LEGANATUL

LEGANATUL | Autor: ioana2004

Link direct la acest mesaj

SALUTARE FETELOR! ADICA MAMICILOR,CA PARCA DACA ZIC FETELOR MAI INTINERIM........
AM O PROBLEMA CU FATA MEA DE 1AN SI 2 LUNI.....CREDETI CA O MAI POT DEZVATA DE LEGANATUL PE PICIOARE ?SI CUM?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ioana, eu cred ca te grabesti! Nu cred ca la varsta asta indica ceva rau, picii abia invata sa-si tina echilibrul si cred ca toti se leagana! Si Alexis are aceeasi varsta, se leagana, dar nu-mi fac probleme.

Sau ar trebui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Daniela, cred ca nu ai inteles. Fetita e leganata pe picioare, probabil sa se linisteasca sau sa adoarma :) Si ai mei au gresit si mi-au facut asa si m-au dezvatat foarte greu si cu multe urlete :) Eu n-am repetat si nu l-am leganat deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

si eu o mai legan pe picioare.uneori e atat de obosita ca nu reuseste sa adoarma sau daca o doare ceva.dar intai si intai o las pe ea sa incerce sa faca nani singurica (alex a mea are 11 luni) si doar daca vad ca de acum a trecut juma de ora si ea nimik si incepe sa si planga at o pun pe picioare.
dar ca s aiti faci o idee adoarme pe picioare cam o data la vreo 3 zile.


jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

copii mei mai un putin si fac un an si doua luni si eu mai am putin si fac un an decand ii legan. baiatul doarme ziua numai leganat pe picioare iar fetita leganata linga mine. baiatul uneori 2 ore cat doarme ziua vrea numai leganat, adica eu doua ore nu trebuie sa fac altceva decat sa il legan. le-am tot promis ca de luni nu ii mai legan dar nu ma lasa inima sa ii vad cum li se inchid ochisorii si nu adorm decat leganati. este cea mai mare greseala leganatul pe picioare dar o sa scapam si de leganat, stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

Nu va suparati pe mine ,dar cred ca voi ia-ti invatat pe picioare .Fetita mea de aproape un anisor ,nu a fost niciodata leganata in brate sau pe picioare,nici macar de curiozitate.Deci ea nu stie cu este sa fie leganata si nu cere.Cand vine ora de somn o pun in patut ii dau suzeta si adoarme imediat.

Mihaela si printesa Alexia (25 ianuarie 2005)

Poze cu Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Fetelor, al meu a fost leganat pe picioare pana la 1 an. Chinul de pe lume, ca nu intotdeauna adormea repede si ma trezeam leganandu-l cate o ora...
Ce am facut? La sfatul unei prietene am avut curajul sa il las singur in patut ca sa adoarma, dar asta numai cand vedeam ca ii pica ochii in gura de somn. Pana atunci ii cam stabileam eu orele de somn ziua si noaptea. De cand am decis ca trebuie sa adoarma singur si-a reglat singur bioritmul si deja stiu care sunt orele lui de somn. Se culca seara (destul de tarziu, din pacate dar asta numai din vina noastra) si doarme pana dimineata la 10 apoi mai are o singura repriza de somn cam pe la 2 ziua si doarme 3 ore.
Prima saptamana experiment a fost dificila in sensul ca plangea ca sa vin sa-l legan (asta insa nu dura foarte mult) dar am avut taria sa nu ma duc la el (desi sotul ma facea in permanenta criminala).
O saptamana dupa care......... succes rasunator! Adoarme singur acum cu un hipopotam de plus pe care il pupa si il tine in brate in timpul somnului.
Deci, totul tine de rabdare si tenacitate.
Succes! La noi urmeaza acum lupta cu suzeta dar cred ca o las la vara pt ca iarna imi convine sa i-o dau ca sa nu mai traga aer rece pe gura.

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoichitescu cristina spune:

Din pacate, Miha are dreptate. Copii leganati pe picioare greu ii dezveti de narav. Prietena mea si-a leganat fetita pina la cinci ani. Eu insa de la o luna l-am lasat in patut singur sa adoarma fara sa-l tin nici macar in brate. Chiar nu stiu ce sfat sa va dau poate sa incercati sa-i convingeti cu cititul unei povesti sa stea linga voi pe perna sa priveasca pozele din carte si asa sa ii ia somnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Cele care nu au leganat deloc ori aveti niste copii cuminti ori suflet de piatra. Cand il vad cum urla cand il doare burtica e imposibil sa nu il iau in brate si sa il legan putin. Nu as putea sa il las singur mai ales cand are crizele alea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Leganatul ii face bine la burtica, mai ales daca a mancat de curand (ii mai amesteca aerul inghitit...). Intr-adevar, e cam greu de dezvatat, eu o legan si acum, la 1 an si 3 luni, in carucior, inainte si inapoi, pana adoarme...oricum, si noi si parintii nostri am fost leganati si n-am auzit pana acum sa vreun adult sa planga sa fie leganat...cred ca dezvatul vine de la sine, atunci cand te poti intelege verbal cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Si eu il legan si are 1 an si zece luni.Acum il mai leganam doar la prinz ,ca seara adoarme singur.Eu cu leganatul nu-mi fac griji ci cu faptul ca desi a fost invatat sa doarma singur la el in camera,acum se da jos din patutul de BB,tranc usa de perete si vine la noi in pat. Si se foieste,se rasuceste,rostogoleste de nu poti inchide un ochi.Asta problema nu leganatul!
Aura nu m-am gindit niciodata cum ar fi cu gemeni,noi abia facem fata la unul!?!

Mergi la inceput