Mirese de 2008

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by ioana_b_23


Am si eu o intrebare pentru cele trecute prin astfel de evenimente: E obositor sa faci cununia civila, cea religioasa si petrecerea in aceeasi zi???



Scuza baba ca se baga in discutie, dar am vazut ca nu ti-a raspuns nimeni la intrebare. Eu am facut si civila si religioasa si petrecerea in aceeasi zi. La noi la Cluj cam asa se face. Ziua este putin obositoare, dar cu toata adrenalina nu cred ca vei claca. Toata saptamana inainte de nunta n-am dormit mai mult de 4-5 ore pe noapte, la fel si in noaptea dinaintea nuntii si totusi n-am simtit oboseala, desi nunta s-a intins pana la 1 noaptea si la culcarica am ajuns pe la 3. Poate o contributie a avut si faptul ca la noi nuntile sunt de zi, asta insemnand: ora 11.30 civila, ora 13 biserica, ora 14 incepe cheful la restaurant (asa am avut noi orele). Daca petrecerea ar fi fost noaptea, probabil ar fi fost alta mancare de peste, dar asta si pentru ca in general eu nu prea rezist la chefuri de noapte, ori asta fiind o petrecere atat de speciala, voi, ca mireasa si mire, trebuie sa fiti cei mai in forma.
Eu spun ca merita, m-am simtit mireasa cu adevarat, plus ca n-am mai avut grija unei alte tinute pentru cununia civila.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_b_23 spune:

Multumesc mult pentru raspuns Alynutza!
Noi cred ca o sa incepem pe la 4 la restaurant asa ca sper sa rezist! Nici eu nu prea le am cu petrecerile nocturne dar macar de data asta sper sa reusesc sa fiu in forma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Voi v-at facut un buget pentru toata treaba asta cu nunta? Eu ma gandeam la vreo 6000 euro. E mult sau putin?

I-am impartit asa:
Masa 1500 euro
Bauturi 1000 euro
Muzica 1000 euro
Rochie 1000 euro
Aranjamente biserica, sala si flori 1500 euro

La muzica ma gandeam la un cvartet si apoi un dj. Mi-ar place si o cantareata de muzica populara dar cand am citit mai devreme ca vrea 2000 euro m-am lasat pagubasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

quote:
Originally posted by fianna

Voi v-at facut un buget pentru toata treaba asta cu nunta? Eu ma gandeam la vreo 6000 euro. E mult sau putin?

I-am impartit asa:
Masa 1500 euro
Bauturi 1000 euro
Muzica 1000 euro
Rochie 1000 euro
Aranjamente biserica, sala si flori 1500 euro

La muzica ma gandeam la un cvartet si apoi un dj. Mi-ar place si o cantareata de muzica populara dar cand am citit mai devreme ca vrea 2000 euro m-am lasat pagubasa.



-Deci 1500 masa? Faci nunta cu 30 de persoane? (din cate stiu meniul e in jur de 1,5 mil persoana)
-am vazut ca ti-ai trecut rochi... dar costum lui, pantofi la amandoi, etc
- invitatii, marturii, etc
Sincer mi se pare ca te amagesti cu suma care ai pus-o (cam dublu ar fi suficient, eu cel putin asa ma pregatesc emotional)



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Fetelor, daca sunteti din Bucuresti, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie repede: Stiti cumva cam cat se cere pe foto si video pentru nunta? Eu voi avea o intalnire cu un fotograf si vreau sa stiu daca oferta lui e ok....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Mess ai dreptate, mie atat mi s-a parut a fi normal. Azi insa am mai discutat cu diverse persoane, am mai planuit una alta si am realizat si eu ca nu se poate face nunta pe care o vreau cu numai 6000 de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

fetelor eu am platit avansul la cantareata care mi-a cerut 2000 de euro, am platit 200 de euro avans...parerea mea ca voi cheltui mai mult de 6000 de euro... mie restaurantul imi ia 6000 de lei pe scaun (husa), cum vi se pare pretul?...apropo de fotograf si video, seful restaurantului mi-a zis sa nu aduc pe nimeni ca au ei firma lor ce se ocupa de asa ceva, dar inca nu stiu cat cer...voi cu cat timp inainte va cautati rochia de mireasa, eu o inchiriez ca nu are rost sa o cumpar ( sa o tin in dulap?)...
va

Zambetul celui care sufera e mai dureros decat lacrima celui care plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Florelacri, crezi ca e bine sa-ti inchiriezi rochita? Te intreb pentru ca am auzit de accidente cum ar fi ruperea rochitei la poale, mai vine cate un invitat neatent si ti-o pateaza, etc...

Si am si o intrebare: Cine poate sa imi spuna si mie un pret estimativ pentru foto+video? Mie mi-a cerut 14 mil lei vechi..e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

eu la civila am avut foto video si am dat 150 euro. pozele frumoase dar filmul vai de el. dc mergi la targ la expo mariage sigur o sa fie fotografi sau firme care sa ofere lista de servicii cu preturi. Poti sa-ti faci o idee. Eu vreau sa ma duc maine.

Acum sunt suparata ca o sa ma coste mai mult decat vroiam sa cheltuiesc. Am vorbit cu o tipa dintr-un cvartet si ma costa 400 euro pentru o ora. Plus DJ si eventual o alta cantareata de muzica populara o sa iasa prapad la buzunar numai cu muzica. Zau daca nu-mi vine sa-mi fac playlist pe Ipod sa aduc boxele de acasa si gata! Doar la cvartet nu renunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdryM spune:

Fianna, multumesc de raspuns! Sa stii ca aceasta "grandioasa" idee cu administrarea muzicii de catre noi am avut-o la cununie... Iti spun sincer, noi am descoperit ca nu suntem facuti sa fim dj si centrul atentiei in acelasi timp.Mai ales ca noua ne placeau melodiile rock mai mult (deci aveam cateva foldere) si jumatate din invitati cereau manele, iar noi nu aveam nici macar una, de samanta... Spor la pregatiri si sper sa o scoti la capat asa cum iti doresti cu muzica si celelalte pregatiri!

Mergi la inceput