copiii si televizorul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

si eu mi-am pus problema asta, dar din alt unghi! ideea e ca unde electromagnetice emit multe aparate in casa, nu doar tv-ul. iar ochiul e afectat de radiatiile tubului catodic doar la o distanta mai mica de 6x diagonala tv...in anumite cazuri, asa cum citeam niste articole despre subiect, tv-ul poate fi chiar folositor: dezvolta imaginatia, vocabularul...daca intoarcem situatia in favoarea noastra. adica daca tot sintem nevoite sa-l lasam uneori la tv, macar sa alegem noi la ce: desene animate (unele!), la vreo emisiune despre animale, etc... deci in nici un caz la intimplare, si sa nimereasca vreo stire singeroasa, sau un film violent...dar eu, n-am reusit sa pun toate astea in practica, pt ca tv-ul meu e la o inaltime la care el poate ajunge si se tot duce si-i da drumu, il stinge si tot asa. ca sa nu zic ca sta cu ochii efectiv in el!!!!! de mincat mincam doar cu "divertisment", doar ca in fata calculatorului (am noroc ca macar ala nu emite radiatii, fiind din ala plat!), si asta e de fapt problema mea cea mare, ca masa nu e masa
concluzia: ii lasam, putin, dar la ceva util si potrivit virstei, pt ca nu cred ca le putem interzice total! mai ales acum, iarna, cind nu putem compensa cu iesitu afara cu orele. cred ca asa cum ii lasati voi, 1/2 de ora- 1 ora, mi se pare excelent

pupici si sanatate la bb-i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Uite eu sunt hotarata sa nu imi las copilul sa se uite la desene animate la TV pentru ca le consider foarte aiurea, lasand la o parte limbajul folosit si toate celelalte tampenii. NU zic ca n-ar fi si exceptii fericite, dar putine in comparatiile cu cele nefericite.
Asa ca am adunat desene pe DVD si va avea de unde alege.


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si la noi cam sta TV deschis.
Iar Alexis e intr-adevar fascinat de reclame, incep sa cred ca au o serioasa componenta subliminala, copilul e pur si simplu subjugat!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by impreuna

Uite eu sunt hotarata sa nu imi las copilul sa se uite la desene animate la TV pentru ca le consider foarte aiurea, lasand la o parte limbajul folosit si toate celelalte tampenii. NU zic ca n-ar fi si exceptii fericite, dar putine in comparatiile cu cele nefericite.
Asa ca am adunat desene pe DVD si va avea de unde alege.


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Foarte bine faci, Flavia! din pacate in Romania nu cred ca se pot urmari programe tv speciale pentru copii. Nu exista nici posibilitatea de a restrictiona accesul copiilor la anumite programe. Aici in Canada avem un canal tv numai cu desene animate hazlii si educative in acelasi timp, filmulete pentru copii, de foarte buna calitate, cum n-am mai vazut niciodata nici in Germania, cu toate astea eu il las pe Vlad sa vada doar cateva din preferatele lui, nu mai mult de doua ore zilnic...cu pauza intre ele, desigur. Pe de alta parte e asa de lipicios de mine, incat chiar dac-as vrea sa-l mai "uit" in fata tv cand mai lucrez la vreo traducere, n-as avea sanse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Nu, Lara nu se uita l atv decat f. rar si atunci se uita la DVD cu Teletubbies care sunt intr-adevar pentru varsta ei facute, imaginile sunt simple,se misca incet,culori clare,contururi clare, personaje putine care vorbesc rar si se repeta, personaje care se iubesc intre ele si nu se cearta. In nici un caz nu vreau sa i se implanteze cu forta in cerebel cuvinte cum ar fi "Coca-Cola", ciocolata,cafea, bere,viol,bataie,agresiune,etc,ce ar auzi non-stop privind la tv. Nu. Eu insami nu ma uit la TV aproape deloc,exceptie fac stirile din Ro din cand in cand si f. rar o emisiune de divertisment,tip camera ascunsa,sau asa ceva. La filme nu ma uit de o buna perioada de vreme si nici tv-ul nu functioneaza in nestire in casa. Se mai uita sotul la un meci,etc. Am o prietena care nu are tv deloc si mai multe care il au ascuns intr-un dulap, e ca si absent. si le merge foarte bine, seara stau impreuna si joaca un joc,carti,picteaza, merg la cursuri de dans, etc, cred ca multi dintre noi nici nu si-ar putea imagian 6 seri la rand fara tv in casa.SI astea se transmit si copilului,desigur.Se spune ca tv-ul e distractia saracului,din pacate...

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Mona sunt si aici vre-o 2,3 canale tv doar pt copii, cu desene, dar cum am zis, nu tocmai educative, sunt putine la care as lasa-o sa se uite. Dar mi-am pus problema ca daca o las la cele cateva de calitate, cum fac sa nu se uite la celelalte?
Nu stiu nici daca se poate restrictiona, dar eu prefer sa ii pun ce desene consider eu ca sunt ok, acuma cu dvd-urile chiar avem de unde alege:)


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Felicitari mamicilor ai caror bebei nu se uita la tv.Al meu sta toata ziua cu tv deschis.Radioul nu este asa interesant,chiar daca asculta itsybitsy.Am incercat o smecherie,dar nu mi-a mers:am lasat tv fara sonor si i-am dat drumul la radio,si ce credeti?cand au inceput reclamele s-a postat langa el.Eu am citit mai demult ca tv este ca un inlocuitor al unei persoane fizice si ca nu dauneaza copilului,insa decibelii fac foarte rau.O sa am un copil dependent de tv!Nu ii impun sa nu se uite,caci mai rau face,il las si poate singur se va detasa .Daca nu,asta este!Va fi un om informat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Si fii-mea are televizor in camera ei, dar i-am scos definitiv cartoon network si jetix (mult prea violente si zgomotoase). Acum se uita doar pe Minimax, unde chiar sunt desene frumoase si educative (Clifford, Autobuzul magic, Noddy, Milo etc) De pe Minimax am invatat o gramada de lucruri folositoare, dar nu abuzam - in medie cam doua ore pe zi de vizionare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Si Andrei (4 ani) e dependent insa doar de minimax. Daca nu e nimic bun pe minimax, nu se uita. Are un usor strabism, sper sa nu-i afecteze si mai rau vederea uitaul mult la tv. Felicitari pt. mamicile care pot sa-si tina copii departe de tv.(macar pana la o varsta)sisi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

anda - de ce nu incerci sa treci televizorul in alb-negru? poate asa nu va mai fi atat de captivat.

"When the first baby laughed for the first time, the laugh broke into a thousand pieces and they all went skipping about, and that was the beginning of fairies." James M. Barrie

foto

Mergi la inceput