De-a busilea- cand?

De-a busilea- cand? | Autor: Krys

Link direct la acest mesaj

Sunt curioasa cand incep copii sa mearga de-a busilea. Stiu ca in carti scrie ca nu este o etapa necesara. Daniel are 7 luni si ma gandesc ce bine ar fi daca ar umbla asa. Si as mai fi curioasa cand incepe sa vorbeasca. Conteaza daca eu am vorbit mai tarziu? Parca nu mai am rabdare sa il vad cum evolueaza.

Cristina si bb Daniel (27.06.2005)
www.iacobescu.tk

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns koalitza spune:

Draga Cristina,
Cred ca e perfect normal sa fii nerabdatoare; unii copii merg de-a busilea inainte sa mearga in picioare, altii dupa aceea. Martin al meu a mers pe la 1 an, dar plecase deja in picioare! Cat despre vorbit, mai e cale lunga..si nu cred ca are vreo importanta daca tu ai vorbit mai tarziu. Si eu si sotul meu am vorbit pe la 11 luni, dar baietelul nostru are acum 2ani si 3luni si ne intelegem destul de greu.
Conteaza ritmul de dezvoltare al fiecarui copil in parte! Dar nu strica sa-i vorbesti mereu si cat mai normal, fara sa diminutivezi fiecare cuvant.
Profita de momentele de liniste care v-au mai ramas, pentru ca in acelasi timp cu mersul di vorbirea vine si greul in cresterea unui copil.

Mami a lui Martin nazdravanul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Mariuca nu a mers de-a busilea .A inceput sa mearga la 1 an si o saptamana .Dupa mult timp a mers si ea de-a busilea.Acum se chinuie sa faca tumbe.Nu cred ca are vreo legatura varsta la care au vorbit parintii cu varsta la care incepe bebelusul.Eu mereu am vorbit cu Mariuca si tot si-a dat drumul greu la vorbit.Si acum poceste multe cuvinte.
Rabdare trebuie sa avem mereutrece faza cu mersul si vorbitul vine cea cu articulatul cuvintelor,cititul si multe altele cum ar fi citez"daca nu esti cuminte ma sup pe tine"


Mariuca si mami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Poate varia mult de lka un copil la altul. Matei a stat in fund pe la 7 luni, pe la 8 luni incerca sa mearga de-a busilea, dar de reusit cu adevarat n-a reusit decat pe la 10 luni. Iar de mers singur cu adevarat a mers la 1 an si 1 luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

La 10 luni a inceput sa mearga... si mult dupa a vazut un copil mergind de-a busilea... si atunci a facut-o si ea.

De vorbit ... 3 vorbe pina la 1.7 luni si dupa aia brusc intr-o zi a inceput sa vorbeasca....fiecare cum ii e felul!

Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

A mea a mers in picioare singura pe la 1 an si 4 luni, iar de-a busilea a inceput la 1 an si 8 luni, de abia.
A inceput sa faca progrese in vorbire pe la 1 an si 6 luni si de atunci vorbeste mult... pe limba ei. Unele cuvinte le intelegem (le-am invatat noi), altele nu. Din cand in cand ne mai face o surpriza placuta si incepe sa spuna cate un cuvant corect.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana80art spune:

Offff, cat m-a mai stresat si pe mine treaba asta cu mersul de-a busilea!
Ma asteptam sa inceapa de pe la 6-7 luni,ca nepoata mea, dar d-ra mea fiind si mai grasuta,probabil,nu a vrut sa-si dea drumul decat pe la 9 luni,pana atunci nu mergea decat in spate,nu stia sa-si coordoneze miscarile mainilor si ale picioarelor ca sa avanseze.Iar in picioruse a mers pe la 11 luni,apoi a cazut,s-a speriat putin si nu a mai vrut decat dupa vreo 2 sapt.dar atunci si-a dat drumul bine.Asa a fost cu fetita mea,dar fiecare copil are ritmul sau de dezv.
Cu vorbitul a fost neasteptat de bine,a inceput sa-si dea drumul calumea de la 1 an si 2 luni:il striga pe taticul ei,in afara de "tata" si "Gheghe"(George);in prezent ne mandrim cu o sumedenie de cuvinte si ce este mai imp. la ea,e ca pronunta orice cuvant asa cum poate ea.
Nu stiu daca vorbitul este ereditar sau nu,posibil sa fie,caci atat eu cat si sotul meu am vorbit,cica,tot asa de repede.
Eu zic totusi sa te inarmezi cu rabdare si sa traiesti din plin fiecare clipa cu puiul tau,caci,toate momentele si etapele cresterii lor sunt foarte importante si unice.
Va dorim muuuuulta sanatate si bucurie!



ROXANA mami de fetita tare dragalasa FLAVIANA(31.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oniboni spune:

Ca si Mariuca a lui Crig72 nici fi-miu nu a mers de-a busilea. Deloc. La 5 luni statea in fund, la 7 se ridica singur pe marginea patului, de la 8 pana la un an vroia sa mearga direct in picioare (ajutat de biata mama-sa care si-a rupt spatele cu el..las'ca ma razbun eu cand s-o face mare )si la 1 an si o saptamana valea de unul singur! De-a busilea merge cu lejeritate cand se mai duce dupa o jucarie, dar nu ca etapa spre mers... asa a fost el. Mai ales ca eu nu l-am fortat in nici un fel - nici pus intre perne, nici premergator...l-am lasat in voia naturii! Asa ca nu-ti face probleme, stiu ca de-abia astepti, dar sa vezi ca pe urma te gandesti cu nostalgie cum era cand erau bebelusi. Si timpul trece atat de repede. Ia gandeste-te ca numai 1 an (mai mult sau mai putin cateva luni) sunt asa, restul timpului o sa tot mearga...
Cat despre vorbit, iarasi, fiecare copil cu ritmul lui... mie Dinu mi-a zis baba pana la un an (si pisica facea biau si vaca buuu), acum la un an si 8 luni are o placere sa pronunte cuvinte complicate gen "grozavie" si "paianjen" si poceste unele super simple - zice pacac in loc de capac.
E inca mic bb Daniel dar se face el mare! Tu relaxeaza-te si bucura-te intre timp!

Pusici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Nici a mea nu a mers de-a busilea; a inceput sa meraga (in picioare) in saptamana in care a implinit un an si de-a busilea mult mai tarziu si ca sa se prosteasca. Asa ca nu trebuie sa disperi - fiecare copil este unic si unele etape descrise in carti nu sunt obligatorii.

De vorbit... dupa 1 an si 6 luni (ca medie); si atunci cuvinte si nu propozitii.

Ai rabdare! Fiecare etapa cu bucuriile ei!

Si cand o sa inceapa sa merga si o sa trebuiasca sa alergi dupa el non-stop.... alta poveste!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabv spune:

Fetita mea merge de-a busilea de la 7 luni. Sa fi vazut ce caraghioasa era la inceput cand isi ridica funduletul si se chinuia sa-si traga si piciorutele dupa ea! In schimb, acum are 7 luni si 3 saptamani si in afara de cate un "da" din cand in cand nu aud altceva de la ea. Si eu abia astept sa gangureasca si, mai ales, sa zica mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

De-a busilea a inceput sa mearga la 8 luni. In ceea ce priveste vorbitul, in marea majoritate a timpului vorbeste pe bebeleza, ea sti ce spune. In schimb, intelege mult mai mult decat ar lasa impresia.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput