Va tineti mult puiutii in brate sau.........?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

DA - eu asa am procedat si nu regret nici o clipa! Un bb sta 9 luni în burtica mamei - în permanent contact cu caldura ei fizica, cu bataile inimii ei, cu mirosul ei. Când se naste este complet separat de "cubul" în care a trait 9 luni de zile! Si îi este teama, este speriat - vrea mama! Pune un rocking-chair de alaptat sau un fotoliu comod sau trage patutul bb alaturi de o canapea confortabila unde sa poti sa stai în pozitie semi-sezânda si sa te relaxezi, apoi ia-l în brate, aseaza-l cu capul pe pieptul tau astfel încât sa poata sa-ti asculte bataile inimii, soptestei usurel cât de mult îl iubesti, spune-i ca mamai va fii toata viata alturi de el si oricând va avea nevoie va putea sa se cuibareasca în bratele tale... Lipeste-l de tine "tummy-to-tummy" (contactul fizic piele pe piele linisteste) si daca tot mai plânge - ca sa-ti regasesti puterile spune un Tatal Nostru sau o Nascatoare - chiar si soptit - ajuta... Eu, recunosc sunt o persoana mai robusta (zdravanuta), am nascut foarte usor (în 9min bb a venit pe lume) si mi-am permis s-o plimb pe Gabisor în brate (afara la plimbare) în BabyBjorn pâna când avut peste 10 kg si chiar ca simteam ca ma rup în bucati seara când ma puneam în pat... Nu sfatui pe nimeni sa plimbe ditamai bb în brate aprox 2h pe zii cum am facut eu! Dar daca bb are nevoie de consolare si re-asigurare ca mami este prezenta alaturi de el la orice ora din zii si din noapte... DA - eu asa am facut si acum la 18 luni am un copil tare fericit, vorbaret nevoie mare si sociabil... Acum fug eu dupa ea s-o iau în brate si sa facem "kiss-kiss"... ca domnisoara este prea ocupata cu joaca sa ma mai bage în seama :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Ba eu l-am tinut in brate f mult. Dormea si cate o ora in bratele mele, chiar mai mult si nu s-a invatat asa. Dar a adormit intotdeauna singur si nici nu a plans vreodata ca vrea in brate. Nu am tinut cont ca il tin bunicii prea mult in brate.
Iar acum rar cand ma lasa sa il iau in brate.

Magda si Alex(2 anisori si jumatate)
http://community.webshots.com/user/edyalex
http://photos.yahoo.com/magdacorlea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Dupa ce am nascutm-am mutat la parinti pt.cateva luni,pt.ca mama sa ma ajute cu baita,cu hranitul la biberon,caci nu am avut titi.Asa ca bebita mea se plimba prin bratele tuturor,mama, tata ,surioara,sotul,si eu.Asta din cauza ca se plictiseste repede si plange.Trebuie sa-i schimb pozitia in brate,si partenerul de joaca.Ne vom muta peste cateva sapt.acasa,si ma voi chinui sigur cu ea.Chiar daca am nascut prin cezariana,am luat-o in brate din prima clipa.Am lasat durerea deoparte,si m-am bucurat de ea.


Alina si bebelusa Alice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

La 2 luni nu se pune problema ca il inveti rau!! Un bb de 2 luni plinge cind are o nevoie, ii e foame sau sete sau il doare ceva, nu plinge pentru ca stie ca daca o face are sa stea in brate!! Si trebuie sa il iei in brate imediat, sa incerci sa rezolvi problema pe care o are, sau cel putin sa ii arati ca esti alaturi de el. Abia pe la 5-6 luni plinge el pentru ca vrea in brate stiind ca il iei in brate.

Am citit undeva ca un copil care e lasat sa plinga mult in primele 3 luni va fi plingacios si in continuare. Eu la 2 luni il luam in brate pe Vladut imediat ce plingea, si plingea rar si era cuminte.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

La 2 luni este prea devreme sa te ingrijorezi ca o sa il inveti numai in brate....este total dependent de tine si nu are nici un alt mijloc de a comunica cu tine decit plinsul.
Eu nu l-am lasat pe baietelul meu sa plinga....acum la 18 luni este foarte independent si nu cere sa il iau in brate niciodata cu toate ca eu nu pot sa ma abtin sa nu il pupacesc si dragalesc toata ziua.
Eu cred ca asta a cladit incredere si confidenta in baietelul meu...

To be wise is to know what to overlook:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

Eu am fost mai lenesa la capitolul tinut bebe in brate si asta a fost spre binele meu si al ei. Nu am fortat nota, nu am lasand-o sa planga prea mult, dar nici nu saream ca arsa atunci cand incepea sa scanceasca. Cand plangea o luam in brate pana se potolea, si cand o puneam jos calmata nu isi mai incerca norocul, deact foarte rar. Cred ca am avut noroc din punctul asta de vedere ca nu a fost un copil exploatator sau poate ca fara sa stiu nu i-am dat ocazia sa devina unul. Imi era draga si as fi lipit-o de bratele mele, dar pentru ca imi era destul de greu sa stau cu ea in brate, am tinut-o cat mai putin posibil. Uite asa, de pe la 5-6 luni, nu o mai tin in brate aproape deloc, si nici nu-i place. Acum se impinge in cel care vrea sa o tina in brate, vrea pe jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Cineva scria ceva de genul: mai tarziu iti vei dori sa il poti lua in brate...
Fetita mea a stat foarte mult timp in brate, acum are 1 an si 8 luni si nu ii place in mod deosebit. Prefera sa stea jos.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Eu am tinut-o pe a mea in brate dar nu am exagerat pentru ca eram slabita si nu puteam. Am linistit-o cum am putut mai bine. Uneori cand era f. obosita nici chiar bratele nu o ajutau. Daca nu poti sa o iei in brate poti incerca multe alte varante. Eu am facut cum mi-a dictat inima. Insa cred ca dac o lasi sa planga mult va plange mai tarziu mult mai rau.

Vera, mama Iuliei Maria


POZE IULIA
http://community.webshots.com/user/godzila_sobolozaurul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu l-am tinut in brate si inca il mai tin cand cere. Nu l-am refuzat niciodata , nu pot sa ii refuz manutele lui mici cum se prind de mine.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001" target="_blank"> Salvati viata unui copilas oferind 5 euro la teledonul umanitar

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput