Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

bb_yasmi pana la urma varsta corecta a sarcinii este cea calculata dupa UM (dc ciclul e f neregulat, dupa o ecografie din primele 12-14 saptamani), pt ca oricum copilul creste in salturi, intr-o perioada mai mult, in alta mai putin. Dc stam sa ne gandim ca la o ecografie normala se apreciaza varsta in functie de lungimea/inaltimea copilului si unul va fi mai lung altul mai putin lung la nastere (cauze genetice) nu ii putem incadra pe toti la aceeasi varsta gestationala. Eu deja sunt convinsa ca bebelina mea va semana cu tati lungana si mereu dupa acest criteriu va fi peste varsta ei gestationala, cum de altfel este si acuma.

Legat de sex, si eu le-am spus la multi ce este, dar si cand stiam ca e baiat si acuma cand stiu ca e fetita. SI dc se schimba iar.......asta e, nu conteaza, sanatos sa fie.

Si eu m-am ingrasat deja 3.5 kg. Sper din tot sufletul sa nu intrec masura.....dar stiu ca mai tarziu va tb sa ma abtin de la mancat sarat, desi imi place f mult mai sarat....

Anca 15+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

flory, vb de pofte, stii ce am poftit si am mancat azi cas o sparta: paine cu untura si vegeta si cu rosii


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

quote:
Originally posted by pufulet74

Uff, doamne da sa imi treaca si mie pofta ..
Fetelor, sunteti care vreti sa nasteti prin cezariana numai pentru ca vi se pare mai simplu sau usor?

------------------------
Flory 14+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk



eu am trecut in dreptul meu de ce voi naste prin cezariana, nu ca vreau eu neaparat, si oricum nici dr meu nu ar fi acceptat o cezariana la cerere, dar asta e. Stiu ca vali_delide va naste prin cezariana din cauza varstei, dc nu e asa sa ma corecteze.


Anca 15+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by alfa_anca

bb_yasmi pana la urma varsta corecta a sarcinii este cea calculata dupa UM (dc ciclul e f neregulat, dupa o ecografie din primele 12-14 saptamani), pt ca oricum copilul creste in salturi, intr-o perioada mai mult, in alta mai putin. Dc stam sa ne gandim ca la o ecografie normala se apreciaza varsta in functie de lungimea/inaltimea copilului si unul va fi mai lung altul mai putin lung la nastere (cauze genetice) nu ii putem incadra pe toti la aceeasi varsta gestationala. Eu deja sunt convinsa ca bebelina mea va semana cu tati lungana si mereu dupa acest criteriu va fi peste varsta ei gestationala, cum de altfel este si acuma.

Legat de sex, si eu le-am spus la multi ce este, dar si cand stiam ca e baiat si acuma cand stiu ca e fetita. SI dc se schimba iar.......asta e, nu conteaza, sanatos sa fie.

Si eu m-am ingrasat deja 3.5 kg. Sper din tot sufletul sa nu intrec masura.....dar stiu ca mai tarziu va tb sa ma abtin de la mancat sarat, desi imi place f mult mai sarat....

Anca 15+ Elena



Anca la mine era fff neregulat, de 31,33,35,37 chiar de 40 de zile de cateva ori. deci eu iau dupa ecografie????


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

quote:
Originally posted by pufulet74

Uff, doamne da sa imi treaca si mie pofta ..
Fetelor, sunteti care vreti sa nasteti prin cezariana numai pentru ca vi se pare mai simplu sau usor?

------------------------
Flory 14+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk



eu vreau cu cezariana, sigur va fi mai usor



PUSSI 9+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by pussi

quote:
Originally posted by pufulet74

Uff, doamne da sa imi treaca si mie pofta ..
Fetelor, sunteti care vreti sa nasteti prin cezariana numai pentru ca vi se pare mai simplu sau usor?

------------------------
Flory 14+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk



eu vreau cu cezariana, sigur va fi mai usor



PUSSI 9+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi



mai cu cezariana e mai usor pe moment, dar dupa va fi mult mai greu sa va ridicati la bebei sa ii luati in brate....am prietene acre au cezariana si care au nascut normal, si am vazut diferenta!


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

pufulet si la mine era fff neregulat, la mai mult de 40 de zile, dar luna cand am ramas insarcinata stiu sigur cand am ovulat pt ca am facut monitorizare, datorita careia am ramas. Asa ca eu stiu ca ovulatia nu a fost in Z14 ci in Z19 cu ajutorul unui pregnyl. Dar cica in pricipiu ei tot dupa UM se iau ca sa fie numaratoarea uniforma. Ma refer la un ciclu neregulat de 2-3-4 luni. Asa mi-au spus si mie alte fete. Oricum mie nu mi se pare corect, deoarece spre ex dc eu am ovulat in Z19 bebele meu ca varsta e sigur mai mic cu 5 zile decat la o femeie ce a ovulat in Z14.....dar asta e masuratoarea generala dupa care ma iau. La inceput am vrut sa ma iau dupa varsta data de ecograf, dar de la un control la altul aceasta se modifica si eu eram tot mai in ceata, asa ca am zis stop si de atunci calculez dupa UM si gata.

Anca 15+ Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

eu l-am nascut pe matei prin cezariana,asa ca nu am de ales.

15+ si matei

bebe2

oana si matei(12 NOV.2003)+BB2
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Va gasesc la un nou capitol, harnicutelor.
Pup, si va urez un capitol plin de vesti bune si intamplari fericite.



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufulet74 spune:

Eu as vrea natural, maxim cu epidurala, da mai vedem noi... pe de alta parte is supersensibila la durere
Apropo de virsta bebe-ului, eu de cind ma stiu am ciclu superneregulat, fara sa am vreo problema medicala, asa ca mie mi-a masurat virsta dupa dimensiunile bebe-ului, de aceea ati vazut ca mi-am modificat numarul de saptamini dupa ecograf. Medicul mi-a zis ca asta se face cam in primul trimestru pentru ca dupa aceea fiecare bebe se dezvolta individualizat si nu se mai poate orienta dupa masuratori ca sa stabileasca virsta

------------------------
Flory 14+
Is it really true ... ?

Homepage: www.almarl.tk

Mergi la inceput