***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

ANDRADA FELICITARI !!! BINE AI VENIT ANTONIO!!
LULU
Arcadia multumim pt mesaj! Felicitari!!

cristina cu Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna burtici si mamaici!

Mai punem o data majoretele la treaba pentru viitoarele mamici!


Am si eu o intrebare pentru mamici: voi cum dati calciu gluconic la bebei? Ca eu am incercat cu lingurita si l-a scuipat pe tot afara, mai ales ca tb sa ii dau si 5 ml...Astept niste sfaturi.

Madi si Ana Teodora

Ana Teodora

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Madi, eu ii dadeam lui Alin vitamine cu o pipeta de plastic gradata care era in dotarea flaconului. Apoi ii dadeam cu o seringa normala(fara ac, Doamne fereste!). Ii turnam in gurita putin cite putin. Foloseam si seringa de la Nurofen dar si lingurita. Ii puneam putin in gurita apoi il stringeam de nas o secunda si atunci inghitea. Asa m-a invatat dr. Acum vezi si tu ce varianta merge. Dar eu i-am dar calciu de la 3 luni si atunci mi-a recomandat Natural sau Pharco. Eu i-am dat Pharco care este dulce.

Va pup
Diana 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

andrada, felicitari din suflet, bravo, in sfirsit il tii in brate pe bebe Antonio, care a stat cumintel si a venit exact si fix la termen! si nici nu ai luat epidurala, am sa ma gindesc la tine si puterea ta cind voi fi in ziua H ca sa gasesc si eu puterea de a nu lua epidurala!m-am trezit dimineata cu tine in gind, si fuga am intrat sa aflu vesti, bineinteles cu decalajul orar de rigoare!

sobi, la primul de frica sa nu se obisnuiasca, etc, lipsa de experienta am luat balasoarul pe la 2 luni, dar ele se pot folosi de la nastere.

dianalaura, imi pare rau daca discutiile mele cu elteka te-au speriat cu sufocatul, cum ii ziceam si lui elteka stai linistita ca nu sint ei asa de sensibili cum credem, acuma, ca am experienta nu ma mai stresez, ca m-am stresat degeaba, dar aici se face asa o mare campanie, din cauza ca mult bebei mor sufocati, sau cum zic ei moarta subita a nou nascutului! dar stai linistita ca daca ai si monitor, si te ocupi de copil nu ai de ce sa-ti faci griji, totusi evita sa pui pe el plapuma si perina!si pe mine ma enerveaza linkul ala cu pampersul, ca vrei ca nu vrei hop si el.....

poohy, da mie mi=a placut ala care cinta si leagana, iar acuma mi l-am luat pe ala care se pliaza ca stau la casa si pot sa-l duc si in curte, sau daca mai sintem invitati pe undeva sa-l bag in masina cu noi!am si unul cu vibratii ce mi-a ramas de la Dominic e ff usor de transportat, si e mai ieftin.

elteka, imi vine sa rid de faza cu lectiile spalatului, sa stii ca nici eu nu ma asteptam ca sotul meu sa se ocupe atit de bine de bebe! surprinzator, in spital eram slabita, si mai aveam si nenorocita aia de perfuzie si nu prea il apucam bine pe grasunul meu, si sotul meu sa vezi ce il lua, il imbraca, il spala, noi, ii faceam baie singuri, adica eu singura fara sot, care era la scoala, si la nevoie el singur fara mine, dar e drept ca fara cadita minune nu as fi reusit! am pastrat-o si la al doilea, si am mai si imprumutat-o la o prietena care la fel a zis ca e mare minune cind nu ai cine sa te ajute, spalatul lui bebe devine o placere!

liviana, tare mi-au placut pozele din parc!

fetele care se pregatesc ptr nastere le doresc multa bafta, si curaj asa cum zicea andrada merita fiecare durere si necaz ptr clipa unica!

va pup pe toate

Flavia 35+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Hello burtici si mamici,

Mai suntem inca in spital pana luni, am inceput de ieri sa papam la mami la titi.

Va pup pe toate

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

Multumesc mult pentru incurajari , fetelor!!!!!

dianalaura pentru mesajul de la Andrada...as vrea sa ii tzin de urat in spital...numai ca bebitza mea se pare ca s-a mai linishtit.

Am fost si eu in cora...carrefour (auzisem eu de un sterilizator de biberoane la oferta...nu-l mai au bineinteles...ca orice super oferta s-a dat deja).

So...dupa plimbari indelungi...m-am cerut acasa. Acum eu stau pe net si bebitza se joaca. Ce treaba are ea

Va tzin la curent!

Lulu 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

Dupa cum spuneam de dimineatza...dupa 2 travalii false, dupa "semnele" de azi dimineatza..ma simt penibil, ca in povestea cu lupul. Daca nu se intampla in week-end nimic va zic noutati de abia dupa ce nasc...ca altfel obositi majoretele alea degeaba cu mine . Au muncit destul sarmanele

Lulu 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Sara buna mamicute si burticute!


ANDRADA FELICITARI!!! Bine ai venit printre noi pui Antonio!! mami iti doresc refacere rapida si mult laptic !! Te asteptam sa ne scrii experienta ta ( chiar sunt curioasa de ce nu ai mai facut epidurala!)

Elteka tie am vrut sa-ti scriu dar crede-ma ca azi dis de dimineata nu am gasit ocazia . Iar apoi ziua mea a fost full!!! ( putin mai devreme m-am "strans" pe-acasa!). Asa cum ti-am spus azi am avut , dupa munci soubetsukai( petrecerea de sayonara) si am mancat si am ras de am crezut ca nasc "in direct" , acolo. Profit acum ca s-a dus sotulica pana la masina sa-mi care pachetele pe care le-am primit de la japonicile mele .

Super fain cursul la care ai fost ( eu il am pe 23 luna asta si abia astept sa vad ce o sa ne spuna nou). Numai ca la noi nu am vazut picior de sot (si nici nu cred ca o sa apara vreunul pe-acolo, caci la ora aia majoritatea sunt pe la munci). In schimb mi-as dori si eu un sort de-ala de 8 kg ca sa-l "testez" si pe sotulica , sa vada si el ce "misto" e sa te incalti la papuci singura si mai ales l-as pune sa doarma pe 15 cm de pat ( caci asa imi face seara de seara: in toiul noptii se pozitioneaza in mijloculul patului ca un avion si nu se urneste de-acolo decat dupa ce isi primeste ghionturile de rigoare)

Ma tot tin sa-ti spun : eu am gasit -cred- o varianta MULT mai buna decat bouncer-ul (intr-adevar ca e si MULT mai scumpa, dar e investitie pe termen lung si cred ca se merita). mi-am comandat de la Combi Roanju Auto Swing ( il programezi si iti leagana bebelinul pt 15 min + are si cutie muzicala+ poate fi folosit de la nou-nascuti pana la 4 ani + se transforma in scaun de masa+ are n-spe trepte de lasat pe spate pana ajunge in pozitia de 180 de grade+ +++++). Eu tot incerc sa ma conving ca am facut o super investitie, ca m-a cam uscat la buzunar. Uite aici e www.combibaby.com/goods/fr_chair_main.html" target="_blank">pagina cu mai multe poze. Zilele astea trebuie sa-mi vina pachetul , dar vb lui barbate-meu : "pana se naste Maria unde dreaq il depozitam?!?!!" ca deja e ca la balamuc in camera ei .

Vas cum m-ai visat? Eu mai am pana nasc, nu am de gand sa o las pe papusa sa vina nici macar cu 1 zi mai devreme.(tin picioarele strans-strans! iti dai seama ca glumesc, ca doar nu-i dupa cum vreau eu). Acum ca tot am intrat in "vacanta" vreau sa profit la maxim de timpul liber si sa-mi fac de cap cat inca mai pot: mai am vreo 20 de pagini dintr-o carte faina , vreau sa mai invat ceva la japoneza , la sf lunii astea o sa merg cu una din japonicile mele la o gradinita sa fac voluntariat ( ea preda engleza acolo si in ziua respectiva o sa le citim povestioare picilor: eu citesc si ea o sa le traduca.) Deci sunt "bizi" raaau, nu vreau sa nasc inca ( plus ca am un super morcov, cu tot cu iepure)

stati ca ma striga sotulica sa-mi arate ceva! trimit mesajul si -poate- revin!

Pana una-alta pun pt fetele care sunt in stand-by!

Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_da spune:

Buna dragi mamici si burtici!
Sunt noua pe forum si ma bucur ca pot invata din experienta voastra. Sunt graviduta in sapt 33(DPN 25 iunie)cu bebelina Bianaca si v-as ruga sa ma primiti printre voi. Voi naste prin cezariana la CFR 2 cu dr Nayel.

Sarcina a decurs bine pana acum, de luni raman acasa in concediu prenatal.

Va pup si va doresc sarcina si nastere usoara si bebei sanatosi si frumosi!

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

am revenit si eu la calculator, am fcut o pauza de cateva ore, am incercat sa adorm, dar cat era cat p'aci, m-au apucat arsurile..asa ca s-a terminat cu somnul meu....
apoi a venit mama de la tara, am mai povestit cu ea...si uite asa a trecut vremea!
Hai sa pun majoretele la treaba pt surprize si mai ales pt cioaca, care maine isi va vedea puiutul
hai cioaca!

diana 38+4 IANIS STEFAN
AMR 2 ZILE
asa creste bebe
poze
bebe mai are de stat in burtica...

Mergi la inceput