativ, cam cat sunt taxele la biserica? Eu fac la catolica si preotul a zis ca o sa fie in functie de cat de decorata vreau biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Multumesc, Fianna! Noua ne-a cerut sase mil jumatate (lei vechi). Nu mi se pare exagerat pentru ca am auzit de preturi ametitoare la altele... Si oricum, e o biserica destul de cunoscuta! Poate fac si eu cu impodobire... sa vad mai la final, ca deocamdata nu am contractat nimic pentru decorarea salii! Timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie16 spune:

Buna miresici!
Sunt si eu o viitoare miresica de iulie, 13.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie16 spune:

Noi facem la biserica Sf Elefterie, cea de la Opera. Stiu ca se spune ca este o biserica cu fitze, dar noi am fost indragostiti de corul de acolo, plus este foarte frumoasa si aerisita.
Taxa intradevar este foarte mare, dar odata te casatoresti, asa ca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:


Taxele (oficiale) la biserica incep in jurul valorii de 150-200 de lei (noi), din cate stiu de la mama. Acum, depinde probabil si de cate persoane sunt in cor, cati preoti slujesc etc.
E trist, insa, sa vezi ca slujba se vinde ca oricare alt produs, mai mult, pe baza de negociere, la unele biserici. Insa, asta e o alta discutie.
Eu stiu cateva biserici unde se cere minimul si cred ca stiu - ca si voi - destule unde se cer foarte multi bani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Fetelor, am nevoie urgent de o mostra de contract cu o formatie pentru nunta. Daca aveti asa ceva, va rog sa-mi trimiteti pe mail. Multumesc mult!

Lai

Mergi la inceput