De-a busilea- cand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mihnea a inceput sa mearga in patru labe la 6 luni si 3 saptamani. de tarat pe burta merge de la 4 luni. A inceput sa gangureasca la 2 luni iar la 6 luni a zis tata. Iar la 6 luni jumate a inceput sa raspunda la nume.
Dar fiecare bebelus este cu evolutia lui.
Eu am vorbit cu el de la inceput si chiar ne si certam

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David a mers de-a busilea pe la 6 luni si jumate, si a stat in fund singur la 7 luni (cred ca si un pic)...
Era caraghios ca stia sa mearga de-a busilea dar nu putea sa stea in fund...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Sara a mers foarte putin de-a busilea, aproximativ o luna, doua.. incepand de pe la 7 luni si pana a reusit sa paseasca singura sprijinita sau tinandu-se de obiecte. Atunci a preferat sa mearga in picioare si se sprijinea de tot ce ii iesea in cale.
Dar sunt si copii care nu merg niciodata de-a busilea si am inteles ca ei incep mai repede sa umble, desi nu stiu cat e de adevarat.
La fel cum se zice despre copiii care umbla de-a busilea ca vor invata sa umble in picioare mai tarziu, ceea ce iar am vazut ca nu e valabil.



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

in patru labute PE JOS

IEPU

De vreo saptamana merge in patru labute. Deja trece dintr-o incapere in alta si gusta tot ce intalneste. Poate ajunge si in zona usii de la intrare unde gresia nu e tocmai curata ca doar nu ne lasam incaltarile dincolo de usa. Oricum, chiar si in restul casei, circulam cu papuci si nici macar papucii de casa nu sunt "tulburator" de curati pe talpi.
Cum ati rezolvat problema asta? Cat de des spalati/aspirati? Sau cat de mult va preocupa manutele care circula pe jos si apoi in gurita?


Natasa

N-am rezolvat-o, l-am lasat sa umble. La inceput spalam de 2 ori pe zi pe unde umbla el, dar pe urma mi-am dat seama ca tot nimereste in locuri mai pputin curate si asta a fost. Trebuie sa-si faca si ei anticorpi, de toate relele nu avem cum sa-i pazim. Si acum, la un an si 7 luni, cind ne prinde pantofii la usa ii mai baga in gura si mi se face rau, dar uneori e mai rapid decit mine :)


Ana68

Magda...si la noi ca la Natasa...Am lasat madra sa "batuie" de-a busilea pe unde a dorit...Am spalat manutele mai des.
Sa fiti sanatosi!


Adila

Pe la intrarea in casa ar fi bine sa eviti sa-l lasi. Nu poti sti in ce rahatel de animalut ai calcat si daca era bolnav cine stie ce microbi ai cules pe incaltari.


mina

am aspirat zilnic sau cel muuult la 2 zile, am spalat pe jos chiar si de 2 ori pe zi, am tinut toate incaltarile in debara si am renuntat la papucii de casa in favoarea ciorapilor. Atentie la iesitu cu galeata de gunoi la ghena, nu iesiti in papucii de casa ci in pantofii de strada pe care apoi exilati-i in debara.

In rest...anticorpi si fruntea sus. Al meu nu s-a imbolnavit (nu de la gustat podeaua). Tre sa fim vigilenti insa ei, piticii, sunt mult mai rezistenti decat ne vine noua sa credem.


Tia

hi hi hi .. Bine ai venit in lumea mersului de-a busilea.

Alexandru a debutat pe la 6 luni si acum la un an, desi merge, cand ajunge la un prag, tot de-a busilea il trece

Nu ai cum sa-l feresti tot timpul, ai sa vezi ca pe masura ce creste, devine tot mai abil si mai iute..

Sfaturi practice inlatura toate obiectele contondente care stau pe podea, inclusiv plantele, daca nu vrei sa le jumuleasca si spala-l mai des pe manutze.

Este o perioada minunata, puiului o sa-i placa ideea, poate explora si descoperi lumea

Distractie placuta! si cine stie, poate il faci campion la vreun concurs de mers de-a busilea


aurelia1278

Eu, mama paranoica si cu socri si mai si, am intrebat chiar pediatra. Si mi-a zis sa o las in pace, oricum nu am cum sa o feresc decat in mica masura. Doar sa-i fac din cand in cand un coproparazitologic si sa urmaresc daca se plange de dureri de burta sau are uneori scaune proaste (eu ca sa fiu mai sigura i-am facut de 2-3 ori si antigenul de giardia, desi e cam piperat la pret).
Am stat cu ochii pe ea sa nu-si manifeste curiozitatea in legatura cu vreun rahatel sau alt gunoi de pe afara (totusi a reusit sa-si indese in gurita un pumn de pamant din curte), am spalat-o pe manute cat de des se putea si intotdeauna inainte de masa. Prin casa s-a aspirat o data la cateva zile (la noi e mocheta sau covor mai peste tot), am avut norocul sa nu fie prea interesata de pantofi.
Pana acu' nu s-a intamplat nimic.


iileana

Pai spalat/aspirat asa, in limitele bunului simt. Plus interdictia de a se umbla cu incaltamintea de strada in aria accesibila piticului.

Alta-i problema: e momentul sa tii seama de "la ce poate ajunge" si sa indepartezi din cale (si chiar din raza vizuala :-) obiectele potential periculoase. Si alea la care tii... Pentru ca va incepe studierea stiintifica si in amanunt a oricarui lucru intilnit in cale (si va studia temeinic, nu gluma, nu va omite nici aspectul "gust", nici "rezistenta la impact"...)

Mai ciudat a fost in parc. Fiu-miu se descurca atit de bine in postura de patruped ca a tot aminat-o pe cea bipeda, asa ca la un moment dat n-am avut incotro si i-am dat drumul pe jos, in nisip, la locul de joaca. El s-a distrat teribil, dar lumea din jur a fost (intrucitva :-)))) oripilata.
Am supravietuit.


Field_mouse

Nu am rezolvat nimic! Ca tot nu poti sa ai grija de toate. Ai mei au si lins gresia. Normal, daca intra cineva cu noroi, dadeam cu mopu' dar as fi facut asta, chiar daca bebeii nu mergeau in 4 labe, adika, nu s-a schimbat nimic in mod special.


mary_ary

Si Alexandra umbla foarte mult in patru labe. Daca nu e nimeni in preajma sa o tina de manuta sa mearga isi da drumul in 4 labute si umbla peste tot. Nu o las in bucatarie ca e gresie pe jos, dar uneori mai scapa si pe acolo. Cu curatenia nu exagerez, fac cum faceam de obicei. Pardon, mama face pentru ca inca nu suntem la casa noastra. O mai scutur pe manute, o mai spal, dar nu pot sa spun ca exagerez. Apropo de papuci de casa: Alexandrei i place sa-i bage in gura. Trebuie sa fim tot timpul cu ochi pe ea!

Pupici,

mary si gogoasa mica


matildasep

Eu eram Obsedata de curatenie, aproape in fiecare zi dadeam cu aspiratorul si mop, fiecare jucarie o dezinfectam cu spirt, mainile la fel, fierbeam tot ce folosea, pana cand nu a mai dormit noaptea. prima data am zis ca o fi de la dinti, apoi, am facut copro, cu toata curatenia si dezinfectia, tot a avut oua de oxiuri. Asa ca, de-atunci, am zis ca nu-i mai spal nici o jucarie, si curatenia sa fie normal.
Acum i-a suzeta de jos , mananca pantofii , i-a mingea de-afara, si inainte sa o arunce ii mai da si cu limba, sa vada daca are acelasi gust. Chiar saptamana asta , i-am repetat copro si nu are nimic.
Probabil si-a facut anticorpii deja.
Aum grija-i sa nu puna mana la priza si altele.....


locca

La inceput am sters in fiecare zi parchetul in casa, apoi, cum devenea tot mai curios si mai explorator si eu tot mai obosita, l-am lasat in pace. A culminat cu patrularea pe aleea din parc si prin pietris (si la mine se uitau oripilate niste mamici), ce sa-i fac, l-am spalat pe maini dupa operatiune si gata. Acum vreo 2 zile i-am cules pietricele din gura pt. ca a fost mult mai rapid decat mine.

Ruxandra, mama de Matei (13 sep. 2005)


kiss

ehe, al meu a aminat luni de zile mersul biped, si atit isi perfectionase mersul de-a busilea, ca deja facea si figuri: mersul cu capu in jos, cu ochii inchisi, etc...asa ca de la grija de-a nu roade papuci, am trecut la grija de-a nu da cu capu de mobilier! si uite-asa te obisnuiesti cind cu una, cind cu alta! ...in rest, e exact ce-au zis si fetele!


daniella4

In limitele normalului. Cum am citit tot p-aici ca astia mici au predilectie sa linga talpile pantofilor, i-am ascuns o vreme. Asta nu inseamna ca nu l-am prins odata cu farasul in gura si foarte incantat

Daniella, mama lu' Alexis


lauraspeedy

Sal'tare!
Am crezut ca numai copkila mea are probleme cu mersul de-a busilea pe gresie si gustatul papucilor, dar se pare ca toate mamicile se confrunta cu aceeasi problema. Si eu devenisem putin paranoia in privinta curateniei, dar mi-am dat seama ca munca era in zadar, asa ca, m-am lasat pagubasa. Fac curat cand pot, iar pe copkila o spal mai des pe maini.
la toti ingerasii si la toate mamicile
lauraspeedy si Lavinia


claujro

Noi suntem in plin proces de mers in patru labe (avemm 10 luni ). O data pe saptamana vine o doamna sa ma ajute la curatenie si in wekend mai dau eu o data cu aspiratorul. Gresia din holuri o spal mai des...iar in rest NU IMI FAC PROBLEME! Si Mara era atrasa de pantofi sa ii bage in gura, acum dor ii "arnajeaza" dupa reguli numai de ea stiute. Si Mara manaca scame sau ce mai gaseste ea, le culege cu degetele ca o penseta... si consider ca isi face anticorpi... nu pot sa o tin intr-un glob de sticla steril... e sanatoasa, nu s-a imbolnavit niciodata.

PS. Matei manca pamantul de la ficus cand era mic, nu mai zic de pietricelele din parc


lacrabaciu

Copilul meu nu sta o secunda singur; asa ca ... in timp ce doarme fac repede mancare, spal rufe, strang jucarii si tot ce-a imprastiat din dulapuri si sertare, fierb vesela ei si ... corectam lucrari cand era scoala ... deci, nici vorba sa am timp sa spal pe jos mai des decat alta-data; dati cu pietre in mine care vreti dar eu tot sunt absolut rupta de oboseala ... cand e treaza nu sta in tarc sau in patuc, scaun de masa sau altceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Fetita noastra nu a mers de-a busila nici o secunda, a inceput sa mearga la 1 an si cateva zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Alice a inceput intai sa mearga,asta pe la 9 luni si o sapt.,si mult mai tarziu a aflat si mersul de-a busilea.

Mergi la inceput