copiii si televizorul

copiii si televizorul | Autor: tomecica

Link direct la acest mesaj

Va lasati copiii sa se uite la televizor? daca Da , cit timp? intreb asta pt ca eu , vrind -nevrind , o las pe Alexia cu televizorul arins in camera in care sta , aproape toata ziua. Daca nu merge televizorul nu sta cumintica si ar trebui s-o tin numai cu mine.


luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Si eu tin tv-ul deschis mai tot timpul,pt admosfera (sa fie mai animata),dar bb (1.2 ani)nu se uita ,decat din cand in cand an mai aude o melodie cunoscuta pe care vrea sa danseze,sau vreun animal dragut,sao o reclama care ii place ei(pana acum 2 lni ,avea o adevarata pasiune pt reclame)....deci in medie pot sa spun ca se uita cam 0 jumatate de ora pe zi (adunat)...acum nu stiu daca afecteaza cu ceva faptul ca el (tv) functioneaza,daca undele care le emite deranjaza cu ceva incat sa iau masuri.Poate fetele stiu mai bine.
Pupici

http://pg.photos.yahoo.com/ph/erin_rux/album?.dir=/37ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

cam asta era ideea cind am postat subiectul , dar nu m-am exprimat corect. Nu stiu daca dauneaza faptul ca sta tv deschis toata ziua . Ca am incercat si cu Radio si nu-i place. Ideea e ca mai arunca cite un ochi cind aude ceva ce-i place.Sta mai mult de o jumate de ora [ adunat] dar nu exagerat. Si cind doarme , la prinz , daca ii opresc tv se trezeste in max 10 min.

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Chiar vroiam si eu sa intreb ceva asemanator. Nici Matei nu sta mai mult de 15-20 de minute maxim, in total pe zi, si eu incerc sa tin tv-ul cat mai mult stins cand e si el in camera. Dar uneori mai scapa si el cate un ochi la stiri. Mai mult de cateva secunde insa nu se uita, incerc eu sa-i distrag atentia spre altceva. Ma gandeam insa de la ce varsta se pot uita la desene animate, de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Si la noi sta tv. deschis cateva ore in camera fetitei si nu stiu cat e de bine.Are cateva melodii si reclame preferate la care se uita ,in rest se joaca cumintica in tarc.Problema e ca ea nici nu mananca fara tv.(e f. mofturoasa si asa o pacalesc sa manance) Cand e ceva interesant pt.ea la tv.,nu aude nu vede,nu ma baga in seama,ma da la o parte daca stau in fata ei.In ultima vreme n-am mai lasat-o prea mult in tarc si ne alergam prin sufragerie sa mai uitam de tv..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si la noi merge televizorul cam toata ziua. Ii plac la nebunie reclamele! Cat timp ne uitam la un film sau o emisiune, nici nu se uita, cum incep reclamele se trezeste si din somn sa le vada! Asta de cand avea vreo 8 luni.
Are deja preferintele ei, anumite melodii, reclame.
La desene animate a inceput sa se uite tot cam pe atunci, dar acum incepe sa stea ceva mai mult. I-am cumparat si DVD-uri.

E deja fan Ilona, o fetita de 12 ani care a scos un album de muzica pentru copii si ale carei clipuri sunt cu desene animate cu o papusa. Cum asta vara de abia iesise, ii tot faceau reclama la televizor, asa ca la tot auzit.

Cand i-am cumparat CD-ul si i l-am pus, a inceput sa rada instantaneu, asa s-a bucurat. Acum ascultam CD-ul de 2-3 ori pe zi si dansam. Bunica incepe sa faca alergie!

Ii lasam atata televizorul si ca sa invete franceza. Si culmea e ca merge! Acum vreo cateva zile, a facut cu mana si a spus "Au revoir"! Cand de fapt noi vorbim romaneste in casa!

Mai are un serial cu o scoala de dans care ii place. Dupa aceea incearca sa faca figurile pe care le vede.

Si eu mi-am pus problema daca prea mult televizor nu e nociv, dar se pare ca a ajutat-o totusi sa invete o gramada de lucruri.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph


Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

copiii astia, cred ca recunosc tv-ul inca din burta.
noi o luasem razna rau cu muzica de la tv. acu' tv inchis pina cind incepe teo, apoi un pic de stiri si cam atit. in rest ascultam toate CD-urile "cutiuta muzicala". e f incintata de ele.

ALEXA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:



TV 'rewires' developing brains, researches fear

Young children who watch television face an increased risk of attention-deficit problems by school age, a study has found, suggesting that television might overstimulate and permanently 'rewire' the developing brain. For every hour of television watched daily, two groups of children - ages 1 and 3 - faced a 10 percent increased risk of having attention problems at age 7.

The findings bolster previous research showing that television can shorten attention spans and support American Academy of Pediatrics recommendations that children younger than 2 not watch television.

"The truth is there are lots of reasons for children not to watch television. Other studies have shown it to be associated with obesity and aggressiveness, too" said lead author Dr Dimitri Christakis, a researcher at Children's Hospital and Regional Medical Center in Seattle.

The study, appearing in the April issue of Pediatrics, involved 1,345 children who participated in government-sponsored national health surveys. Their parents were questioned about their children's TV viewing habits and rated their behaviour at age 7 on a scale similar to measures used in diagnosing attention-deficit disorders.

In a Pediatrics editorial, educational psychologist Jane Healy said the study "is important and long overdue but needs to be followed up to confirm and better explain the mechanisms that might be involved."

(The Washington Times, 5 April 2004)



"When the first baby laughed for the first time, the laugh broke into a thousand pieces and they all went skipping about, and that was the beginning of fairies." James M. Barrie

foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu sunt multumita ca fetita mea nu s-a invatat cu televizorul, pe de alta parte tare mi-as dori sa stea si ea macar o jumatate de ora linistita sa se uite la desene animate, seara. Si nu pentru linistea mea imi doresc asta (noi avem si bunici care pot vedea de ea seara, daca noi nu putem), ci pentru ea. Seara uneori intra intr-o stare de agitatie de ma sperie. Nu sta locului o clipa, nu-i place nici o jucarie. Nu mai stiu ce sa-i fac. De culcare o pregatesc cu greu si o pun in patut cu forta. Uneori. Nu foarte des. Pe urma adoarme in 5 minute, dar pana atunci... Si i-am facut rost special de desene animate dragute.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

La noi TV e mai mult de decor, m feresc sa il tin deschis cand e Sara in camera, utimul lucru (sau poate nu chiar:) de care as vrea sa fie dependenta este TV. Nu o fascineaza ceva in mod deosebit la TV, daor atunci cand vede caini sau bb, in rest de cate ori ajunge la el vrea sa il escaladeze.
Prefer sa ii gasesc alte ocupatii, poate pentru mine e mai usor de vorbit pentru ca stau cu socrii si ei fac toata treaba in casa, eu ma ocup doar de ea. Daca as fi singura poate ca nu mi-ar fi asa de usor...


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Oh, ideal e asa, Flavia...
Nici eu nu las copilul la tv, poate doar cateva minute, daca trebuie neaparat sa fac ceva si nu am ce sa fac cu el, dar repet, cateva minute, oricum am bafta ca Serban nu e fan TV....

Finutul meu care adora masinile si a vazut la TV o secventa dintr-un film, cred ca o telenovela romaneasca in care a avut loc un accident oribil, masina s-a rasturnat/rostogolit, unu a fost accidentat, tavalit pe jos, bla bla, copilul are 2 ani si ceva...pur si simplu s-a socat! ei nu fac diferenta intre TV si realitate, cred ca si acum mai are amintiri cu faza aia...

Serbanica talharica



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput