Devoratorii de teatru!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Imi aduc aminte de seara magica din 1980, aveam zece ani si eram in sala la premiera piesei "Hagi Tudose" pe scena Teatrului National din Bucuresti... Dintre toate piesele, dintre toate premierele este favorita mea!!! Era magic, mi-era si frica sa ma misc in scaun sa nu se spulbere magia!
Constantin Rautchi a jucat rolul nemaipomenit! Draga Olteanu Matei la fel... La petrecerea de dupa, sus pe scari Draga a spus ca este bolnava, ca are cistita... "cinstita?" spune cineva rizind... "Nu, cistita draga, sint racita la pasarica."... "Ha! Ha! Ha! Zice Alfred... Poate vrei sa zici dropie!"

Brenda, da, acum cind sint mare si ma gindesc inapoi cred ca am fost norocoasa. Dar eu imi doream asa de mult sa am o mama normala, care se duce la fabrica sau la birou (bunicii mei intotdeauna i-au desconsiderat munca si viata ca fiind anormala!) si care face mincare si spala la mina - noi mergeam jos la "self, la Intercontinental" si mincam si trimitea toate rufele la "Nufarul"...

La 14 ani am iesit cu Alfred la un suc si mi-a dat cadou o oglinda antica cu minere de argint. In sinea mea ma gindeam eu asa "uite si la asta ce s-a gasit sa imi dea, o vechitura!"... Mi-a zis sa ma uit atent in ea si sa ma vad asa cum sint, minunata si speciala! Si mi-a mai spus ca atunci cind voi fi trista sau depasita de situatie sa ma uit in ea si sa ma vad din nou minunata si speciala!... Si inca am oglinda, si o apreciez acum mai mult ca oricind... dupa douazeci de ani!...

Mai Brenda, m-ai facut sa imi aduc aminte de vremurile alea... pun mina pe telefon astazi si sun pe Alfred si pe Geanina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

quote:
Originally posted by brendamitran
Ar mai fi piese bune de vazut acolo...."Nu se stie cum" este o piesa buna am inteles,cu Claudiu Bleontz,insa....se joaca foarte rar si nu am apucat bilete la ea.


Nu se stie cum este de Pirandello si este mai ciudata. Dupa cum am spus mai devreme, mie imi place piesele lui, dar daca tu nu ai mai vazut nimic de el (Henric al IV-lea si Sase personaje in cautarea unui autor, ambele la Bulandra) sa fii pregatita ca e "altfel", nu e o piesa clasica. Sase personaje... este piesa mea favorita, din tot ce am vazut vreodata la teatru, ea mi-a placut cel mai mult...

In afara de Bleont mai joaca (in rolul principal de fapt) Marius Stanescu, care a fost nominalizat acum la premiile Uniter exact pentru acest rol.

Kia, multumesc pentru raspunsul legat de Idolul... .




Dap....am vazut ca Marius Stanescu a fost nominalizat...
Din pacate,piesa se va juca simbata,pe 15 si eu nu am cum sa merg....mare ghinion am cu piesa asta.

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Oooo, pe Marius Stanescu il stiu si eu, isi mai aminteste cineva de Richard III, al lui Mihai Maniutiu? senzational a fost, senzational.
Nu am fost la teatru cam de cinci ani, dar sunt cateva piese pe care niciodata n-am sa le uit, mai ales din perioada cu Andrei Serban, Liviu Ciulei, Maniutiu, si mai erau, faceam coada la bilete sa vedem toate premierele, si in fatza cat mai in fatza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

In ciuda faptului ca actorii bat moneda pe faptul ca joaca cu salile goale,bataie este si acum pe bilete...
Si salile.....nu-s goale deloc!
Tre sa dai spaga uneori ca sa prinzi un loc bun!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misty spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Oooo, pe Marius Stanescu il stiu si eu, isi mai aminteste cineva de Richard III, al lui Mihai Maniutiu? senzational a fost, senzational.
Nu am fost la teatru cam de cinci ani, dar sunt cateva piese pe care niciodata n-am sa le uit, mai ales din perioada cu Andrei Serban, Liviu Ciulei, Maniutiu, si mai erau, faceam coada la bilete sa vedem toate premierele, si in fatza cat mai in fatza.



Ohhh..eu imi amintesc de Richard III (si de Au pus catuse florilor, la care am stat pe scena pe o perna, la 2 metri de actori). La richard, stanescu n-a zis o vorba si tot iti ridica parul in cap. Si Iures era bun, dar Stanescu chiar m-a impresionat, mai ales ca nu auzisem de el pana atunci. Dar au trecut 13 ani de atunci (oau!) si ma asteptam la lucruri mai "mari" de la el.
Eu am avut o mare dezamagire recent cu Ciulei-Iures-Pirandello, la Richard IV. Na, ca am zis-o! Toata lumea se extaziaza si aplauda 10' la final dar eu uneori chiar nu inteleg de ce. Si in ciclul mari actori-mari regizori se mai intampla rateuri. Mi s-a parut un spectacol corect, cu accent pe text...si gata, dar e o parere strict personala (in familia mea o impartaseste sotul si e contra o matusa, sint curioasa ce ziceti voi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Scriu numai pt ca e pacat de subiectul asta sa fie pe pagina 2.
Misty...nu am nici o parere, dar tare as vrea sa fi avut, chiar si una mai putin buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Io n-o vazui.....

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

[quote]Originally posted by brendamitran

Eu am incceput cu Nottara...dintr-o pasiune pe care o facusem pt.Cotimanis....pe care ajunsesem sa-l urmaresc in "Lacrimi de iubire",desi nu gust telenovelele sub nici o forma.
Insa tipul este charismatic,talentat,bun.....
Am mers la mai multe piese la Nottara,incepind cu Hangita(Goldoni),continuind cu "Sarbatori fericite","Scandal la opera","Operele complete ale lui WLM SKSPR"(pe care am mers s-o vad si a doua oara,atit de mult mi-a placut),"Titanic Vals".
Ar mai fi piese bune de vazut acolo...."Nu se stie cum" este o piesa buna am inteles,cu Claudiu Bleontz,insa....se joaca foarte rar si nu am apucat bilete la ea.
O sa incep in fortza cu repertoriul de la National...

Si eu tot pe la Nottara eram destul de des ca e la cativa pasi de ASE si cum ieseam d ela cursuri cautam biletele reduse pentru studenti.
Titanic vals mi-a placut la nebunie.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

"Titanic vals" in ce interpretare?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Ileana Stana Ionescu, Stefan Radof printre cei mai importanti si de care imi aduc aminte.
Alte piese care mi-au placut
¨¨Take, Ianke si Cadar¨¨
¨¨Asteptand la Arlechin^^
^^Crima pentru pamnat^^

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput