Devoratorii de teatru!

Devoratorii de teatru! | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Eu am redescoperit vechea pasiune pt teatru.
Invit adeptii acestei frumoase arte,la o sueta despre tot ce tine de teatrul romanesc!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Ma declar indragostita pentru totdeauna de teatru...

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anderra spune:

Sambata seara am fost la premiera spectacolului Satra, in regia Beatricei rancea... ce sa spun a fost minunat , totul la superlativ, chiar recomand sa mergeti daca aveti ocazia ... a fost emotionant, la final cred ca s'a aplaudt vreo 15 minute .. iar cei doi actori din rolurile principale au fost de milioane lavinia raducanu in rolul radei si Andras demeter in rolul lui Loiki Zobar.
ma credeti sau nu insa au fost momente in care am si plans.. muzica, amosfera, trairile , cantecele de jale sau de petercere .. tulburator de frumos.

va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

teatrul fata de film este ca o imbratisare reala fata de una visata.

Uneori o prefer pe cea reala

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.maria-ghinea.xhost.ro" target="_blank">O poveste care poate schimba viata unei fetite
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si mie mi-e dor de treatru de toate spectacolele de la Bulandra si National pe care le vedeam in premiera chiar daca nu mai erau locuri decat pe strapontine dar era bine..Aici nimica, doar o opera din an in paste si aia trebuie sa iei bilete cu luni inainte..
Chiar ce piese noi mai sunt prin Bucuresti?

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Cea mai buna piesa pe care am vazut-o stagiunea aceasta este, incontestabil, Inima de caine in regia lui Iuri Kordonskyi dupa Bulgakov. Si nu spun asta pentru ca a avut doua nominalizari la premiile Uniter pentru ca eu o vazusem inainte. De fapt l-am remarcat pe Marius Manole de acum un an sau doi cand l-am vazut in Visul unei nopti de vara, pe atunci era un necunoscut, dar se vedea ca are potential. Piesa poate parea "sovietica" la prima vedere, iar eu nu prea sunt adepta pieselor rusesti (ma cam deprima , plus ca mi se pare ca am fost saturati de tot ceea ce este rusesc) dar are foarte multe accente moderne, iar jocul actorilor din rolurile principale este impresionant.

Am mai vazut la Bulandra Mascariciul cu Horatiu Malaele, o piesa cu doi actori , subiectul nu era genial dar jocul lor a fost remarcabil, mai ales Malaele.

Altfel, eu il iubesc pe Pirandello si toate piesele lui , din fericire se pare ca acum este "la moda" si se pune in scena peste tot.

Am inteles ca la National ar fi buna si Idolul si Ion Anapoda, a vazut-o cineva?



In aceasta nehotarare, la raspantia optiunii, eu insami, in restul de realitate pe care-l ignor, stau si ma astept in zadar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Idolul si Ion Anapoda am vazut-o eu. E o comedie tragica. Frumusica, dar ma asteptam la ceva mult mai vesel, ca nu stiam ca e comedie tragica :)

Dan Puric joaca super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Eu am incceput cu Nottara...dintr-o pasiune pe care o facusem pt.Cotimanis....pe care ajunsesem sa-l urmaresc in "Lacrimi de iubire",desi nu gust telenovelele sub nici o forma.
Insa tipul este charismatic,talentat,bun.....
Am mers la mai multe piese la Nottara,incepind cu Hangita(Goldoni),continuind cu "Sarbatori fericite","Scandal la opera","Operele complete ale lui WLM SKSPR"(pe care am mers s-o vad si a doua oara,atit de mult mi-a placut),"Titanic Vals".
Ar mai fi piese bune de vazut acolo...."Nu se stie cum" este o piesa buna am inteles,cu Claudiu Bleontz,insa....se joaca foarte rar si nu am apucat bilete la ea.
O sa incep in fortza cu repertoriul de la National...

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Am avut sansa sa imi petrec o parte din vacantele de vara la Bucuresti, la mama. Stateam pe strada Batistei, deasupra consulatului Israelian, peste drum de Teatrul National... Si mergeam la teatru in fiecare saptamina. Mama avea prieteni actori, cel mai drag era Alfred Demetriu si sotia lui Geanina. Si pentru ca avea atitea cunostine aveam access la premiere exclusive, locuri in fata, invitatie la party-urile de dupa, cunostine directe cu actorii de seama...
Nu stiu daca am mai spus, dar mama lucreaza la Buftea la filmari, la costume. Prietena ei cea mai buna si colega ei a murit in aceeasi zi in care s-a nascut Sarah. Catalina Ghibu, Dumnezeu s-o odihneasca...
Deci toata perioada de vara a copilariei mele o petreceam pe la teatru. Mi-e dor de zilele alea!!!
off, ce frumos era...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Alyssa....esti si ai fost o fericita...
Mi-as fi dorit sa ma bucur de un asemenea privilegiu.
Si eu eram nelipsita de la teatru cind eram in liceu,am vrut chiar sa dau la I.A.T.C.,dar societatea in care traiam si conceptiile impuse de fostul regim,nu le-a dat "voie" alor mei sa accepte ideea.
M-am inscris prin fel si fel de echipe de teatru,ba la liceu,ba la locul de munca,ulterior,dar....n-am ajuns sa joc pe scena Nationalului

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by brendamitran
Ar mai fi piese bune de vazut acolo...."Nu se stie cum" este o piesa buna am inteles,cu Claudiu Bleontz,insa....se joaca foarte rar si nu am apucat bilete la ea.


Nu se stie cum este de Pirandello si este mai ciudata. Dupa cum am spus mai devreme, mie imi place piesele lui, dar daca tu nu ai mai vazut nimic de el (Henric al IV-lea si Sase personaje in cautarea unui autor, ambele la Bulandra) sa fii pregatita ca e "altfel", nu e o piesa clasica. Sase personaje... este piesa mea favorita, din tot ce am vazut vreodata la teatru, ea mi-a placut cel mai mult...

In afara de Bleont mai joaca (in rolul principal de fapt) Marius Stanescu, care a fost nominalizat acum la premiile Uniter exact pentru acest rol.

Kia, multumesc pentru raspunsul legat de Idolul... .

Mergi la inceput