Va tineti mult puiutii in brate sau.........?

Va tineti mult puiutii in brate sau.........? | Autor: anduta78

Link direct la acest mesaj

Buna mamici de curiozitate va intreb voi ii tineti mult in brate.Hai sa luam cazul puiului meu de 2 luni.Vreau sa stiu daca gresesc din p-ul vostru de vedere.A avut colici, a scapat de ei, e mancat, e schimbat, nu ii e cald dar totusi plange in patut.Ar trebui sa il iau in brate imediat?Primele 6 sapt il tineam mult in brate si eu si sotu acum in schimb nu am vrea sa se obisnuiasca si cam evitam-adik ne jucam cat ne jucam dar cand il punem in pat sa doarma si nu vrea plange.Voi cum ati procedat?Daca il lasi sa planga in patut in timp se va obisnui si singurel?Nu vreau sa fiu rea dar am si discopatie si acum la 4,700 kg imi rupe spatele dar la 6??????????
Va pup

Andu s-a marita cu cel mai bun si au un baietel minunat Luca Alexandru-25 noiembrie 05

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

sigur ca atunci cand nu vrea sa doarma plange...si daca il luati in brate se va obisnui asa - "ia uite, plang si astia ma iau in brate....ce viatza!"
ceea ce spui tu este "control crying" cum ii zic americanii. adica il lasi sa planga nitel, te duci la el, nu il iei in brate, ii vorbesti, ii canti, il mangai. si sa va obisnui incet-incet. normal ca nu vrei sa fii rea....dar si spatele tau trebuie protejat, nu? il poti obisnui incet incet cu asta....fara prea mare tragedie. te ajuta mult daca il puis la nani cam la aceleasi ore in fiecare zi...ii creezi o rutina si il obisnuiesti mai usor. cel putin la noi asa a functionat, incepand cam cu 3 luni, ca tot asa Patrick si-o cam luase in cap cu chitzaiala si rasfatzul.succees!

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Roxana, ai mare dreptate!

Andu, la noi pe Patrick care a fost un bb mai fulgulet recunosc ca l-am tinut mai mult in brate ca pe surioara lui, care la nici doua luni sarise lejer de 5 kg si eu eram si dupa cezariana la ea, asa cum zice si Roxana ii vorbeam o mingiiam.....mai mult chiar nu puteam, sa circul cu ea in brate prin casa.... no way.
Cind avea Patrick 6 luni am venit cu el in RO, cel mai tineau in brate si-l leganau etc., toti.....ei la Vivien s-au lasat toti pagubasi la 6 luni cind a vazut-o mama mea prima data avea deja 10 kg le rupea mijlocul, asa ca o leganau cu carutul.

Eu zic sa nu-ti faci procese de constiinta si sa te protejezi si tu, bb are nevoie de o mamica sanatoasa!

toate cele bune
narcisa
Patrick 2906.2002 Vivien 27.01.2004

concediu noiembrie Marea Baltica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduta78 spune:

Va multumesc din suflet.
M-am mai linistit credeam ca fac parte dintr-o categorie de "mamae rele".
Si eu tot prin cezariana am nascut.Stiu ce inseamna.Multa sanatate mamelor ca sa aiba grija de puiuti

Andu s-a marita cu cel mai bun si au un baietel minunat Luca Alexandru-25 noiembrie 05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu am interzis luatul in brate cand am observat ca atunci cand o puneam in patut plangea rau. Normal ca cei din casa se uitau la mine ca la o mama denaturata, dar in scurt timp s-a invatat sa adoarma in patutul ei, mangaiata pe frunte, burtica, spate si soptindu-i poezioare. Dupa 1 an, 1 an si 2 luni nu a mai avut nevoie de nici o interventie, adoarme singura in camera si foarte repede.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Anduta,

Sfatul meu: fa asa cum iti spune inima. E drept ca multi iti spun sa lasi copilul in pat sa planga, ptr ca se va obisnui, cum de altfel multi iti vor spune sa nu il lasi sa planga.
Inima ta ce iti spune?

La 2 luni nu poti spune despre un bebe ca e rasfatat. Eu, ziua, il tineam pe David in san la mine. L-am nascut tot prin cezariana, el a fst prematur, si ca sa ii dau doza mea de iubire, il tineam aproape tot timpul in san.
E drept ca nu am dormit noaptea cu el in pat. Iar cnd adormea in san la mine, de multe ori il puneam la el in patut. FA-i un cosulet in patut la el. Ia o paturica, intoarce-i colturile pe interior (faci rulou de jur imprejurul lui). In felul asta nu va simti ca e singur in patut. Ai sa vezi ce bine va dormi.

Pupicei la Shupeta!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

o tin in bratica deocamdata, ca e mica si destul de usoara - kg. Dar vreau incet-incet sa o dezvat. Ii iau un balansoar sa mai stea si acolo

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Asa cum spunea si Lumy degeaba iti spun eu sau altu' sau altu' sa lasi sau sa nu lasi copilul sa planga.Tu stii cel mai bine ce ai de facut,tu stii cel mai bine daca poti sau nu poti sa-l lasi sa planga.Eu fac parte din categoria celor care n-am putut sa-l las sa planga si l-am luat in brate oricand a "cerut" asta.Acum are 1 an si 2 luni si chiar daca l-am tinut in brate oricand acum nu vrea decat atunci cand e suparat sau il doare ceva si simte nevoia de a fi aproape de mine si alinat!Si mai vrea in brate atunci cand mergem afara,nu vrea sa mearga pe jos cu toate ca prin casa merge foarte bine.Motivul nu l-am descoperit inca,banui ca din cauza ca e imbracat gros si nu se poate misca in voie.Nu mi-am pus niciodata problema ca as avea un copil rasfatat.Am sa ma gandesc la asta mai tarziu,atunci cand am sa pot comunica cu el,atunci cand va putea intelege ceea ce i se explica...Poate ca gresesc,cine stie?Dar imi asum aceste greseli...
La o varsta atat de mica nu cred ca poate fi vorba de rasfat,asta e parerea mea.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

se va dezvata cand nu il vei mai putea tine in brate Alexandru s-a lafait la inceput, facusem un test sa-l lasam sa planga 10 minute exact in ideea de a nu se invata cu acest obicei. dar dupa 5 minute cand m-am dus la el era vanat si isi misca manutzele sacadat. atunci am zis ca nu mai fac asta nicioadata. doar ca timpul a trecut, acum are 7kg si nu-l mai tinem in brate demult, nu mai putem fizic si cand plange il luam pe genunchi sau il punem in scaunul de masa. observ ca s-a obisnuit, pana la urma ii oferim variatie si asta il multumeste succes!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank">Bazar, ajutor pentru un ingeras



Alexandru, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19306&whichpage=10" target="_blank">minunea noastra (14 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Sa-ti raspund strict la intrebare....daca tinem mult in brate puiutii ....NU ! ...nu am avut cum pentru ca am mers la serviciu de la 3 luni , si cind sunt acasa am multe de facut , asa ca acum la 1,7 luni , foarte rar cere in brate , adoarme singur si se joaca mult singur ...dar si cind incepem sa ne jucam si sa-l rasfatam sa te tii !!!...dar nu tinut in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Eu am tinut-o in brate cat de mult a vrut.Nu as fi putut sa o las sa planga.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput