Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

-nshiro multumesc mult pt retetele de okashi maine o sa incerc cel cu UIRO am mai mancat dar cumparat
rigatou


EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Biscuiti cu crema

Crema: 200 g de chesse cream, 30 g zahar, 50-70 cc nama cream, 40 g de lapte (high milk). Se amesteca zaharul cu chesse cream pana devine pasta. Apoi, castronul in care am facut pasta se pune intr-un altul care contine pe fund cateva cuburi de gheata si se toarna nama cream si se bate pana se face frisca. a sfarit se adauga laptele incalzit la 60 de grade si se mai mixeaza un pic, sa fie crema mai tare.

Biscutii, se folosesc din aceia cu ciocolata doar pe o parte. Se pune aprox 1 cm crema peste partea cu ciocolata si se acopera cu un alt biscuite, cu ciocolata in sus. Deasupra se poate pune almond, nuca maruntita sau ce vreti voi sau nu se pune nimic.
Pofta buna!

_
O zi plina de bucurii, Eli & Stef
noi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Nasterea broscutei Alte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Hanako, multumesc pt retete.

_
O zi plina de bucurii, Eli & Stef
noi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Nasterea broscutei Alte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Neata japonici!
Azi ce faceti?
La noi in sfarsit dupa 3 zile a iesit soarele.Tot frig,fulguieste,dar macar e lumina in casa
Eli reteta de biscuiti suna f bine.Ce pofta mi-ai facut.
Azi chiar nu stiu ce voi face pt diseara.Ma gandesc si poate ma inspirati voi.








poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

BUNA
CE FACETI JAPONICI?
AZI E ZI RUMOASA ASA SE VEDE DE LA GEAMSPER SA TINA VREMEA CU MINE SI SA-MI FAC TREBURILE
LA MASA DE PRANZ INCA NU STIU CE VOI FACE AM SA MAI RASFOIESC PUTIN PRIN MENIU
SOTUL MEU VREA CEVA (SAPARI)!!
MA DUC LA TREABA SI O SA REVIN PUTIN MAI TARZIU


EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

[quote]Originally posted by nshiro

Wakashi
1. Uiro arata ca un fel de rahat de-al nostru
-faina 120 g
-zahar 100 g
-apa (daca doriti consistenta mai tare) 360 cc - daca vreti mai moale 380 cc.
-pudra de ceai verde (macha) sau cafea instant (dizolvata in putina apa) 2 lingurite rase
Se amesteca faina, zaharul, apa bine sa nu aiba cocoloase (eventual folositi o sita) apoi se pune pudra/aroma dotita (eu zic ca puteti incerca si cacao sau vanilie sau ce va place...)
Reteta originala de uiro se face cu zahar nerafinat (din ala maron) si in cazul asta nu se mai pune nici un fel de pudra/ aroma

-NSHIRO AM FACUT COMPOZITIA DE LA(uiro) INSA A ESTE PREA MOALE SI DE 20 MIN O TIN IN CUPTOR INSA NICI O SCHIMBARE
ASA TREBUIE SA RAMANA?TE ROG SPUNE CE TREBUIE SA FAC IN CONTINUARE....

EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Hanako, nu la cuptor! La denshi renji!!!!!!!

rocsana si bebe chan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Eu ieri am facut daishippai!
Devylla mersi pentru reteta cu iridofu. Data viitoare sper sa-mi iasa mai buna. Nu m-am priceput la cantitatile de zahar, mirin si sake, a iesit prea dulce la inceput, apoi am mai pus sake si a iesit cam koi, apoi am pus apa si a iesit o pasta ... asa ca am mai bagat shoyu... Ce-a iesit acolo... ce fatza avea... parca era zoaie de care da bunica la porci.... Daaaar spre surprinderea mea domnul sot a mancat tot, asa ca tot e ceva.
Apoi alta minune, am facut Chawan Mushi (apropo stie cineva cum se face?). Am luat retetade la cumnata, e tare usoara, dar problema e cu fiertul... Cuptorul ei cu microunde e din ala destept, apasa pe butonul cu chawan mushi si gata, se programeaza automat. Eu neavand asa ceva m-am gandit sa programez la 200 de grade cam 15 minute. Chawan mushi tre sa arate ca o budinca... Ei la mine arata in final ca o supa cu ou . S-a ridicat oul la suprafata (2 cm) supa si celelalte ingrediente au ramas la fund.... . La gust cica a fost bun (eu nu m-am riscat sa pun gura) dar... numai chawan mushi nu a fost... SI am mai facut peste prajit la gratar... macar cu asta am nimerit-o.
Hanako, sa-mi zic ce ai facut cu uiro, desi eu cred ca e compromis deja daca nu l-ai pus direct la denshi renji (tre sa se programeze temperatura automat, tu numai timpul il pui- 10 minute)

rocsana si bebe chan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

quote:
Originally posted by nshiro

Hanako, nu la cuptor! La denshi renji!!!!!!!

rocsana si bebe chan



AM MAI FACUT ODATA COMPOZITIA SI AM PUSO LA DENSHI RENJI
NAM FOST ATENTA CAND AI SCRIS SI MA-M UITAT INCAODATA INSA ERA PREA TARZIU DEJA ERA LA CUPTOR ...ACUM SPER SA NU FI DAT IN BARA
IMEDIAT O SCOT SI O SA PUN SI POZELE!
REVIN[PUP]

EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by nshiro

Eu ieri am facut daishippai!
Devylla mersi pentru reteta cu iridofu. Data viitoare sper sa-mi iasa mai buna. Nu m-am priceput la cantitatile de zahar, mirin si sake, a iesit prea dulce la inceput, apoi am mai pus sake si a iesit cam koi, apoi am pus apa si a iesit o pasta ... asa ca am mai bagat shoyu... Ce-a iesit acolo... ce fatza avea... parca era zoaie de care da bunica la porci.... Daaaar spre surprinderea mea domnul sot a mancat tot, asa ca tot e ceva.
Apoi alta minune, am facut Chawan Mushi (apropo stie cineva cum se face?). Am luat retetade la cumnata, e tare usoara, dar problema e cu fiertul... Cuptorul ei cu microunde e din ala destept, apasa pe butonul cu chawan mushi si gata, se programeaza automat. Eu neavand asa ceva m-am gandit sa programez la 200 de grade cam 15 minute. Chawan mushi tre sa arate ca o budinca... Ei la mine arata in final ca o supa cu ou . S-a ridicat oul la suprafata (2 cm) supa si celelalte ingrediente au ramas la fund.... . La gust cica a fost bun (eu nu m-am riscat sa pun gura) dar... numai chawan mushi nu a fost... SI am mai facut peste prajit la gratar... macar cu asta am nimerit-o.
Hanako, sa-mi zic ce ai facut cu uiro, desi eu cred ca e compromis deja daca nu l-ai pus direct la denshi renji (tre sa se programeze temperatura automat, tu numai timpul il pui- 10 minute)

rocsana si bebe chan


M-ai amuzat teribil nshiro de pataniile tale.La cantitati nu m-am priceput sa-ti spun pt ca eu le pun dupa ochiometru,scuze.Nici eu nu am fost atenta ieri cand am afcut iridofu...ca nu am stat langa tigaie si a iesit cam nasol...Da' ata ete se mai intampla.Lasa ca data viitoare o faci tu buna.
Cu chawan mushi...preparat in casa nu am afcut,la restaurant am mancat o singura data,nu prea imi place...(eu nu prea mananc oua,decat din an in paste)Da' am o reteta intr-o revista...daca am timp il pun pe sotz sa traduca si scriu.







poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput