Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Neata!

Fetelor am intors casa cu fundul in sus .
Azi voi face iridofu,salata de horenso cu goma si shoyu,osupita cu gulie si shoyu(F buna ).si niste koroke.Deja incerc sa scap de mancarea din frigider.
Va pup.
Dolphina oare ce mai face?








poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna eli
o sa-ti dau retetele insa le scriu pe rand ca sunt cu emi si nu prea ma lasa la calc...
TOCINEI DIN CARTOFI

4-5 cartofi
3 linguri de faina alba
un ou
-sare si piper
mod de pre:
curti cartofi de coaja si ii dai pe razatoare
pui oul ,faina si mesteci bine pana devine o pasta apoi pui sarea si piperul
faci din pasta optinuta bilute mai marisoare sau modelul care il doresti si le prajesti in ulei (ULEI SA NU FIE PREA MULT)ca nu se prajesc prea bine
apoi piftelutele optinute din cartofi le pui in castronel si pui 2-3 linguri de iaurt
si o pot manca si cei maturi nu este neaparat pt copii insa la otona iaurtul se pune separat si piftelele de cartof se fac mai mari si putin mai groase
eu o sa un poze putin mai incolo si poti sa-ti faci o imagine
revin imediat si cu restul de retete
daca ai nelamuriri ma poti intreba
heiiii bucatareselor unde fugirati mamamaaaa????




EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

fetelor DOlPHIN este bine nu am reusit sa vb cu ea insa mi-a lasat mes ca e cu scocrela eisperam sa revina cat de curand

acum EMY pleca la joaca cu mamaia si o sa scriu si restul de retete

onighiri no kaka:
pui orezul cald intr-un castronel si pui peste el 2 plicuri de okaka
si 3-4 linguri de shoyu si mesteci bine apoi faci forma de onighiri si il invelesti in nori...simplu deshou??
SAU se mai poate si cu frikake mod de prep:la fel


MAguro no karaghe
tai maguro bucati sa nu fie nici prea mari nici prea mici (potrivite)
apoi faci un sos din shoyu 2linguri sake 1 lingura,goma abura 2-3 linguri si putina apa cam 3 -4linguri
apoi magurro il pui in acel sos cam 15 minute
apoi faci din Katakuriko 8-9 linguri si un ou o pasta si treci prin acel sos maguro si il pui in ulei incins 180 c pana devine o culoare aurie
dupa ce il scoti si il pui in farfurie il treci cu cativa stropi de zeama de lamaie
pofta buna
o sa vin mai tarziu cu pozele
spor la treaba


EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by hanako2004

fetelor DOlPHIN este bine nu am reusit sa vb cu ea insa mi-a lasat mes ca e cu scocrela eisperam sa revina cat de curand


EMILY printesa noastra poze

Merci Hanako ma intrebam ce mai face







poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

gata am facuto poze le cu onighiri no okaka si cu tocinei
"hashiyu poteto"cred ca asa le zice la acesti tocinei
am vazut o reteta mai devreme la tv insa sa o testez eu si apoi vo scriu si voua
o zi buna si spor la treaba
ioiii dolphin ce samishi suntem fara tine
te asteptam

EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

BUNA fetele si bine va-m regasit, abia acum am apucat sa intru si eu, cam ocupata zilele astea.Acum sant iarasi libera ufff.

Va fost dor de mine?
Hanako am sa incerc si eu retetele tale suna bine rau, Ely daca esti draguta scrie si tu reteta biscuti cu crema. poate am sa-i fac si lui Yulia , astazi eu fac niste saratele cu mac, am primit packet din romania , ca aici nu am gasit mac si sper sa-mi iasa yami yami.

Inca nu m-am gandit ce sa mai fac , Aseara am avut Tonkatsu cu misoshiru, salata, si tofu cu shimeji , pt astazi isa nu stiu am sa mai ma gandesc, si daca mai gasesc ceva prin dosar am sa va scriu, acum va las si ma duc pe la cumparaturi pa pa , pupici

Si ne vedem maine pa

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Devylla da-mi si mie plizz reteta cu iridoufu, ca am niste toufu prin frigider si nu stiu cum sa scap de el!!!!
Ieri am facut niste chestii fry (jumatate de fir de aspara, cam 5 cm, un stick de morcov la aceeasi dimensiune, cream cheese, invelite intr-o fasie de carne de porc (de aia taiata subtire de te vezi prin ea), date prin faina, ou si panko, garnitura de varza cu piiman inabusite in tigaie cu putin ulei si apa, iar spre sfarsit cu sos kangome si miso soup.
fetelor am invatat niste retete de wakashi (dulciuri japoneze) daca sunteti interesate, sau daca vreti sa faceti impresie la soacre vi le dau cu placere.
Devylla, nu ma uiti, da?


rocsana si bebe chan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

dolphin mama bine ai revenit
-nshiro vreau si eu retetele tale de okashinam socrela insa poate o incanta pe cumnatica sa le fac piticilor ei
merci mult


EMILY printesa noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Nshiro uite aici reteta:

‚TDIridofu


Ingrendiente:

-tofu
-morcov
-ceapa
-orice legume
-carne de pui

Preparare:

-se taie legumele marunt,se calesc in tigaie,apoi se adauga carnea de pui taiata marut(merge si tocata)se adauga sato,mirin,shoyu,sake.Se pune tofu sfaramitat.Se calesc pana se termina sosul si se adauga un ou batut.
Eu le fac cu un morcov,o ceapa,pun si negi,pun si ciuperci si merge mai orice leguma,Iar tofu trebuie scurs bine de tot,ca dupa aia lasa apa multa.Cam asta este.e f kantan de preparat.

Dolphin bine ai revenit!
Stau s-mi trag sufletul putin si sa beau o gura de cafea pe DC si fug la treaba.








poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Wakashi
1. Uiro arata ca un fel de rahat de-al nostru
-faina 120 g
-zahar 100 g
-apa (daca doriti consistenta mai tare) 360 cc - daca vreti mai moale 380 cc.
-pudra de ceai verde (macha) sau cafea instant (dizolvata in putina apa) 2 lingurite rase
Se amesteca faina, zaharul, apa bine sa nu aiba cocoloase (eventual folositi o sita) apoi se pune pudra/aroma dotita (eu zic ca puteti incerca si cacao sau vanilie sau ce va place...)
Reteta originala de uiro se face cu zahar nerafinat (din ala maron) si in cazul asta nu se mai pune nici un fel de pudra/ aroma

Se pune amestecul intr-un vae yena si se da la denshi renji pentru 10-11 minute. Se scoate din vas dupa ce s-a racit si se taie calupuri. Mie una nu-mi place dar "babutele" sunt innebunite....

2. Toufu iri dango
-toufu (sofuto) 140 g
-shirotamako 120 g
Sirotamako arata ca niste granule, iar pe punga e o poza cu mochi sau dango)
Se framata toufu cu granulele respective pana cand acestea se topesc si se obtine o pasta ca un aluat. Se fac bilute mici (eu le turtesc pentru a nu ramane crude la mijloc) si se pun la fiert dupa ce apa a dat in clocot. Sunt gata cand incep sa se ridice la suprafata si sa se umfle putin pe margini. Dupa ce se scot de la fiert se pun intr-un castron cu apa rece. Cand s-au racit se pun pe un platou si se toarna sosul.
Sosul se prepara din:
-apa 100 cc
-zahar 60 g
-katakuriko 1 lingura rasa
-shoyu de sashimi (mai consistent) 2 linguri
Se fierbe pe foc si se amesteca incontinuu sa nu se prinda katakuriko de fundul vasului. Dupa ce se raceste se toarna peste dango.

3. Ichigo daifuku
- 10 capsuni (de preferabil mai micute si rotunde la forma)
- shiroan 200 g
Shiroan e pasta din fasole alba (shiroi anko)
Batonul de shiroan se imaprte in 10 parti egale si se modeleaza deasupra capsunilor (ca plastilina). Trebuie sa arate ca niste bile perfect rotunde

- Shirotamako 50 g ( e vorba de aceeleasi granule care se folosesc la mochi)
- apa 100 cc
- zahar 70 g
Se amesteca shirotamako cu apa pana cand se topesc granulele si arata ca un fel de smantana subtire. Se pune pe foc si se mesteca pana se intareste (arata ca un clei gros) apoi se pune zaharul in trei reprize, amestecadu-se continuu. Cand pasta s-a intarit din nou (punand zahar se va inmuia putin la inceput) se ia de pe foc si se toarna pe o tava tapetata cu katakuriko din belsug. Se toarna katakuriko si deasupra si se intinde cu mainile intr-o patrat (dreptunchi) care se imparte/ taie in 10 parti egale, cu care se impacheteaza capsunile si se modeleaza cu grija sa arate ca niste bile perfecte. Trebuie sa folositi mult katakuriko si pe cutit si pe maini caci pasta de mochi e foarte lipiciaosa, se va intinde si lipi peste tot si va fi destul de dificil de impachetat capsunile. De asemenea operatiunea trebuie facuta rapid, caci daca se raceste nu se mai poate modela...


rocsana si bebe chan

Mergi la inceput