copil unic sau frati?

copil unic sau frati? | Autor: bogdidicris

Link direct la acest mesaj

credeti ca este mai bine sa ai copil unic in conditiile de azi din romania sau mai bine este sa ai mai multi?
eu cred ca un singur copil este mai bine. toti ma sfatuiesc sa mai fac un copil, dar eu parca stau in dubii.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

in conditiile de azi din romania cel mult un copil.

DAR pt el este mai bine sa aiba un frate sa nu se trezeasca singur pe lume mai incolo, cand parintii n-or mai fi. de ibne, de rau, stie ca are un frate care-=l iubeste neconditionat si pe care se poate baza orice ar fi.
daca ar fi dupa mine (si dupa sot) nu as mai face nici un copil, chiar daca totusi pana acum nu mi-a ridicat pb deosebite, totusi m-a cam capiat.

insa ma gandesc sa-i fac un frate/sora (sper sa nu fie gemeni - oare o fi posibil ?! - ca mama mea si tatal sotului sunt din gemeni) repet, pt el
eu am o sora si nu stiu ce m-as fi facut fara ea.

pb este ca daca noi 3 ne-am descurca bine, chiar f. bine finaciar, nu stiu cum o fi cand om fi 4 , asta e singura mea temere.
oricum daca nu s=a intamplat pana acum, o sa am timp in urmatorii 2 ani pt bb2

asta e parerea mea.

Lili si Serban (17 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

ganditi-va cata bucurie va aduce minunea mica pe care deja o aveti...si apoi incercati sa v-o imaginati dubla...cred ca mai presus de conditiile financiare si satisfacerea hatarului primului copil, sta bucuria pe care ne-o aduce cel de-al doilea (sau chiar al treilea, daca nu va iese intr timp prin piele excesul de optimism!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

moko
Eu sunt cea mai mica dintre 4 frati, 2 fete si 2 baieti (baietii sunt la mijloc). Nu mi-am inchipuit niciodata cum ar fi fost sa fiu singura la parinti. Pt ca nu pot ! Dragostea, alintul si grija fratilor mai mari nu ar putea fi inlocuite cu nimic. Si nici nazbataile si micile certuri, facute asa, ca intre frati. Nu exista zi in care sa nu ma gandesc cu dor si teama la fratii mei. Nu e zi in care sa nu-mi amintesc cate o gluma, la care am ras cu lacrimi; nu e zi in care sa nu zambesc, chiar si singura, amintindu-mi cum o tachinam pe mama, atunci cand ne strangem toti, in vizita si se umple camera; nu e zi in care sa nu imi amintesc lacrimile fratelui mai mare, curgand siroaie, cand, dupa despartirea de sotie, a ajuns acasa, de peste mari si tari si ne-a luat pe noi, fetele in brate, zicand ca doar 2 surori are si el si noi il intelegem. Mi-a rupt sufletul atunci ! Si nu e zi in care sa uit privirea mamei, atunci cand plecam, unul cate unul... si cum zambeste cand ii trecem din nou pragul.
Motive as putea scrie o zi intreaga...
Se spune ca decat sa faci un singur copil, mai bine nu-l faci. Asa este !
Sunt familista pana-n dinti si nu-mi imaginez viata fara cel putin 2 copii.

Raza de soare, curand SOTIE de pui alintat


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Eu sincer as fi vrut 2 copii, dar din motive de sanatate si de varsta este foarte probabil sa ma opresc la unul.

http://photos.yahoo.com/ramonarump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

frati

ange,mamica de 2 ori

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Eu as fi vrut 2 dar abia ne descurcam financiar cu unul.Ma gandesc ...sa fac 2 si sa fiu datoare de la o luna la alta o viata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

O sa rspund strict din puct de veder personal; fiecare isi face propriile calcule, financiare sau de alta natura, asa ca fiecare stie cum e cel mai bine. Si eu si sotul meu suntem singuri la pariti; si nu e deloc bine asa.. Categoric noi vom mai face un copil (poate doi...). E bine si pt printesa mea, e bine si pt noi. Toata bucuria pe care o am acum va fi dubla, va fi superb. Adevaraul este ca am avut si o sarcina superba, o nastere usoara, un copil care n-a pus prea mari probleme cat a fost mic, asa ca astept cu nerabdare bb 2!

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Doi copii ar fi frumos mai ales ca eu sunt singura la parinti si nu mi-a placut niciodata.
Speram sa fie 2 sau 3.



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu sunt singura la parinti si nu a fost si nu este minunat! Sper ca Mara si Matei sa-si fie alaturi si la bine si la greu. Cat despre bb3 ... sa nu ziceti ca sunt nebuna, eu as mai vrea... dar nu cred ca il mai fac!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si noi mai vrem unul, chiar daca deocamdata nu stim cum o sa ne descurcam.Un frate sau o surioara pentru baietelul nostru mi se pare cel mai frumos dar si speram sa ne ajute Dumnezeu sa-l facem. Eu am o sora si nici nu vreau sa ma gindesc cum ar fi fost fara ea!

Mergi la inceput